Sari la conținut

Doar Pentru Jaw-isti Glumeam Si Pentru Viitorii..:))


motanel
 Share

Postări Recomandate

Salutare am si eu o Jawa de 125 din 60' ceheslovaka de care m-am indragostit la 13 ani am readus-o la viata dupa 15 ani de stat in poiata am inmatriculat-o si peaci tie drumul doar ca vreau sa merg mai mult cu ea pe la festivale ,la mare distante mai lungi fratilor e pe 6 v si numai probleme am avut din cauza asta vreau sa ii pun magnetou stiti voi ca la alea rusesti sa o fac mai fiabila.Fratilor ati facut vreodata asa ceva am nevoie de sfaturi ,pareri,vine primavara si trebuie finalizata treaba ma gandeam la o instalatie electrica de minsk cred ca ar merge "brici". :finger:

 

 

motanu26@yahoo.com

post-8072-1139418617_thumb.jpg

post-8072-1139418757_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VB CU CINEVA CARE SE PRICEPE CA AU AN INCERCAT SA PUN INSTALATIE COMPLETA DE MINSK PE O JAWA 125 SIN 1962 SI NU MI-A REUSIT......SI NE-AM CHINUIT 2 INSI CEVA TIMP

 

BAFTA

 

SI CRED CA TIPUL INCA O ARE SI NU FACE NIMIK CU EA..ARE AKTE TOT....PARCA NU AVEA ROATA DIN FATA......DACA TE INTERESEAZA DA-MI PM SA VB CU TIPUL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari,sa te poarte sanatos si sa aveti grija unul de celalalt.Si Jawamea e pe 6V si e in 2 cilindrii.Mare problema...am vrut sa o schimb si eu pe 12,dar nu e asa simplu si am renuntat.am vasit pe cineva care mi-a reglat releul de incarcare,si acum e mai bine ca nu ma mai lasa fara baterie.Aveam pe faze bec de 25W/25W si nu prea vedeam nimic noaptea,dar am pus de 35/35 si se pare ca face fata dinamul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VB CU CINEVA CARE SE PRICEPE CA AU AN INCERCAT SA PUN INSTALATIE COMPLETA DE MINSK PE O JAWA 125 SIN 1962 SI NU MI-A REUSIT......SI NE-AM CHINUIT 2 INSI CEVA TIMP

 

BAFTA

 

SI CRED CA TIPUL INCA O ARE SI NU FACE NIMIK CU EA..ARE AKTE TOT....PARCA NU AVEA ROATA DIN FATA......DACA TE INTERESEAZA DA-MI PM SA VB CU TIPUL

se poate pune, mi=am pus io odata, dar este foarte dificil...sau, ma rog, asea mi s-a parut mie la vremea aceea.Incucrca tare suruburile de prinderea a capacului lateral, in rest, e ok.

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai un strungar foarte bun, care sa-ti execute o piesa cu doua conuri, mama-tata.Unul se potriveste pe moto, celalalt pe rotor de MINSK.Apoi o flansa pe care o prinzi in locul dinamului. Pe ea vei fixa statorul. Trebuie lucrat foarte ingrijit, altfel nu se mai asaza capacul. In continuare cel mai bine ar fi sa ai o instalatie originala de MINSK. Cam asta ar fi in linii mari, totusi cauta pe cineva care a mai facut sa-ti dea cote precise, ca sa nu mai inventezi roata acum. Si fa ceva cu saua aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai un strungar foarte bun, care sa-ti execute o piesa cu doua conuri, mama-tata.Unul se potriveste pe moto, celalalt pe rotor de MINSK.Apoi o flansa pe care o prinzi in locul dinamului. Pe ea vei fixa statorul. Trebuie lucrat foarte ingrijit, altfel nu se mai asaza capacul. In continuare cel mai bine ar fi sa ai o instalatie originala de MINSK. Cam asta ar fi in linii mari, totusi cauta pe cineva care a mai facut sa-ti dea cote precise, ca sa nu mai inventezi roata acum. Si fa ceva cu saua aia.

 

are dreptate....la partea cu fixarea ne-am blocat si noi

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

daca vrei pe magnetou poti sa ii pui unul de mobra.si eu la fel am facut.merge de nu ai treaba.bafta

mai tata mah.eu am avut jawa 175 modificata pe magnetou de K-175[acelashi fel ca cel de minsk insa cu platina].poti sa-ti zic sigur ca rotorul merge pe conul de jawa fara nici un adaptor insa vezi ca la stator trebuie sa lucri un pic ca sa-l pui pe carterul de jawa.mai exact tre sa iei pe strung gulerul de montare al statorului la un diametru mai mic[egal cu cel al jawei]ptr. ca sa-ti mearga pe suportii de centrare de pe carter.odata ce rezolvi mecanica[fixat rotor,fixat stator,centrat,sa nu frece etc.]poti sa te apuci shi de partea electrica .daca ai nelamuriri la capitolul asta contacteaza-ma la jawatrip@yahoo.com sau pe mess pe ID jawatrip .ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...