Sari la conținut

Schimbare Ulei!


Postări Recomandate

Vreau sa schimb uleiul la Honda mea si e prima oara si nu stiu cam cum ar trebui sa fac?

 

Sa o duc la service si sa o las' pe mana lu' ala?

 

Sau cineva care stie ce ulei ii mai bun pentru 2T?

 

Asfalt UscaT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ai ce sa strici decat daca esti foarte atehnic.

 

intai cumpara ulei si filtru potrivit mobrei tale. daca spui ca vrei sa il schimbi esti clar uleiul din cutie si nu cel de amestec :wacko: ...

 

dupa ce ai uleiul potrivit (eu la a mea merg pe ce recomanda cartea tehnica) si filtrul, slabesti putin surubul de la baia de ulei, dar nu il desfaci de tot, incalzesti motorul (ca uleiul sa fie cald si sa se scurga cat mai mult din uleiul vechi), opresti motorul, desfaci surubul de la baie (atentie cand scoti surubul sa nu iti curga ulei fierbinte pe mana), lasi sa se scurga, desfaci filtrul vechi (nu stiu daca ai filtru intern, extern), pui filtrul nou, strangi surubul de la baia de ulei, pui uleiul nou si cam asta e tot.

in principiu nu ai ce gresi... daca totusi nu esti sigur pe tine poti apela la un amic/service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu pui mai mult ulei decat trebuie, ca apoi ca sa il scoti trebuie sa devii inventator. :wacko: Ori urmezi pas cu pas cartea de service, ori prima data mergi la cineva sa ti-l schimbe, te uiti cum face si datile viitoare is schimbi tu. Sunt multe service-uri de la care daca cumperi uleiul, ti-l schimba gratis. Tragi cu ochiu si data viitoare ii imiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...