Sari la conținut

excursie Italia


moto_maniac
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor. Ma tot bate gandul ca vara asta sa ma duc pana in Italia( acolo locuieste fratele meu -in Castelfranco veneto-asta o zic ca sa puteti sa va faceti o idee despre traseu) si m-am tot gandit de cateva saptamani incoace ca fiind prima mea iesire cu motorul din tara sa imi aleg un traseu mai economic dar si relativ rapid.

Acum ce vreau de la voi sunt niste sfaturi sau idei cu posibile trasee.

Eu va spun asa, deocamdata am 2 variante( inainte de asta va mentionez ca vreau sa ies prin tara pe la Nadlac) :

1)- Medias( ca de aici plec) - Arad -Szeged -Budapest -Maribor(Slovenia) - Ljubljana- Trieste -Venezia -Castefranco (1300 km)

2)-Medias- Arad- Szeged -Pecs -Ljubljana- castefranco veneto (1160 km)

 

Va rog sa imi spuneti pareri despre traseele acestea(cine a mai calatorit pe aceste rute) si avantaje/dezavantaje asa cum va ganditi si voi pt voi cand plecati undeva.

Va multumesc anticipat.

Asfalt uscat si o vara cat mai frumoasa.

Editat de moto_maniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa-ti spun este ca in Slovenia, taxa de autostrada = vigneta, costa 30 EUR!!! Daca te risti sa nu o cumperi, amenda costa 150 EUR + 30 EUR.

 

Asa ca mergi pe nationale, unde nu stiu daca ai nevoie de vigneta sau nu, dar sa te interesezi. Eu am fost in martie la schi si m-am intors prin Slovenia, si am ales varianta B, sa ne riscam, iar lozul a fost necastigator :angry:

 

Io nu mai merg oricum prin Slovenia tare repede, o cam putzat a (cuvant urat) toata tara aia, sau cei 60km cat am trecut prin ea (la propriu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pe drumul din Slovenia sa inteleg ca nu se prea merita ca e cam scump. Pai ce sa zic ...atunci poate optez undeva intre prima varianta notata de mine si propunerea pe austria(Viena).

Ca sa raspund acum la intrebarea de mai sus... : Mi-ar fi placut tare mult sa calatorim impreuna insa eu nu sunt sigur de data in care plec si traseul la mine e obligatoriu prin Arad( aici dorm la cineva si evit o cheltuiala in plus).

Acum referitor la treaba cu traseul , ma gandeam cat costa oara taxa de drum(vigneta,taxa de autostrada....) pe varianta asta cu autostrada din Budapesta si continuarea cu Viena(Austria).

Numai sa va ganditi si asa: Sa zicem ca scutesc pe partea cu austria din cheltuiala de taxa drumului dar pierd pe nr kilometri adik traseul asta cu Viena iasa undeva la 1340 km iar celalalt(slovenia) la 1150 km.

Pai daca mai stie careva ceva preturi orientative la benzina pe Austria ,vigneta(cost) si o cazare decenta v-as fi recunoscator(aici cred ca o varianta mai buna ar fi o cazare prin viena la o pensiune...)

 

GATA : Am gasit cred cea mai faina varianta si poate si mai putin costisitoare.

Medias - Arad -Szeged -Graz(austria) -Venezia(adica pe langa ea)-Altivole(destinatie-Italia)

Ce parere aveti..? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca mai stie careva ceva preturi orientative la benzina pe Austria ,vigneta(cost) si o cazare decenta v-as fi recunoscator(aici cred ca o varianta mai buna ar fi o cazare prin viena la o pensiune...)

 

Vignieta pe 10 zile in Austria este doar 4,40 euro. Benzina in jur de 0,95.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut. Ai gasit varianta finala pana la urma? Pentru ca si pe mine ma bate gandul sa o tai spre Italia pe la mijlocul lui iunie iar traseul la care m-am gandit e urmatorul: plecarea de la Turda cu opriri la Zalau si Oradea sa vizitez niste prieteni, cate o zi(prieteni vechi :D ) apoi o iau spre Budapesta-Viena(unde mi-a suras ideea voastra de a ramane peste noapte la o pensiune si a doua zi sa dau o tura prin oras)-Salzburg-Insbruck-Bolzano-Trento unde voi ramane vreo 3 zile la sora-mea. De acolo o sa urc probabil pana in Madonna Di Campiglio pentru ca statiunea chiar merita vazuta, fotografiata... Traseul l-am facut de multe ori dar cu masina dar cu motorul ar fi prima iesire din tara si totodata prima tura decenta. Problema e ca nu ma incanta foarte tare ideea de a merge pe autostrada in nestire si nu din cauza taxelor ci mai degraba a monotoniei si traficului dar pe de alta parte ajuta la timp economisit, orientare, comoditate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Ma tot bate gandul ca vara asta sa ma duc pana in Italia( acolo locuieste fratele meu -in Castelfranco veneto-asta o zic ca sa puteti sa va faceti o idee despre traseu) si m-am tot gandit de cateva saptamani incoace ca fiind prima mea iesire cu motorul din tara sa imi aleg un traseu mai economic dar si relativ rapid.

Acum ce vreau de la voi sunt niste sfaturi sau idei cu posibile trasee.

Eu va spun asa, deocamdata am 2 variante( inainte de asta va mentionez ca vreau sa ies prin tara pe la Nadlac) :

1)- Medias( ca de aici plec) - Arad -Szeged -Budapest -Maribor(Slovenia) - Ljubljana- Trieste -Venezia -Castefranco (1300 km)

2)-Medias- Arad- Szeged -Pecs -Ljubljana- castefranco veneto (1160 km)

 

Va rog sa imi spuneti pareri despre traseele acestea(cine a mai calatorit pe aceste rute) si avantaje/dezavantaje asa cum va ganditi si voi pt voi cand plecati undeva.

Va multumesc anticipat.

Asfalt uscat si o vara cat mai frumoasa.

 

 

salutare intrarea prin slovenia pentru 60 km cat treci pe la ei te taxeaza pentru rovineta 30 euro e frumos la ei dar ocolestei restul traseul e usor Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...