Sari la conținut

De nebun, redescoperind Dobrogea, eu si amanta


Postări Recomandate

Iaca vine inca un sfarsit de saptamana...vineri, nevasta-mea tipa s-o duc la masa la Calarasi, io dau sms-uri la lume poate stragem vreo gasca pt weekend, mai ales ca raman in fine singur! Nici un raspuns, nici un plan...ma uit cu jind la propunerile de plimbare de pe forum...2 tentante, una spre buzau pe la nehoiu, zona superba, alta in bulgaria. M-ar fi tentat cea din bulgaria desi erau scrise multe pagini si io stiu ca vorba lunga-i saracia omului, n-am avut rabdare sa citesc tot. Nu credeam sa iasa ceva, insa daca a iesit regret ca n-am putut merge. In fine, imi las nevasta si copilu la soacra la Calarasi, si vin spre bucuresti sambata dimineata...vorba vine ca abia pe la 11 parchez masina, fireste dupa lungi ture dupa un loc prin jurul blocului.

Pun mana pe telefon, dar fara succes, unu cara mobila la sibiu cu inca 2 pretenari, altu are o taiere de mot la craiova...altu are o problema de familie, altu la tara, deja incep sa turbez! Deschid pobeda (laptopu') si intru pe forum. Lumea deja plecase. Ma uit pe topicul cu plecarea in bulgaria...bingo! gasesc un nr de telefon. Sun! Nimic, oamenii deja erau departe...dimineata venind dinspre calarasi vad pe drum 3 motoare. Am recunoscut un transalp....ma uitam cu jind...

Dupa ce am supt rapid o bere (inca 100% romaneasca) ma hotarasc. Sa bag o tura in Dobrogea. Mai fusesem, insa cu masina. Imbecilli de la meteo tot o lalaie de ceva zile ca 'sunt conditii de ploaie' asa ca bag parpalacu' un plovar si doar 2 tricoruri. Mare gresala s-a dovedit a fi ulterior!

Maica-mea: hai nu mananci? nu mananc, sunt satul (aiurea imi giorhaiau mazele'n mine). II zic ca ies cu un preten la o tura. Anjung la parter, imi salut pretenu - bondaru! Il inham si tule-o.

Inca ma gandeam daca-s (cuvant urat) sau nu ca plec d'an bulea asa, fara nici un scop, fara cort si fara cazare. Trec pe langa parcul titan din apropiere. La un moment dat aud o toba de motor duduind, ma uit la turometru, aveam 6-7000ture, in curba....un banderas pe un 'scuter' trece pe langa mine, cred ca avea in jur de 180, ia un canal (pus fireste la nivel cu asfaltul ca doar suntem in germania)...il vad sub rotile mele. Ma gandesc: bine ca n-am avut bani de vitezana la 18 ani. Trece cu bine, sper sa fie satisfacut. Gandindu-ma la canalul ala, desi stiu drumul si cu ochii inchisi reduc viteza.

Bag gaz si o cutie de kinder. In viteza pe fundeni, nici nu stiu cand am ajuns la branesti. Sictirit de a'soarelui, m-am decis s-o iau pe drumul vechi.

Surpriza maxima pt mine, asfalt impecabil, ceva curbe de care uitasem. Le rememoram de pe vremea cand aveam dacie si nu exista nici perspectiva de a'soarelui de faceam 5 ore pana-n vama.

post-36388-1242581529_thumb.jpg

Bus station:

post-36388-1242581661_thumb.jpg

Numa bun pentru pescari:

