Sari la conținut

Concurs De Enduro. Cine S-ar Baga?


Postări Recomandate

salut

 

anul asta, organizatorii de la TAT (Transilvania Adventure Trophy), cel mai tare concurs de off-road din Europa dupa parerea strainilor care au participat, se gandesc sa introduca si sectiunea moto. concursul va avea loc undeva la inceputul lui iulie, timp de 5-6 zile, in zona Muntilor Metaliferi. ideea e urmatoarea: cei interesati sunt rugati sa dea unreply la acest topic, sa vedem daca s-ar strange ceva participanti. dup-aia vor urma niste intrebari legate de traseu (lungime, dificultate etc)

 

sper sa fitzi cat mai multi si sa iasa frumos.

 

mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

se string, dar trebuie luat legatura in partecu fiecare si discutat!!!

Salut ,sunt Jean ,ma gasesti la 0742800365 it_wsp@yahoo.com si mesenger, suntem vreo 10 enduristi prin cheile turzii ,cluj .putem discuta multe!!!da-mi reply

anul asta, organizatorii de la TAT (Transilvania Adventure Trophy), cel mai tare concurs de off-road din Europa dupa parerea strainilor care au participat, se gandesc sa introduca si sectiunea moto. concursul va avea loc undeva la inceputul lui iulie, timp de 5-6 zile, in zona Muntilor Metaliferi. ideea e urmatoarea: cei interesati sunt rugati sa dea unreply la acest topic, sa vedem daca s-ar strange ceva participanti. dup-aia vor urma niste intrebari legate de traseu (lungime, dificultate etc)

 

sper sa fitzi cat mai multi si sa iasa frumos.

 

mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

anul asta, organizatorii de la TAT (Transilvania Adventure Trophy), cel mai tare concurs de off-road din Europa dupa parerea strainilor care au participat, se gandesc sa introduca si sectiunea moto. concursul va avea loc undeva la inceputul lui iulie, timp de 5-6 zile, in zona Muntilor Metaliferi. ideea e urmatoarea: cei interesati sunt rugati sa dea unreply la acest topic, sa vedem daca s-ar strange ceva participanti. dup-aia vor urma niste intrebari legate de traseu (lungime, dificultate etc)

 

sper sa fitzi cat mai multi si sa iasa frumos.

 

mersi mult

 

Ca sa stim daca ne intereseaza sau nu, trebuie sa dai mai multe detalii. Eu am ceva rezerve vis-a-vis de superlative gen "cel mai tare", "cel mai mare" bazate numai pe evaluari subiective. Ca sa ne putem face o idee, da-ne te rog mai multe detalii:

- traseu - lungime/zi, dificultate, e traseu comun auto/moto/quad?

- navigatie - roadbook, gps sau marcaje ca la enduro?

- taxe?

- puncteaza in vreun clasamanent al FRM?

Daca e ceva gen trial off road la care masinile se trag cu troliul 3km/zi, ma indoiesc ca e atractiv pentru moto.

 

Asteptam mai multe detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa stim daca ne intereseaza sau nu, trebuie sa dai mai multe detalii. Eu am ceva rezerve vis-a-vis de superlative gen "cel mai tare", "cel mai mare" bazate numai pe evaluari subiective. Ca sa ne putem face o idee, da-ne te rog mai multe detalii:

- traseu - lungime/zi, dificultate, e traseu comun auto/moto/quad?

- navigatie - roadbook, gps sau marcaje ca la enduro?

- taxe?

- puncteaza in vreun clasamanent al FRM?

Daca e ceva gen trial off road la care masinile se trag cu troliul 3km/zi, ma indoiesc ca e atractiv pentru moto.

