Sari la conținut

Imi Fac Motorul Varza


kata
 Share

Postări Recomandate

sunt pe cale de a imi varzali motoru' da nu ma las pina nu il fac bucatzi

aa si uitatziva ce mi-am luat cu 250 parai (strung mic, vechi antic si de demult)

post-7361-1138068604_thumb.jpgpost-7361-1138068651_thumb.jpg

post-7361-1138068698_thumb.jpgpost-7361-1138068743_thumb.jpg

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 225
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

din cenaclul ''imi fac motoru' varza'' casa de productzii ''Clear Heels Choppers'' :yikes: are onoarea de a va prezenta:

post-7361-1140296978_thumb.jpg post-7361-1140297069_thumb.jpg

............taaattaaaa!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta in atelier shi la buzunar, barbate! Fain atelier ai acolo! Cam ce vrei sa faci cu ea(el)?

multzam fain, e o ''ea'' (betsy), pai in primul rind vreau sa scot motorul din cadru (vopsesc cadrul si am niste piese pt performantza care trebuie instalate la motor), mai vreau sa il fac solo sa schimb aripa pe spate, alte jante (sau gentzi nu stiu cum sa le zic) spitzate si negre, butuci negrii, scos aripa pe fatza, alt rezervor, ghidon inalt (40-45cm), fire trase prin ghidon, semnalizari noi, stop nou, far nou (negru), vopsit juguri si partea de jus a telescoapelor negre, lasata totata garda mai jos cu vreo 10 cm (cam 5-6 cm de pamint) etc

cam atat in prima faza. cit despre atelier se ''cosntruieste'' inca si d.p.d.v. al constructziei cit si al sculelor, eh incet da sigur, sa treieshti! :yikes:

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aiaiiia.... Beton! Atunci bafta shi la relatzia cu nevasta.

Shi eu fac aproape aceleashi lucruri cu XL-u meu. Partea nasoala e ca nu am atelier shi lozez la garaje, shi sunt la draku in praznic in New Zealand iara piesele care le iau sunt din US.... asha ca shippingul ma arde in fericire.

Acuma revenind la oile noastre .... respectiv a tale... O sa pui un stretched tank ?

Ieri noapte am vazut un link pe care l-o bagat Roby mai demult shi am ramas pilaf:

http://www.bikernet.com/garage/coxseat.asp

Trebuie incercat! Rezultatele ar fi sau umilitoare sau extraordinare!

Bafta shi spor maxim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aiaiiia.... Beton! Atunci bafta shi la relatzia cu nevasta.

Shi eu fac aproape aceleashi lucruri cu XL-u meu. Partea nasoala e ca nu am atelier shi lozez la garaje, shi sunt la draku in praznic in New Zealand iara piesele care le iau sunt din US.... asha ca shippingul ma arde in fericire.

Acuma revenind la oile noastre .... respectiv a tale... O sa pui un stretched tank ?

Ieri noapte am vazut un link pe care l-o bagat Roby mai demult shi am ramas pilaf:

http://www.bikernet.com/garage/coxseat.asp

Trebuie incercat! Rezultatele ar fi sau umilitoare sau extraordinare!

Bafta shi spor maxim!

bah de nevasta am noroc ca ii nevasta model, ii nasol cind nu ai pe unde sa lucrezi, eu lucrez intr-un service de masini si cind nu aveam atelierul lucram acolo. ce XL ai de 883 sau de 1200 cit despre rezervor nu pun lungit ci doar un pic mai lat si partea din fatza mai sus pe cadru (rezervorul ii ''fat bob''), scaun am deja cam in genul ala

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1200. Asha tank : http://cgi.ebay.com/ebaymotors/84-UP-BIG-T...1QQcmdZViewItem ?

Eu ma gandeam ca ar merge unu de genul http://cgi.ebay.com/ebaymotors/HARLEY-SOFT...1QQcmdZViewItem

Shaua ai facut-o sau ai cumparat-o? Daca ai luat-o , de unde?

rezervorul e de genul aluia din primul link dar cu indicator de benzina si buson pe mijloc, nu vreau sa merg prea lat din moment ce pastrez furcile de 39mm, scaunul l-am luat de pe e-bay cu 50$ si o sa il ''retapitzez'' cu alta piele, las ca ii fac o poza

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

VICTORIIEEE!!!! am invins, azi am pregatit pt vopsit cadrul si maine la shpreiat cu el