post-36388-1242581726_thumb.jpg

Slab traficul in zona, inca ma gandesc, unde dreq ma duc eu de fapt? Ajung la Lehliu, fireste tin drumul care mi se pare a fi cel principal, cand vad un peisaj mult prea cunoscut, spre calarasi peste a'soarelui. Injur, scot harta si bag inapoi, gasesc un indicator ascuns si o iau pe drumul bun. Pustiu, arar cate o dacie. Un alt banderas cu microbuzul ii da in goarna, vazandu-ma se crede motociclist, ce-o fi in capul lui, am 150, si ghita se apropie. Ma gandesc, are pasageri? o fi beat. O las mai moale, da ghita nu se lasa, merge pe contrasens, aproape in paralel cu mine. bag seama ca n-are omu toata tigla pe casa, si-i dau gaz. de nevoie s-a lasat pagubas. Drumul e in continuare impecabil. Ajung la Drajna, la vechile hanuri. Imi amintesc ce forfota era acum 5 ani aici. Acu pustiu. Niste tiristi si cativa localnici rataciti, la cele cateva terasa ramase infunctiune. Curand inteleg de ce. O curva (destul de bun animalu sincer) se duce la un tir cu numar de hargyta, unguru o refuza. Bag o binemeritata a 2-a tigare dupa prima. Hop un microbuz langa mine. Era ghita. Fireste intra in vorba, intrebarea tipica: auzi ba, da cat prinde asta cel mai mult. Ma uit ca bou', nu stiu ce sa-i raspund. I-am balmajit ceva si a plecat.

post-36388-1242582305_thumb.jpg

vechi loc de popas:

post-36388-1242582361_thumb.jpg

daca traiam pe timpu cand chiar se calarea patrupedu, imi luam unu pe care sa-l fi chemat honda si sa fi fost naked:

post-36388-1242582443_thumb.jpg

O iau din loc, bucata drajna-fetesti pe drumul vechi nu e grozava insa merge un 140-150. Trec in fuga pe langa celebrul fost popas Dropia, pare paragina din viteza. ma gandesc, oare or mai exista dropii? si cum dreq arata o dropie? tre sa caut pe net musai sa vad ce barzaune fuse asta. Opresc in Cernavoda la impinge tava. Bun haleul si eftineanu 15 ron 2 feluri si-un suc. Toparlanii de constanta, fireste cu audi-uri ceva mai vechi decat a toparlanilor de bucuresti, isi arata cefele late si lanturile groase. Fireste in slapi ieftini...sau poate scumpi. Ma gandesc ca iat tre sa dau explicatii stupide, da erau preocupati. Scot harta sa vad unde dreq ma duc. Drumul spre constanta il urasc, si m-a plouat destul de 1mai cand a facut gresala sa merg in vama. pe harta apare un drum direct catre ovidiu, de undeva dinainte de poarta alba. Bingo! Scap de constanta. Bag viteza, trec preaminunatul pod dinainte de poarta alba si belesc okii catre un drum la stanga! Ori sunt mai chior decat cred (port okelari) ori obosit ori harta e proasta (desi nu prea m-a inselat pana acum) ori au ascuns astia drumul. Injur si bag gaz, acelasi drum...murfatlar...constanta. Fireste nimeni nu se da laoparte asda ca fac un mic slalom.

Vazusem pe harta drumul spre navodari ca are si o varianta prin mamaia. Zis si facut. Iau calea indicatoarelor (sunt atat de imbecil incat mereu ma ratacesc in constanta...) spre mamaia. Ajung la o intersectie in care scrie mamaia inainte si la dreapta. Pe unde dreq s-o iau? Noroc cu un taximetrist care mi-a zis sa fac stanga.

Mamaia: sincer n-am mai fost decand eram kinder pe vremea raposatului. Din greata. Ma gandeam ca poate regret ca am ales vama in anii tineretii. Intru, peisaj tipic Comunist, incerc sa-mi amintesc la ce dreq hoteluri am stat cand eram copil...nu-mi amintesc. Aceeasi marie cu alta palarie. Imi aminteste de Albena, peisaj tipic comunist, inca nu e plin de fite, vad multe masini de provincie, probabil profita oamenii de biletele ceva mai ieftine. Ma rog sa n-ajung vreodata ca ei!

Ma gandesc sa fac niste poze, insa sincer n-am la ce! Pt cei care au fost, inchideti ochii si imaginati-va drumul din centrul mamaiei cu cel din ruse pana la vama cu romania. E la fel, numai ca ala e ca dupa bombardament!