 

Asteptam mai multe detalii

 

 

e clar ca trebuie sa discutam in detaliu. superlativul de "cel mai tare" nu se refera neaparat la greutatea traseului, ci la peisaje si locuri. in anii trecuti, concursul s-a desfasurat cam asa: etape de 80-100 de km pe zi, de dificultate medie, cu cate 2-3 speciale (unde apar troliile de care vorbesti). navigatia e pe baza de roadbook, azimut de busola si gps. ideea e asa: vor fi doua clase: extrem si open. ar trebui voi sa va ganditi si sa vedem unde s-ar potrivi mai bine partea de enduro: pe traseul de open (mai scurt) sau pe cel de extrem. repet, dificultatea pe traseu nu e mare. evident ca exista zone mai delicate, dar per total ca si traseu e mai mult o chestiune de anduranta si orientare.

 

revin cu mai multe amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de detalii.

Sunt sigur ca o sa gasiti doritori. Pune cat mai multe detalii, cat mai din timp si or sa apara si doritorii. Incearca sa dai exemple (eventual cu poze din traseul de anii trecuti) astfel incat sa poata judeca fiecare dificultatea. Afirmatii gen "dificultate medie" nu prea ajuta - sunt f subiective.

Sunt foarte multi baieti cu motociclete enduro de 600-650 care si-ar dori sa vina la competitii. Ajuta-i sa-si raspunda la intrebarea "Oare cu motocicleta mea pot sa trec pe-acolo?" sau "O sa reziste 6 zile fara sa o rup in doua?"

 

Personal, eu o sa merg la enduro si la rally raid si imi ajunge :welcome:

Multa bafta :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e ceva gen trial off road la care masinile se trag cu troliul 3km/zi, ma indoiesc ca e atractiv pentru moto.

 

Pe acolo pe unde ei se troliaza 3km/zi, cu o moto (hard) enduro treci fluierand. Asta insa se intampla doar pe speciale, in rest trebuie road-book si navigatie. Dar poate fi atractiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

anul asta, organizatorii de la TAT (Transilvania Adventure Trophy), cel mai tare concurs de off-road din Europa dupa parerea strainilor care au participat, se gandesc sa introduca si sectiunea moto. concursul va avea loc undeva la inceputul lui iulie, timp de 5-6 zile, in zona Muntilor Metaliferi. ideea e urmatoarea: cei interesati sunt rugati sa dea unreply la acest topic, sa vedem daca s-ar strange ceva participanti. dup-aia vor urma niste intrebari legate de traseu (lungime, dificultate etc)

 

sper sa fitzi cat mai multi si sa iasa frumos.

 

mersi mult

o sa incerc sa ma bag cu jilera mea poate reusesc sa o rup definitiv

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre cea ce scrii tu nu este enduro ci un amestec de rally raid cu enduro, deci nu se poate

numi enduro.

Daca se merge dupa road book si nu sunt marcaje sunt putini care se vor baga, este cam costisitor

derulatorul pentru road book si un tripmaster, nu gasesti asa ceva pe dereuri sau gilere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre cea ce scrii tu nu este enduro ci un amestec de rally raid cu enduro, deci nu se poate

numi enduro.

Daca se merge dupa road book si nu sunt marcaje sunt putini care se vor baga, este cam costisitor

derulatorul pentru road book si un tripmaster, nu gasesti asa ceva pe dereuri sau gilere.

 

Daca vin sa se distreze si nu trag la podium se descurca si cu kilometrajul standard de pe motoreta (diviziuni la 100m) sau cu un trip de bicicleta. Roadbookul se poate lipi pe rezervor cu scotch si se rup pagini din el pe masura ce inaintezi. La rally raid la Bran au fost mai multi baieti care s-au descurcat asa. Eu am avut derulator manual de roadbook si am folosit tripmasterul standard de pe KTM si nu am avut decat de 2 ori probleme de navigare.

