Sari la conținut

Alternativa La Airbrush


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Desi poate unii dintre noi nu au o parere buna despre stickere, intrucât sunt in imposibilitatea de a executat un preamaret airbrush, mi-am comandat un set de stickere de aplicat pe rezervor de pe ebay.com.

Pun si niste poze cu mai modele diferite alese la intamplare. Sa vedem ce lucrare iese dupa ce le lacuiesc.post-263-1139870144_thumb.jpgMentionez că toate modelel sunt pentru rezervor, de aplicat pe laterale, dar sunt si pt aripi sau capacele laterale

post-263-1139870170_thumb.jpg

post-263-1139870187_thumb.jpg

post-263-1139870201_thumb.jpg

post-263-1139870215_thumb.jpg

post-263-1139870228_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din curiozitate as vrea sa stiu si eu cat te-a costat un set de stickere pt ca si eu ma ocup cu asa ceva si vrau sa-ti spun ca nomeni nu face modelul de stickere pe care eu il fac,anume sticker-ul nu mai trebuie lacuit,are toate proprietatile necesare sa nu se deterioreze la apa,soare si toti factorii care le poate afecta,si de asta as fi curios cat a costat.

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai un stiker cu timpul daca dupa ce este lipit nu se lacuieste tot rezorvorul,se dezlipeste la margini din mai multe motove,caldura,apa,frig....oricit de bun e facut stikerul in timp daca nu e lacuita toata piesa peste care e pus se va desprinde un pic la margini.....lacul ce se da peste este pt protectie in general...

 

dar cum zicea cineva mai sus.....lasativa de stikere pe choppere,mai bine asteptati o vreme adunati ceva bani si face un airbrush..

 

SALUT roby :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai un stiker cu timpul daca dupa ce este lipit nu se lacuieste tot rezorvorul,se dezlipeste la margini din mai multe motove,caldura,apa,frig....oricit de bun e facut stikerul in timp daca nu e lacuita toata piesa peste care e pus se va desprinde un pic la margini.....lacul ce se da peste este pt protectie in general...

 

dar cum zicea cineva mai sus.....lasativa de stikere pe choppere,mai bine asteptati o vreme adunati ceva bani si face un airbrush..

 

SALUT roby :finger:

:10: HE_HE...Stie "batranul" Roby ce stie..... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stickerele vs airbrush

 

Airbrush-ul pe moto, si in continuare ma voi referi doar la cel realizat de oameni avizati, care stiu ceea ce fac si nu cei care "fac si ei niste flacari si niste capete de mort", a aparut din necesitatea fiecaruia de a-si individualiza motocicleta, de a se exprima vizual. Doar din acest punct de vedere putem compara stickerele cu aerografia.

Air-brushing-ul este o tehnica, alaturi de pin-stripping etc, care a avut timp sa se dezvolte si sa reprezinte simboluri cuprinse intr-o cultura [asul de pica, flacarile, crucea malteza, steagul sudist etc]

Stickerele continand acele simboluri, oricat de bine ar fi realizate, nu vor egala valoarea data de o mana de artist adevarat. E ca si cum ai pune intr-o rama, in locul unei picturi, o imagine decupata dintr-un calendar.

Pe de alta parte, exista si motociclete care nu prea se preteaza la air-brush. Dupa parerea mea, un speed sau un enduro vor arata ca draku pictate cu aerograful, iar un chopper cu stickere va arata ca o jucarie chinezeasca ieftina.

Va invit sa cititi, ca tot aveti net-ul la dispozitie, de ce s-a apucat lumea sa faca choppere, de ce au aparut simbolurile traditionale in airbrush, ce inseamna acestea, cine este Von Dutch, Ed "Big Daddy"Roth, ce este Kustom Kulture, the Flying Eyeball, Hot Rod, the Ace of Spades, Rat Fink etc......

 

calendar_inside.jpg

poster_image.jpg

 

 

Cum a aparut air-brush-ul

 

Toate motocicletele au permis analogii de-a lungul timpului ... Motocicleta a fost asemuita cu o pasare, un animal, dar in cazul chopperelor, in cele mai multe cazuri, au fost asemuite cu femei... si dupa mine, o femeie trebuie sa fie frumoasa, curata, ingrijita, imbracata elegant si machiata cu gust.

 

Pentru casca de mai jos, conceptul a fost gandit de Bogdan "Silhouette", iar meritele pentru realizare apartin unui membru al forumului [nu vrea sa dau nume, pentru ca nu vreau sa fac publicitate]

post-429-1139997606_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am facut airbrush, pentru ca n-am avut bani, desi as vrea una mare pe rezervor. In schimb am comandat un sticker pentru o bere de la un prieten bun, si cred ca a iesit foarte bine, si este si unic. Am pus pe rezervor, o cruce de fier cu inscriptia Fat Ass Choppers, referitor la roata lata din spate. Desigur asta nu exclude viitorul airbrush.

 

Uitati, o poza:

post-1539-1139997542_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord. Or da bine in poza, dar sunt exact ca si chestiile din plastic care imita cromul. ;)

Nu am de ales cu plasticele ce le am pe motor, intr-adevar, ca nu exista alternative de fier.

Dar nici abtibilde nu imi pun daca nu am bani de airbrush. Eu unul!

