Sari la conținut

carter ciobit de pietre


Postări Recomandate

Ii rog sa ma ajute cu un sfat,pe cei care au trecut prin asemenea situatie. E vorba de o ciobitura sub motor in zona ambreiajului(nu pe capac)de unde se prelinge uleiul.Sudura .....nu stiu daca nu afecteaza garnituri si simeringuri din interior si de desfacut nu vreau sa-l desfac tot bucati.As incerca sa-l lipesc si nu stiu ce adeziv ar rezista la acea temperatura....daca cunoasteti ceva lipiciuri va rog sa ma informati...

 

 

va multumesc!

Editat de luccyus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu`ti prinde nici un adeziv din lume daca picura ulei pe acolo; suprafata trebuie curatata bine si degresata, eventual poti goli uleiul din motor, sa nu mai prelinga pe la fisura, si apoi degresat si incercat ori cu silicon auto, ori cu diverse alte solutii

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de golit uleiul si curatatul suprafetei de lipit nu se pune problema...ciobitura e de marimea unui varf de electrod,sa zic asa si nu cred ca tine siliconul.

poze nu am pentru ca motoru ii la ~80km de mine.mersi oricum

Editat de luccyus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Golit, degresat, si aplicat PlasicSteel sau TitaniumSteel.... in comert la noi se gaseste ceva asemanator... da nu stiu cum ii zice... da un google si tu.

 

Am un amic Misu care si-a spart baia de ulei la BMW, a lipit-o si tine si acum... Probabil ca tine si la Carter desi ai alte temperaturi...

 

Baga o Poza.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit la telefon cu el...

Cica mai are o cutie de Titanium Steel la el in Constanta... daca nu esti in graba... baga un mail sau mesaj... cand vin catre Cluj la Seth on fire ... o sa iau cutia cu mine.

 

Ps: Nice Hair Cut :moto:)

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scos ulei, degresat cu spray de curatat lantul si aplicat un strat de epoximetal de la bison (2 solutii care se amesteca, se gaseste in magazinele de instalatii termice, ferarii, etc) am folosit eu functioneaza perfect

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am dat de un adeziv de la bison care, cica,ar fi pentru esapamente auto si moto, ,etc.Zice ca adera pe metal,caramida si beton si ca ar rezista la temp de o mie de grade.Nu e mentionat daca rezista la solventi,uleiuri,alea-alea...incerc cu asta si daca nu tine incerc cu epoxy metal tot de la bison si daca nici asa nu merge treaba o sa astept noi inventii de lipiciuri... :moto:

Multumesc pt ajutor si atentia acordata!

Rescpect!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat problema cu bison cement rezistent la 1000 grade celsius.am mers 70 km de cand l-am lipit si nu da semne rele inca.sper sa tina mult si bine.

multumesc tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...