Intru in Navodari. Rememorez anii in care vara de vara eram in tabara. Santier! Peste tot vile care mai de care mai chicioase. Vad una care-mi place, e o arhitectura cubista, poate olandeza poate japoneza. Superba, pacat ca langa ea era o alta cu balcoane cu colane chicioase rotunjite...

Uite si tabara de la distanta. Pe stanga doua cladiri in paragina. Imi vine sa plang!. Arhitectura anilor 60-70 era de exceptie! N-a mai ramas nimic. Chiar daca materialele erau cele ale vremii, exista conceptul de perete cortina...poate sunteti unii ce va amintiti taberele de la navodari.

Trec un pod, vad gara taberei, sau cel putin asa imi imaginez ca este. Imi amintesc imediat cum ne tineau 2 ore in soare la 40grade pentru controlul sanitar. Tin minte pachetul de biscuiti (mai bine zis pesmet) su acea cutie de pate de pasare cu un barzaune alb desenat pe fond albastru...ah! su guma gumela! Parca ne dadeau doua bucati de astfel de nisip. Da era fain!

Ma trezeste un miros ademenitor de ciorba de titei gratinat cu motorina. La revedere si cu drumul bun, incep hartoapele. In zare marea patriciada, fosta reduta a lenutei. Mirosul e coplesitor, drumul catastrofal. Totusi arata mai bine ca la sidex (unde pot turna lejer orice film sf). In zare o benzinarie, fireste rompetrol.

Bag si eu gaz.

Oare cum o trai barzoiu asta in mirosul ala?

post-36388-1242584375_thumb.jpg

Bondaru se relaxeaza putin, da parca nici lui nu-i place, vrea sa plecam!

post-36388-1242584530_thumb.jpg

 

post-36388-1242584602_thumb.jpg

Benzinaria arata exact ca pe vremea lu' ceasca, mai putin siglele noi si muzica odioasa ce latra in difuzoarele gajaite. Jur ca semnul ala cu 15kmh e de acu' 20ani.

Plec, in fine intru in adevarata Dobroge! Renasc!

post-36388-1242584748_thumb.jpg

Asta se odihnea.

post-36388-1242584840_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta parea ca munceste:

post-36388-1242585015_thumb.jpg

Asfaltl e rezonabil, se putea si mai bine. Merg ce merg si la o intersectie ma opresc. Nush cea fo in capul meu. Dar pauza e binevenita. Bag o+o tigare adica doo. Vad un indicator 'spre vadu'. Deschid minunata harta si vad pe ea satul Vadu si cetatea Caraharman. Fireste decizia a fost instanta. Vad ca din Vadu pot iesi inapoi in drum, fara sa ma intorc, e practic o bucla. Deja drumul e rau, da hornetica nu se plange, zumzaie si ma duce inainte, da-mi cam zguduie rinichii. Ma doare kwrw! Enervant dar saua e cam prost facuta. In zare o relicva de combinat comunist, lesne e in paragina. Ajung in sat, vorba vine sat. 3 case darapanate cu gard de piatra de 40cm. Ma luminez, casele chiar erau fantastice. Fireste ca la cele 3 case exista o crashma (roumanie...) si niste veseli. 3. unul era crasmarul si doi intr-o caruta. ii intreb unde-i cetatea. Taranul raspunde ferm! Poy ai gresit drumu' Histria e mai incolo. Eu: pai nu histria bre, Carahorman!. Aaaa, zice el, pai nu exista Carahorman, asa-i zicea la sat pe vremuri...Eu: poy pe harta zice ca e o cetate p'aci! El: poy nu-i. Cand au facut astia combinatu' (sau ce dreq era ruina aia) pare-se ca au gasi ceva p'acolo, da nu-i nimic...io n-am vazut nimic.

Il cred pe cuvant. Mor de cald. Nu mai scot aparatul desi acum regret. Marea se vedea superb in zare, cu ruina combinatului langa ea. Imi aminteste de silozul acela stupid de la balcic....Ii arat omului harta, ii zic de drumul figurat si-mi zice ca drumul ala nu mai exista. E un lac si mult stuf pe acolo.