Se poate :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vin sa se distreze si nu trag la podium se descurca si cu kilometrajul standard de pe motoreta (diviziuni la 100m) sau cu un trip de bicicleta. Roadbookul se poate lipi pe rezervor cu scotch si se rup pagini din el pe masura ce inaintezi. La rally raid la Bran au fost mai multi baieti care s-au descurcat asa. Eu am avut derulator manual de roadbook si am folosit tripmasterul standard de pe KTM si nu am avut decat de 2 ori probleme de navigare.

Se poate :ok:

 

 

se poate rezplva si cu semne in teren. ele exista si pe traseul cu roadbook pentru ca din loc in loc mai sunt checkpointuri etc. oricum, o sa va tin la curent cu ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

anul asta, organizatorii de la TAT (Transilvania Adventure Trophy), cel mai tare concurs de off-road din Europa dupa parerea strainilor care au participat, se gandesc sa introduca si sectiunea moto. concursul va avea loc undeva la inceputul lui iulie, timp de 5-6 zile, in zona Muntilor Metaliferi. ideea e urmatoarea: cei interesati sunt rugati sa dea unreply la acest topic, sa vedem daca s-ar strange ceva participanti. dup-aia vor urma niste intrebari legate de traseu (lungime, dificultate etc)

 

sper sa fitzi cat mai multi si sa iasa frumos.

 

mersi mult

BAFTA, dar

5-6 zile numai in Metaliferi ??? mai greu pt. motoare....numai daca este traseu SUPER HARD catre IMPOSIBIL. Am niste poze de pe o speciala(coborare) in troliu pe niste BOLOVANI... :ok:

E drept ca eu nu am fost acolo.... :welcome:, dar am vazut pozele.

TRASEUL TREBUIE neaparat ALES DE UN ENDURIST...nu de SOFER !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de detalii.

Sunt sigur ca o sa gasiti doritori. Pune cat mai multe detalii, cat mai din timp si or sa apara si doritorii. Incearca sa dai exemple (eventual cu poze din traseul de anii trecuti) astfel incat sa poata judeca fiecare dificultatea. Afirmatii gen "dificultate medie" nu prea ajuta - sunt f subiective.

Sunt foarte multi baieti cu motociclete enduro de 600-650 care si-ar dori sa vina la competitii. Ajuta-i sa-si raspunda la intrebarea "Oare cu motocicleta mea pot sa trec pe-acolo?" sau "O sa reziste 6 zile fara sa o rup in doua?"

 

 

 

 

Ionut73 a pus degetul pe rana d.p.meu d.v. (motoretele cu cc mai mari de 500) si il sustin in ideea ca ar fi bine sa pui mai multe detalii despre ce a fost anul trecut, inclusiv poze !

 

:ok: Per ansamblu suna incitant dar, ....

:welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Roadbookul se poate lipi pe rezervor cu scotch si se rup pagini din el pe masura ce inaintezi. La rally raid la Bran au fost mai multi baieti care s-au descurcat asa. ...

Se poate :welcome:

Dar n-ai spus nimic despre cei care s-au ratacit...si au trebuit sa se intoarca sa caute paginile din roadbook aruncate pe jos :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar n-ai spus nimic despre cei care s-au ratacit...si au trebuit sa se intoarca sa caute paginile din roadbook aruncate pe jos :welcome:

 

ai pus punctul pe i

la winter cup in decembrie a patit-o si subsemnatul

am aruncat prima pagina de pe o speciala (deh- asa mi-au aratat colegii la start ca se procedeaza) :ok:

si sa te pomenesti in mijlocul campului

bezna totala

un ger de ne kkm pe noi

muntii la orizont

si niste sosele in departare

ne-am adunat vro 4-5 atv-isti si-un IMS

pune-te pe telefoane la organizator

unde sunteti? nu stim, dar se vede o sosea in departare

:moto: :) :ok:

 

asta dupa ce ne alergasera niste bastinasi intr-o fundatura de prin covasna

 

noroc cu IMS-ul lui vlad care avea prima pagina.

si am refacut traseul de la start.

 

pana la urma astea le tii minte.

