Sari la conținut

Itrebare Kle


Postări Recomandate

Salut,stai linistit ca nu e nimic din motor,fluieratul vine din esapament de la inelele reductoare!

asa m-am gandit si eu da am vrut sa fiu mai sigur mult mult. nu ai idee unde pot sa-mi gasesc si eu o toba mai sport ceva sa scoata un sunet mai frumos asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-as sfatui sa demontezi inelele(daca o sa reusesti, depinde si de modelul tobei si de gradul de coxare) si o sa ai un sunet mai suparat si o sa scapi de fluieraturi.Daca nu, poti opta pt alta toba un MICRON sau un AKRAPOVIC..........dar se simte la buzunar,le poti gasi la majoritatea firmelor moto ex Motoboom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce auzi tu e "sunetul GPZ", cine a avut asa ceva sau a mers la drum cu prieteni cu GPZ/KLE il cunosc. Chiar si cu modificari la toba, tot isi pastreaza un pic timbrul.

Ai 3 solutii:

-il lasi asa

- daca te dau banii afara din casa iti comanzi o toba noua sport "de firma"

- daca nu iti provoci rani cu un ciocan, o dalta si un patent, modifici toba si modelezi sunetul cum vrei .

 

 

Varianta beta 2 , daca nu te referi la sunetul normal al evacuarii , e posibil sa ai sistemul de evacuare neetans, caz in care auzi un fas-fas-fas care la turatie se aude faaaaassssssssss. Verifici, strangi suruburi, bagi silicon, sfoara de azbest sau ce o mai trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce auzi tu e "sunetul GPZ", cine a avut asa ceva sau a mers la drum cu prieteni cu GPZ/KLE il cunosc. Chiar si cu modificari la toba, tot isi pastreaza un pic timbrul.

Ai 3 solutii:

-il lasi asa

- daca te dau banii afara din casa iti comanzi o toba noua sport "de firma"

- daca nu iti provoci rani cu un ciocan, o dalta si un patent, modifici toba si modelezi sunetul cum vrei .

Varianta beta 2 , daca nu te referi la sunetul normal al evacuarii , e posibil sa ai sistemul de evacuare neetans, caz in care auzi un fas-fas-fas care la turatie se aude faaaaassssssssss. Verifici, strangi suruburi, bagi silicon, sfoara de azbest sau ce o mai trebui.

Slut. Nu ma dau banii afara din casa da as avea cam 150euro pt o toba, o fi mai mult unde am cautat eu n-am gasit ceva sa se pot la kle da cred ca tre sa mai incerc. Oricum multumesc mult pt sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare pt cine are kle sau a avut, kle-ul meu scoate un fluierat pe esapament in relanti, si vreau sa stiu daca e normal. I rest merge bine nu are probleme sau alte sunete.

Poate sa ma ajute cineva sa-mi gasesc si eu o toba aftermarket pt kle?

am si eu un amic cu un gpz 500 (parca e acelasi motor) si la el se auzea acelasi suierat ..si da e cam enervant:) :yikes:

el a gasit solutia cu un burghiu lung si acuma chiar suna mai nervos parca ar fii ceva motor de viteza de 1000cm3 (cred ca a infipt burghiul pe ambele gauri ale tobei si daca nu ma insel si una in partea de jos si daca nu reusesti asa dalta si ciocanu succes :yikes:

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un amic cu un gpz 500 (parca e acelasi motor) si la el se auzea acelasi suierat ..si da e cam enervant:) :yikes:

el a gasit solutia cu un burghiu lung si acuma chiar suna mai nervos parca ar fii ceva motor de viteza de 1000cm3 (cred ca a infipt burghiul pe ambele gauri ale tobei si daca nu ma insel si una in partea de jos si daca nu reusesti asa dalta si ciocanu succes :yikes:

da e acelasi motor da gpz-ul are 2 tobe nu cred ar iesi acelas lucru nu vreau chiar asa mai bine o las asa decat sa o gauresc sau strangceva timp si-mi iau o toba mai sportiva, oricum mult pt sugestie. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axo, pentru etansarea traseului de evacuare nu e suficient silicon rezistent la temperaturi inalte, o mai trebui si sfoara de azbest? pe linga aspectul ecologic, cred ca e mai proasta decit silicoanele astea moderne ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...