Punct! Cam prea de tot pt bondar, care desi cu cauciucuri de vitezana inca nu s-a plans.

Cale-ntoarsa, si spre Histria. Mai fusesem, insa intr-un octombrie cand nu se vedea drumul de stuf. Acum este inca totul verde, inca nu se vad urmele desertului. Peste o luna va fi totul galben ruginiu.

Pe dreapta statiunea Nuntasi si lacul nuntasi. Ma intreb cine pastele muma-sii sio fi facut nunta aici? Peisajul e mirific totusi, dar se vad niste casute de lemn, daca le mai tineti minte pe cele de pe vremuri din Costinesti. pana si culorile erau la fel. Acel galben cacaniu...Nu cred ca e ceva schimbat de acu 20ani...

Intru spre Histria. Acea bucatica de 7km e de vis, in pofida astfaltului prost si a celor cateva masini de CT care bagau o manea si un gratarel....vad o masina de mures. 2 indivizi, oamenii dotati, incetinesc. Cred ca aveau o super camera foto. Se uita lung la mine, io la ei si ajung.

Pustiu, vine o masina cu niste pustani si niste pipite. Fireste parcheaza langa mine. Cum n-am descalecat si erau deja 30grade (undeva la ora 5 dupamiaza) dau inapoi cu marsalieru drept ca pe stanga inca ma mai tine un junghi de la precedenta tranta, si ma bag la cosmelia unei tanti roscovane ce vinde bilete.

Imi las la ea carabalacu, as da si cizmele jos da n-am alte opinci.

Revad cetatea. Se vad investitiile masive a lu Agatin si Udrea...halal! Nimic schimbat!

 

post-36388-1242586114_thumb.jpg

post-36388-1242586140_thumb.jpg

post-36388-1242586198_thumb.jpg

Asta o fi avand tobe arrow?

post-36388-1242586266_thumb.jpg

Ar fi mers o baie romana...

post-36388-1242586399_thumb.jpg

da am fost pudic ca nu mai era apa si se holba si asta la mine:

post-36388-1242586475_thumb.jpg

post-36388-1242586584_thumb.jpg

In fine plec. Multumesc femeii ca mi-a tinut insectarele, le pun cu lehamite la loc, si suna telefonul. Pretenul Traian, mi-a indrumat 2 locatii de popas peste noapte. Deja regretam ca nu mi-am luat cortul.

Bag gaz, drumul bun, insa deja era tarziu si mai estimam 2 ore de lumina, trebuia sa gasesc un barlog. Ies in dncta-tulcea, revad asfalt klumea. Nu ma pot abtine, ii dau blana, de fapt cam 180. Peisajul e de vis, ma asteptam sa vad desert cum vazusem data trecuta intr-o sept-oct. Acum era totul verde. Trec in viteza printr-ul sat, urat. Cu coada ochiului vad o catastrofa pe care scria pensiune. Gandesc sa ma intorc daca unde ma indrumase pretenul Traian nu voi fi gasit macar un pat.

In apropiere de babadag, o superba padure si niste curbe asemeni. O last totusi mai moale cu gandul ca-s singur si daca zbor in sant, in cazul in care ma pot ridica si ajunge la telefon, oricum n-am semnal. Bondaru' nu ma lasa insa cerand gaz, si-l primeste.

In fine ajung la preaminunata pensiune restaurant 2 iepurasi, asta dupa ce am trecut de o UM ce-si lasase ca vestigiu in mijlocul drumului o bucata de cale ferata unde era s-o mierlesc.

Forfota mare. Multe cladiri, imi zic ca tre sa aiba dreq astia o camera. Intru pe terasa, spritane gratarele...haz si voie buna. O ospatarita de maxim 14ani abia ducea 3 farfurii, la indemnul alteia. Dezgustat, inytru inauntru, rasare o duduie, intreb de camere si dansa se uita lung. O intreaba pe o alta, ceva ce mi-a sunat: "nu-i asa ca nu mai avem camere?". Ies. Inainte arunc un ochi la marele popas chicios chipurile rustic. Cativa barzauni si 2 iepuri obositi (nu inteleg de ce n-au pus numai 2 cum ii e numele) intr-un cotet, chinuiti...

