Sari la conținut

arbore cotit


Postări Recomandate

hy all

 

Am zxr 750 j din 91 si de curand s-a descoperit la el ca are 2 dinti rupti de la vibrochen unde vine lantu de transmisie.Se potriveste un arbore+cuzineti de pe un zxr din 95 model M?

 

 

 

MS :)

Intrebare...de le ce se rup dintii pinionului de la vibrochen...am avut parte si eu de chestia asta.

Cum se manifesta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la mine nu s-a manifestat nicicum,numai cand am vrut sa schimb lantul de distributie 2 dinti lipseau...motivul nu il stiu....cauza poate fi faptul ca se da peste cap distributia si ori mori ori CRAPA motoru

 

 

 

apropo u cum ai rezolvat problema ,,ai luat alt vibrochen?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine facea foarte urat...dupa 5000de ture turuia extrem de urat si se simtea lipsa de putere...probabil a sarit distributia de la punct...

Solutia..mi'au schimbat tot motorul pe garantie

 

Alfa motors....am avut ghinion cu mobra...au rezolvat rapid si elegant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hy all

 

Am zxr 750 j din 91 si de curand s-a descoperit la el ca are 2 dinti rupti de la vibrochen unde vine lantu de transmisie.Se potriveste un arbore+cuzineti de pe un zxr din 95 model M?

 

 

 

MS :D

 

 

De cand s-a inventat motorul cu ardere interna, nu am auzit de asa ceva...

Vrei sa zici ceva de lant de distributie :D

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,lant de distributie se numeste,dintii s-au crapat si astfel nu a rezultat nici un span,dinti s-au oprit in filtrul din sorb la fel si mici bucati din intinzator.Pana la urma motorul va fi desfacut pana la ultima bucatica si spalate toate piesele cu benzina iar vibrochenu va fi strungit si alti dinti fabricati vor fi presati conic in locul tuturor celorlalti dinti --treaba va fi facuta de un meserias care lucreaza de 30 ani in domeniu fabricarii de piese pt motoare,in general motoare industriale si astfel dintii vor fi ca noi...motor nou nu vrea sa pun pt ca mai bun ca si al meu nu gasesc.Mi-au sugerat cativa prieteni sa pun motor de zx9r dar cadrul nu a fost facut pentru motor de 140 cai.De curand am cumparat un vibrochen pentru motorul meu dar am luat TZEAPA.,,,are mici crapaturi care nu se observa cu ochiul liber...uleiul il voi schimba din nou desi a fost schimbat acum 2 luni...si asa peste 3 sapt motoru imi va fi gata si voi fi pragatit ca ii dau IN GURA...

 

 

care ati mai avut probleme cu vibrochenu dati-mi un Pm si sa imi spuneti cum ati facut ,,,ca sfaturi am primit 1000 si m-am saturat de sfaturi,ca am capu cat China de la ele..

 

MS tuturor!!!

 

 

RIDE SAFE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand s-a inventat motorul cu ardere interna, nu am auzit de asa ceva...

Vrei sa zici ceva de lant de distributie :D

Daca nu ai auzit tu nu inseamna ca nu exista.....

Pe vibrochen la multe motoare pe langa pinionul lantului de distributie mai exista si pinionul lantului de transmisie primara care transmite miscarea de la vibrochen la cutia de viteze.

In cazul de fata nu stiu exact la care pinion se refera pt ca multi incurca notiunea de lant transmisie primara cu cea de lant distributie. (deaia mai auzi la unii de lant de distributie la motoare in 2T)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este nici un mecanic pe forum care sa imi spuna cum ar face el in situatia mea>> merge incarcarea vibrochenului sau ar fi mai bine schimbat...dar nu vreau sa dau 300 e pe un vibrochen bun si pe cuzineti....Deci si prin urmare e FIABILA INCARCAREA?

 

 

 

 

MS ALL

 

iN 3 sapt e gata incarcarea...mai aveti timp sa ma salvati de la o posibila moarte daca se rupe incarcatura si se da distributia peste cap :D

Editat de silviu_rs_125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai auzit tu nu inseamna ca nu exista.....

Pe vibrochen la multe motoare pe langa pinionul lantului de distributie mai exista si pinionul lantului de transmisie primara care transmite miscarea de la vibrochen la cutia de viteze.

In cazul de fata nu stiu exact la care pinion se refera pt ca multi incurca notiunea de lant transmisie primara cu cea de lant distributie. (deaia mai auzi la unii de lant de distributie la motoare in 2T)

 

Omul a zis ce motor are! Deci nu cred sa existe motor 4t cu lant transmisie primara ... :D

 

nu este nici un mecanic pe forum care sa imi spuna cum ar face el in situatia mea>> merge incarcarea vibrochenului sau ar fi mai bine schimbat...dar nu vreau sa dau 300 e pe un vibrochen bun si pe cuzineti....Deci si prin urmare e FIABILA INCARCAREA?

 

 

 

 

MS ALL

 

iN 3 sapt e gata incarcarea...mai aveti timp sa ma salvati de la o posibila moarte daca se rupe incarcatura si se da distributia peste cap :D

 

 

Multe variante nu ai...

1. schimbare arbore cotit

2. sa incerci "incarcarea" arborelui ( sincer nu dau 2 bani pe solutia asta )

 

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DECI...sa incep cu DECI...m-*am razgandit azi si pana la urma o sa aleg schimbarea vibrochenului...maine ma duc sa ii spun la mecanic ce vreau...mai bine bag un bag si asa nu imi bat joc de mine nici de viitoru cimparator cu ''carpeli'' la motor...e vechi motoru dar merita si el dreptul la viata...e primul motor de viteza al meu si nu il dau pe un cbr de 600 de exemplu...DOAR PE 2 IL DAU :D,,vreau sa fiu linisit pentru urmatoru care o sa il detina dupa mine...care stiti un kawasaki de dezmembrat va rog anuntati-ma...dau o la lada de bere sau un bax de suc...

 

 

 

MS ALL

 

 

 

 

 

 

RIDE SAFE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu m-as fi complicat cu "incarcarea" vibrochenului, este o operatiune destul de pretentioasa si ca sa iasa cum trebuie, devine chiar foarte pretentioasa, necesita tratament termic, si nu unul facut dupa ureche, operatie care costa destul de mult.

In locul tau as cauta un motor cu totu, cred ca ar fi mai convenabil la pret decat un vibrochen separat (iti mai raman o gramada de piese de care s-ar putea sa ai nevoie mai tarziu, daca tot zici ca nu vrei sa renunti curand la motorul asta). Daca iei doar vibrochenul ia-l cu tot cu cuzineti. (asta daca nu ai degand sa-l rectifici si sa pui cuzineti noi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.si cuzinetii aferenti vibrochenului ii voi cumpara ,normal,motor cu totul nu imi cumpar pentru ca am compresie f buna la pistoane iar cutia de viteze merge bine,,,fara charaieli si fara sa iasa singura din viteza,,,,de ex cand cuplez de la 2-6 nu se aude nimik,,intra f frumos...voi folosi motoru doar pentru drumuri mai lungi,pentru orash mi-am cumparat un scuter 2t... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...