Sari la conținut

Concediu in Muntenegru si Croatia


ddcristi
 Share

Postări Recomandate

Salut all....

 

Avand in vedere ca din nou vin concediile, am zis ca n-ar fi rau sa ne plimbam din nou pe la fratzii nostri din fosta Yugoslavie.. Acum 2 ani am ajuns prin nordul Croatiei, anul trecut am ajuns in Muntenegru si foarte putin din sudul Croatiei, adica doar Dubrovnik-ul, (http://ddcristi.fotopic.net/c1539897.html) iar anul asta am vrea sa coboram in Muntenegu, iar de acolo sa urcam prin Croatia si sa ne intoarcem prin Ungaria... Perioada plimbarii va fi 24 Iunie - 11 Iulie. Bineinteles ca asta inseamna ca am nevoie de cateva informatii:

 

1. Ce merita sa vad prin Croatia, mai sus de Dubrovnik si mai jos de Plitvice?

2. Cum trec de la Dubrovnik inspre centrul si nordul Croatiei? Am vazut acolo ca la un moment dat coasta Croatiei ii intrerupta de Bosnia si Hertzegovina. Tre' sa trec prin Bosnia? De ce am nevoie ca sa trec pe acolo? Sau tre' sa trec pe apa, cu ceva bac/vapor?

3. Stiti ceva cazari prin Croatia? Noi avem de gand sa merem acolo fara corturi si sa stam pe la pensiuni, pe la privat, etc... Si ar fi frumos daca am reusi sa ne facem rezervari inainte de plecare.

 

 

Deocamdata atata... sper sa gasesc cat mai multe din informatiile pe care le caut... daca mai avetzi careva vreun sfat sau ceva interesant de vazut... le primesc cu placere...

 

Thanks.. Cristi D.

Editat de ddcristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1..mai nimic..doar insule si split,daca vrei praf si aglomeratie.

2..numai pe acolo pti trece..dar e vb de o bucata ff mica,si fara nici un fel de probleme...eu am trecut c buletinul,si fara a da castile jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Dubrovnik poti sa urci linistit pe coasta, sunt intr-adevar cativa km in care are si BiH iesire la mare, insa la vama de-acolo mai mut ca sigur nici nu o sa-ti ceara actele ci o sa iti faca semn sa mergi mai departe. Practic vama e pe sosea si zona e foarte tranzitata. E bine insa sa ai trecut Bosnia pe cartea verde; unele carti o au taiata caz in care ar treui sa iti faci tu separat, asa ca daca iti faci RCAul intereseaza-te si de chestia asta.

 

Nu cauta neaparat sa eviti Bosnia, noi am trecut vara trecuta prin zona Mostar-ului si ne-a placut. Nu ar trebui sa fie nici o problema. Am intrat pe urma in Croatia prin munti, pe niste drumuri inguste si foarte pitoresti. E cu totul alta Croatie acolo decat o sa gasesti in orasele turistice pline ochi de turisti straini.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzisem ca si la Krka ar fi interesant de mers... Am intzeles ca is ceva lacuri pe acolo care ar merita vazute... Atzi fost careva pe acolo? Stiti ceva? Merita sa merg pana acolo? Cazare pe acolo stie cineva?

 

Thanks again, Cristi D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata Croatia, Bosnia si Muntenegru sunt foarte interesanta.

Urmele razboiului au ramas numai pe case (semne de gloante, etc), in cimitire, cruci peste tot pe drum, si in inimile oamenilor cand discuti seara cu ei la o bere la carciuma sateasca.

 

Mergi fara probleme, restul sunt povesti. O sa ramai placut impresionat de toata fosta Yugoslavie.

Cazare gasesti la tot pasul; gasesti inscrisptii "SOBA", asta inseamna camera de inchiriat. Chiar si in satele cele mai indepartate, daca bati la o poarta te primeste lumea peste noapte indiferent daca sunt sarbi, croati sau musulmani, si preturile sunt 8-12 euro cu mancare cu tot.

 

Iar in Muntenegru sunt niste zone pe care nu le vei uita niciodata.

Editat de Dan Popescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Croatia poti sa treci sa vezi satele ÂŽejane/Jeiăni, Brdo/Bârda, Jesenovik/Sucodru, Nova Vas/Nosela, Kostracani/Costerceani, Šušnjevica/ÂŞuÂşneviță

http://www.istro-romanian.net/

In satele alea poti sa te simti "acoasă" adica acasa.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata Croatia, Bosnia si Muntenegru sunt foarte interesanta.

Urmele razboiului au ramas numai pe case (semne de gloante, etc), in cimitire, cruci peste tot pe drum, si in inimile oamenilor cand discuti seara cu ei la o bere la carciuma sateasca.

 

Mergi fara probleme, restul sunt povesti. O sa ramai placut impresionat de toata fosta Yugoslavie.

Cazare gasesti la tot pasul; gasesti inscrisptii "SOBA", asta inseamna camera de inchiriat. Chiar si in satele cele mai indepartate, daca bati la o poarta te primeste lumea peste noapte indiferent daca sunt sarbi, croati sau musulmani, si preturile sunt 8-12 euro cu mancare cu tot.

 

Iar in Muntenegru sunt niste zone pe care nu le vei uita niciodata.