Cobor treptele. Chiar in dreptul lor o falnica masina romaneasca cu 7 locuri, si 4 melteni negrii cu cefe late. Iar gandesc ca tre sa dau explicatii. De data asta nu m-am inselat, un toparlan incearca sa intre in vorba, ma fac ca nu-l aud si merg mai departe.

Incalec si dau sa mag in marsalier. Un tata explica copilului cum e cu iepurasii, copilul fiind extaziat de oratanii. Gandesc ca voi ajunge in scurt timp la fel. Da frate la motor n-o sa renunt! Omul, politicos le explica copiilor ca motocicleta nu poate da cu spatele, ii opreste pe alee si-mi face loc sa ma sucesc. Impresionant, dar eram deja in criza ca se intuneca.

Pun mana pe telefon sa sun un amic originar din tulcea. Lula semnal. Injur si plec. In Babadag imi spusese traian ca ar mai fi cazare in centru. Poate datorita oboselii si nervilor, mi s-a parut foarte urat si nu m-am oprit nici macar sa fumez.

E clar, directia Tulcea. Gaz la greu. Nevoie de tigare. Ma aopresc, scot insectarele si duganesc juma de lulea. Apuc telefonul sa sun amicul din tulcea. Bag o ochiada si vad pe un stalp o tabla ruginita...pensiunea trei ape sau asa ceva. Sun. Puzta raspuns, nici macar nu apeleaza. Continui tigarea. telefonul suna! Cine pastela masii o suna? Io-te nr de la pensiune. Nu-mi qmintesc exact insa nu am facut legatura pe moment (deh...ardelean) si ii zic ca nush daca am sunat. Parca se recomanda isopescu...ii zic : io Vlad cu bondaru. Dupa cateva secunde imi pica si mie cartela...Aveti locuri? Cate? Poy unul? Unul? (intreaba mirat) Da unul, pt mine si tzoakla. Omu cugeta...poy se gaseste. Eu: da de mancare gasesesc ceva? El: apoy so gasi doar nu te lasam sa mori de foame. Io bine, pay ma duc. El: in Cat timp ajungi. Ma uit la indicator 11km. Eu: in 5 minute. Omu: bine, le sun si le zic.

Rasuflu usurat. Ma depaseste un van condus de o duduie cu portocala pe luneta. I-am mai depasit pe drum de cateva ori, si ei pe mine la pauzele de tigare. Bag gaz, o depasesc din nou, ma apropii de primul sat - Zebil.

Peisaj mirific, drumul rau! pe dreapta lacul Babadag, superb! La intrarea in Zebil, vad un palc de 5-8 pustani, in jurul unui ford din care tasnea ulei. Din reflex (stiti din nefericire la ce tip de reflex ma refer) scanez peisajul, nici un ranit. Doar Ford-ul care de aproape avea o roata stramba si tot uleiul pe jos. Un banderas sare in fata motorului. Ma panichez, ciupesc ce-a mai ramas din pedala de frana spate, si mag si fata, il evit. Trec mai departe. Omul pune mana pe o piatra, injura si arunca. Bondarul se eschiveaza maiestuos cu o miscare din genungchi (cum zicea caragiu, la tenis, din poanie' <scuzati franceza>).

Am remuscari, ma gandesc totusi, daca era careva ranit? In spate era van-ul cu duduia ce mergea cu max 50kmh. Daca ea se opreste? Franez, intorc. Merg ce merg, si-i vad pe sturlumbatici. Sarisera si in fata van-ului. Opresc si ma uit ca vaca. Tare duduca, a claxonat si si-a vazut de drum. Deci n-am innebunit. Niste betivi au bagat fordu-ntrun pietroi si acum se cearta pe pietroi.