:finger:

bine ai grait domnu,asa ar trebuii sa faca toti,sa puna la punguta cit se poate si cind sau adunat,sa faca un airbrush assa cum trebe si pe gustul lui.....

 

salut :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar ma fii o solutie daca tot vreti flacari sau tribale pe motor.....se pot face mult mai bine decit stickarele si tin mai mult...cam asa...

1.Acoperiti rezervorul aripa sau orce altceva ce vreti sa faceti....cu banda adeziva de hirtie, dupa acea desenati modelul dorit..

2. Luati cuterul si taiati exact pe urma lasata de creion ,dar fara sa apasati tare si fara sa taiati si vopseaua, trebe avut multa grija

3. Dupa acea dezlipiti paretea cu desenul o dati jos cu grija, luati un smirglu destul de fin si matuiti vopseaua care a ramas la vedere dupa ce ati dat jos hirtia adeziva.....

4. Luati un spray cu culuoarea pe gustul vostru...si dati un strat peste..lasati un pic sa se uste mai dati un strat,daca faceti operatia asta cind sa uscat cit decit vopseaua...

5 .luati jos tot negativul de hirtie adeziva....cu grija fara sa distrugeti marginile desenului proaspat vopsit...

 

SI ASA ATI FACUT UN FLAME JOB SAU TRIBAL SAU ORCE VRETi,cum se facea cu ani in urma pe old school choppers.....

Asa a mia facut LUCI din TM flacarile pe simsonul meu, tot e facut de mina fara nici un airbush..

Exact acelasi lucru este facut de mine pe dragstar si pe botul golfului tot asa am facut asa zisele flacari care ca forma nu miau iesit prea bine sunt facute prin aceiasi procedura

Daca inanite e matuita bine vopseaua si vopsit cum trebe,va asigur ca dureaza mult mai bine ca un sticker...

CHIAR dupa ce ati facut chestia asta se pot finisa marginile si matuii tot rezervorul si dat niste straturi de lac......ASA DACA FACETI VETI OBTINE O FORMA SAU UN DEIGN UNIC CONCEPUT DE VOI..SI NU MAI VEDETI LA ALTII CA LA VOI ACEIASI CHESTIE

TOATA operatia asta costa mult mai putin decit o pereche de stikere pt tot motorul vostru ....

astea ce le vedeti sunt niste desene chiar simple,dar daca aveti imaginatie puteti face chestii chiar interesante si unice....

post-66-1140030323.jpgpost-66-1140030394.jpgpost-66-1140030564.jpg

post-66-1140030624.jpgpost-66-1140030695.jpgpost-66-1140031256_thumb.jpg

post-66-1140031759_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Koffa, replyul tau nu se pune, ca ai interes. :finger:

Se poate si sterge reply-ul meu dar asta nu va schimba nimic .Un motor stickerit = o dacie cu logoul NIKE pe luneta ,sigla Mercedes pe grila fatza si sticker "Turbo" pe portbagaj .Umila mea parere.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va invit sa cititi, ca tot aveti net-ul la dispozitie, de ce s-a apucat lumea sa faca choppere, de ce au aparut simbolurile traditionale in airbrush, ce inseamna acestea, cine este Von Dutch, Ed "Big Daddy"Roth, ce este Kustom Kulture, the Flying Eyeball, Hot Rod, the Ace of Spades, Rat Fink etc......

 

Ne inviti unde??????unde sa citim ce zici??????ca nu ai pus nici un link ,ai tu cumva un link cu tot ce spui mai sus aici????? :finger:

daca da punel aici sa vedem la ce te referi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca e in postu lui, dar pt orice eventualitate :

http://www.medea-artool.com/artool/archive...yofairbrush.htm

am vazut linkul ala mam si uitat in el, dar nare nici o legatura cu anumite chestii ce lea enumerat el aici.......spre exemplu asta

, de ce s-a apucat lumea sa faca choppere, cine este Von Dutch, Ed "Big Daddy"Roth, ce este Kustom Kulture, the Flying Eyeball, Hot Rod, the Ace of Spades, Rat Fink etc......

unde vezi tu raducu21 in acel link ceva in legatura cu ce scrie aici mai sus,eu nam gasit nimic,desprea asa ceva........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi poate unii dintre noi nu au o parere buna despre stickere, intrucât sunt in imposibilitatea de a executat un preamaret airbrush, mi-am comandat un set de stickere de aplicat pe rezervor de pe ebay.com.

Pun si niste poze cu mai modele diferite alese la intamplare. Sa vedem ce lucrare iese dupa ce le lacuiesc.post-263-1139870144_thumb.jpgMentionez că toate modelel sunt pentru rezervor, de aplicat pe laterale, dar sunt si pt aripi sau capacele laterale

de unde ai luat stickerele?

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine curat decat cu stickere

mai bine dau vopsea cu bidineaua decat stickere

mai bine .................. sau mai rau

 

fiecare pe gustul lui

 

Valoarea motorului creste daca are un desen airbrush si cred ca e vazut de lume mai bine decat unul stickarit insa gusturile sunt ale fiecaruia.

Eu unul sunt adeptul calitatii idiferent de cost si cred ca un chopper stickarit va fi un chici.

vorba lui Pannoniachopper: Classic, no Plastic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...