 

 

p.s.: ionut, de un derulator manual asa mai ieftinache ai idee unde sa caut?

tripmasterul ce stie sa faca?

Editat de dankrp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut eu la off-road auto, traseele sunt compuse din tronsoane "de navigatie", pe care ar trebui un motor de tip rally-raid (sau enduro greu), si din "speciale", unde ar trebui motoare enduro usoare. Cam greu sa le impaci pe amandoua.

 

In orice caz, cu motoare tip Cagiva Canyon probabil ca ai fi (aproape) OK pe tronsoanele "de navigatie", dar pe "speciale" nici macar nu se poate pune problema, decat daca vrei sa-l cari in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar n-ai spus nimic despre cei care s-au ratacit...si au trebuit sa se intoarca sa caute paginile din roadbook aruncate pe jos :welcome:

 

Am zis - "pentru cei care nu trag la podium". Nu am zis ca e solutia perfecta.

Uite: poti sa le rupi si sa le bagi in buzunar, na!

 

p.s.: ionut, de un derulator manual asa mai ieftinache ai idee unde sa caut?

tripmasterul ce stie sa faca?

 

cel mai ieftinache derulator manual e Acerbis din plastic - 72 E la www.dirtbike.at (sectiunea rally). Mai sunt 2 baieti in bucuresti care au zis ca incearca sa manufactureze unele electrice (copie dupa Touratech) la preturi decente. Sa vedem ce le iese si poate strang mai multi clienti

 

Tripmasterul tine socoteala (la metru) a distantei parcurse. E f destept si ajuta mult. Are comenzi pe ghidon si se poate corela din mers pozitia din teren cu cea de pe roadbook, se da inainte - inapoi, tine distanta totala si partiala ... Mie tocmai mi-a venit ieri tripmasterul ICO Racing Rally VR light (cum au baietii la Dakar) - www.icoracing.com :ok:

 

 

Din ce am vazut eu la off-road auto, traseele sunt compuse din tronsoane "de navigatie", pe care ar trebui un motor de tip rally-raid (sau enduro greu), si din "speciale", unde ar trebui motoare enduro usoare. Cam greu sa le impaci pe amandoua.

 

In orice caz, cu motoare tip Cagiva Canyon probabil ca ai fi (aproape) OK pe tronsoanele "de navigatie", dar pe "speciale" nici macar nu se poate pune problema, decat daca vrei sa-l cari in spate.

 

Da, motocicleta mai mare e mai buna pe etapele de legatura - te odihnesti mai bine.

Insa una peste alta motoreta usoara e mult mai buna. Cu o motoreta usoara racing zbori pe tronsoanele de navigatie. Meseriasii de pe la noi merg si cu 130 - 140 pe macadam. Oricum nu mergi tu cat poate ea. Si, intradevar, cand dai de nasolii, zbori si pe-acolo :moto:

 

Totusi, la un rally adevarat nu m-as baga decat cu maxim KTM LC4. Yama TTR, Honda XR sau Suzuki DR. Restul (Aprilia, Cagiva, BMW) se farama - nu au amortizoare ca lumea si nu tin la cazaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut

 

anul asta, organizatorii de la TAT (Transilvania Adventure Trophy), cel mai tare concurs de off-road din Europa dupa parerea strainilor care au participat, se gandesc sa introduca si sectiunea moto. concursul va avea loc undeva la inceputul lui iulie, timp de 5-6 zile, in zona Muntilor Metaliferi. ideea e urmatoarea: cei interesati sunt rugati sa dea unreply la acest topic, sa vedem daca s-ar strange ceva participanti. dup-aia vor urma niste intrebari legate de traseu (lungime, dificultate etc)

 

sper sa fitzi cat mai multi si sa iasa frumos.

 

mersi mult

si eu ma bag dar depinde pe ce data o sa fie si pe unde o sa fie traseul sa vad poate pana atunci schimb si motorul:P :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...