 

post-7361-1141531480_thumb.jpg post-7361-1141531524_thumb.jpg

 

cam asha arata rezervorul si scaunul

 

post-7361-1141531601_thumb.jpg

 

si asta e o mica idee de cum va fi tratata suprafatza care nu vine vopsita (metalul curatzat de vopseaua veche shpreiat negru, shmirgluit si lacuit)

 

post-7361-1141531705_thumb.jpg

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mah si nu stii cat m-am chinuit, cind am scos motorul din cadru si cind eram cu el in bratze am vazut ca nu am deconectat un cablu de la transisie la motor, itzi pozti imagina ce distractzie o fost sa tzin motorul cu o mina si cu cealalta sa desfac cablu :cheers:

shobo pune si tu ceva poze cu progresul, scaunul o sa vina modificat un pic

 

cadrul proaspat vopsit

 

post-7361-1141586319_thumb.jpg post-7361-1141586252_thumb.jpg post-7361-1141586359_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

azi am bagat motorul si transmisia inapoi in cadru, am motat provizoriu telescoapele ca sa pot monta aripa pe spate

 

post-7361-1142738855_thumb.jpg

 

am avut 2 optziuni pt aripa pe spate:

 

originala: post-7361-1142738894_thumb.jpg :cheers:

 

sau cea noua: post-7361-1142738933_thumb.jpg :laugh:

 

se poate vedea in ambele poze relatzia intre rezervor, scaun, aripa; scaunul a fost ''belit'' si reajustata forma

 

si o mica idee despre ghidon... :laugh:

 

post-7361-1142738972_thumb.jpg

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iara cu un pas in fatza...hmmm

Super arata mesere! Shaua e totala!

Bafta majora in continuare!

P.S. Fat bob fenderul e exact ca al meu!

 

multzam fain, da nu ii vina mea (am noroc ca am loc unde sa lucrez, desi ma cam termina orarul, sunt la garaj de la 8am-6pm vin acasa stau vreo 2 ore si de la 8 pm la 10-10/30 pm la atelier) mai fa si tu poze mai noi cu progresul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ai terminat cu chopperitul?poze?

B.

 

inca nu, da am mai facut ceva poze, am mai pus ambreiajul si am atasat motorul de cutie (vezi poza), si am mai facut o greseala enorma si am cumparat un rahat de aripa pe spate care o fost toata dubita si indoita si m-am incapatzinat sa o folosesc = tinichigerie de imi iasa pe urechi :angryfire:

ma rog, asa arata pozitzia finala a aripei cu pricina (nevopsita inca)

 

post-7361-1144717854_thumb.jpg

 

ieri am vopsit partzile de aluminiu (juguri si partea de jos de la telescoape) si azi mi-am pus fatza p-olalta (nu am mea a motorului) si am primit si ghidonul si iam facut o proba (tzapan :goodposting: )

 

post-7361-1144718016_thumb.jpg

 

si inca o poza din profil cu aparatoarea de la panoul electric montata si telescopele de spate motate definitiv

 

post-7361-1144718360_thumb.jpg

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am dat o proba la eshapament, si imi place cu exceptzia capetelor intoarse in jos, probabil le-oi taia drept si putzin mai scurte, dupa care vim invelite in banda de azbest neagra de la cap la coada

ia o poza cu tzevile

 

post-7361-1145159806_thumb.jpg

 

 

 

si inca una cu fatza cea neagra in primplan

 

post-7361-1145159975_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga mare kata debea astept sal vad gata....fain ape hanger ai pus si tobele sunt superbe,aripa iara este faina,apropo ce seaua ii vei pune....

 

te salut cu respecte

 

roby :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga mare kata debea astept sal vad gata....fain ape hanger ai pus si tobele sunt superbe,aripa iara este faina,apropo ce seaua ii vei pune....

 

te salut cu respecte

 

roby :angryfire:

 

 

asta:

post-7361-1145416000_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ia ce am mai facut:

am vopsit aripa spate far si rezervor

1. culoarea de baza

 

post-7361-1146282698_thumb.jpg

 

2. al 2-lea strat de vopsea

 

post-7361-1146282794_thumb.jpg

 

3. tablaria dupa ce a primit ''tratamentul''

 

post-7361-1146282915_thumb.jpg

 

post-7361-1146282973_thumb.jpg

 

(acuma se intzelege ce vroiam io sa zic cu metalul vopsit si smirgluit dupaia, nu? :) )

 

4. exemplu din comenzile pe fatza

 

post-7361-1146283218_thumb.jpg

 

maine lacuit si finisat ca azi is cam obosit

 

 

 

 

 

p.s. nu uitatzi unde atzi vazut prima data vopsea de genul, da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...