 

Well... am fost anu' trecut in Muntenegru si pot spune ca mi-o placut la nebunie.. d-aia mai merg si anul asta... Iar in Croatia, acum 2 ani, in luna de miere, dar numai in nord... Pola, Rijeka, Plitvice.. atat... si si acolo am fost foarte incantat de peisaje, oameni, pretzuri... Asta-i si motivul pentru care vreau sa le vizitez anu' asta pe ambele dintr-o bucata... :angry: Problema mea era doar partea aia de granita cu Bosnia, unde nu stiam cum sa trec... :blink: Da' din cate am intzeles, nici acolo nu sunt probleme.

 

Cazare... In muntenegru am gasit lejer la 8-10 EUR/noapte... In Croatia am vazut ca-i iundeva pe la 10-15... Sper numa' sa gasesc relativ usor local, sa nu trebuiasca sa bantui de nebun prin locatii dupa cazare...

 

Pana la urma am stabilit si traseul.. El va fi cam asa:

 

24 Iunie Timisoara Zlatibor 363 km

25 Iunie Zlatibor Zabljak 159 km

29 Iunie Zabljak Tivat 174 km

05 Iulie Tivat Skradin 350 km ?

08 Iulie Skradin Plitvice 174 km

10-11 Iulie Plitvice Timisoara 647 km

 

Zlatibor 1 noapte

Zabljak 4 nopti, 3 zile full

Tivat 7 nopti, 6 zile full

Krka 3 nopti, 2 zile full

Plitvice 2 nopti, 1 zi full

 

Sa speram ca va fi ok asa.. ;)

 

Thanks for all the answers... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8-10 in sezon? i dont think so . mai urca pe la 15-20E/pers minim

 

Hmm.. pai in muntenegru am deja cazarea rezervata... 11 EUR/caciula/noapte....

 

In Croatia, la Plitvice, am stat acum 2 ani cu 10 EUR/caciula/noapte... Si am gasit si mai ieftin.. pana la 8 EUR

 

Sper sa prind si anu' asta tot cam asa.. :P

 

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Sunt nou pe blog,...dar nu si pe motocicleta. Ma numesc Vlad Haralambie, am 52 de ani, si merg pe 2 roti din 1975. Intentionez si eu sa fac un tur Muntenegru-Croatia- Italia, si retur in perioada 13-23 Iunie, cu participarea pe 20-21 iunie la etapa de SBK de la Misano Adriatico. Merg cu un Suzuki SV650S, cu sotia, si intentionez sa dorm la hotel-pensiuni. Voi trece cu ferryboat-ul de la Split la Ancona. Daca este cineva interesat de propunere, ma poate contacta la Tel. 0722505705, sau pe mail la vlad.haralambie@gmail.com

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. pai in muntenegru am deja cazarea rezervata... 11 EUR/caciula/noapte....

 

In Croatia, la Plitvice, am stat acum 2 ani cu 10 EUR/caciula/noapte... Si am gasit si mai ieftin.. pana la 8 EUR

 

Sper sa prind si anu' asta tot cam asa.. :D

 

Cristi

 

eu am fost anul trecut si la granita bosniaca mi au verificat asigurarea motocicletei si era cat pe ce sa nu m lase sa intru deoarece era barat peste Bosnia

eram intamplator intr un grup de 3 motociclisti austrieci si dupa ce au facut semn sa trecem doar pe mine m au tras pe dreapta dupa ce au vazut ca am nr de Romania,

m au lasat cand am spus ca vreau doar sa tranzitez,

asa ca depinde care vames e in tura sau cat de bine e dispus

in rest totul a fost fara incidente

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am platit asa

 

Serbia (la 15-20 km de granita cu Montenegro)- 25 Euro / camera cu 4 paturi si mic dejun inclus

Dubrovnik - 40 E / apartament - access la o singura camera (din 3), baie si bucatarie

Hvar - 150 kune / camera /noapte

Krk - 25 Euro / noapte

Plitvice 80 E/ camera /mic dejun (puteam dormi pe langa plitvice unde la tot pasul vezi pancarte cu "sobe 175 kuna ")

 

7.14 kuna - 1 Euro

 

Astea sunt preturi de luna Mai , negociate pe ici pe colo .

 

Iti doresc multa bafta si sper sa gasesti cazari asa cum ti-ai estimat . Eu nu am mers pe low budget dar nici nu m-am ars in figuri vis a vis de cazari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Hello all...

 

Am revenit din concediu.. pana la urma am fost doar in Muntenegru, nu ne-am mai intors prin Croatzia si ne-am si scurtat concediul cu cateva zile... Totul din cauza nenorocitei asteia de ploi... :blink:((( Ne-o plouat incontinuu, de cand am plecat de acasa pana am revenit acasa.. si acuma vad ca ploua si acasa. Am impresia ca am avut un nor care o fost tot timpu' deasupra noastra si o mers cu noi peste tot.. :laugh:((

 

Also, ce am facut? Am dormit o noapte la Zlatibor, in Serbia... dupa care, 4 la Zabljak, in Parcul National Durmitor, langa Canionul Tara.. Merita clar sa ajungeti pe acolo! Ii superb! Is niste peisaje de nu-ti vine sa crezi! De la Zabljak am mers la Tivat, unde am stat 6 nopti, iar de la Tivat am venit acasa, ca nu am mai rezistat in ploaie.. :D In Zabljak ne-o plouat in fiecare zi, de cateva ori pe zi.. La Tivat, la mare, dimineata era vreme faina, dupa pranz se ducea dracu' tot si iara venea ploaia.. Groaznic! De cand ma stiu n-am avut niciun concediu asa de ploios ca asta de anu' asta..:P(

 

Oricum, am reusit totusi sa facem si cateva poze.. Cine vrea se le vada: http://ddcristi.fotopic.net/c1723065.html

 

Enjoy! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...