Trec de Zebil, intru in Sarichioi, Lumea ca la urs. Chiar asa exotic arat? Placutele cu pensiunea nu mai sunt ruginite. ma iau dupa ele. Asfaltul insa nu. Incep pietroaiele, 10kmh. Prevad ca ma innec ca tiganu la mal. Pun sandalele jos, ca copii mici cu biclele prin parc si reusesc sa ajung.

O lipoveanca rozalie deschide portile. Erau 2 porti. Fireste m-am proptit la cea care nu se deschidea. Intru. Un miros de cozonac de-mi curgeau balele.

Lesne ca ma asteptau.

Cat e camera ? 160. 160? Se poate plati cu cardul? (intreb) Da! Numai putin sa vda de care..visa? N-am visa, am k-kkard. Poy nu se poate...da nu v-a zis domnul cat costa? Io: ba da, insa parca era din 2 cifre...In fine, isi cer scuze, camera era 110 Ron. Si merita pe deplin!.

Intru in living. Nimeni. O a 2-a lipoveanca ma saluta si se intoarce in bucatarie.

Prima imi arata camera. E ok, insa nu cu vedere la mare (lacul Razelm eu tot mare il consider). Intreb de ce? poy restu-s ocupate. Ma intreb de cine ca nu mai era nimeni....retoric.

post-36388-1242589151_thumb.jpg

post-36388-1242589201_thumb.jpg

post-36388-1242589275_thumb.jpg

post-36388-1242589388_thumb.jpg

 

 

 

 

 

post-36388-1242590301_thumb.jpg

post-36388-1242590348_thumb.jpg

post-36388-1242590411_thumb.jpg

post-36388-1242590466_thumb.jpg

post-36388-1242590570_thumb.jpg

post-36388-1242590639_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se lasa frigul. Lipoveanca tanara ma intreba daca mananc. Politicos-stupid. Fireste ca mananc, daca-mi dai. Ma intreaba daca-mi place pestele. De oboseala, spre rusinea mea, ma bufneste un ras in hohote. Mi-amintesc de la promo-ul (daca am zis nine) de la guerila cu 'va plac pestele?!' Femeia, vadit jenata se retraga. Eu continui sa rad ca bou'. Intre timp aud zgomot de motor...de masina. Fug la geam. Nici asta n-a nimerit poarta, baga mars-alier, intra pe poarte buna (corecta) si-mi cocoleste cu dificultate bondaru' Inima cat un purine. Daca mi-l da jos il omor. reuseste! Rasuflu usurat. Lipoveanca a mai in varsta imi baga o peste pe la nas. Ma simt jenat, am facut-o pe cea tanara sa se simta aiurea. In meschginatatea mea imi zic: bine totusiu ca sunt doo!. Rumeg la osos. Noroc ca nu ma vede nimeni cum stiu sa mananc pestele.

Intra amicii dupa ce si-au parcat microbuzul. baritai barca si ei erau 3. Blocheaza culoarul taman cand ma duceam sa-mi iau ultimul pachet de tigari. Uff, cazat la etajul doi, obosit, urc gafaind, nu inainte de am-i cere de cateva ori scuze ca printre cei 3 vreau sa-mi fac loc sa ajung dreq la scari, si cu greu s-au dat la o parte.

Cobor, m-am asezt strategic langa frigider, de unde iau o a 3-a bere. Fun bere romaneasca imi surade eticheta de Ciuc. Fireste pe spate scrie ca apartine de hainechen etc, bla ,bla bla.

Cei 3 sedeau vis-a-svis, la cativa metri. Discutau infocat si se chiombeau intr-o camnera foto la nsite, pare-se bujori...i-au spus numele pana si pe latineste....dimineata aveam sa aflu de ce. Totusi atunci mi-am spus ca-s unii mai tampiti ca mine. Si asta nu e o consolare, ci e ceva dramatic.

Trio galax incepe sa vorveasca din ce in ce mai tare si mai 'chipurile' elevat, intelectual (a'la cornel dinu daca-l mai tineti minte). Cere mai decare scoate cate o perla si trage cu coada ochiului la mn sa vada daca ma uit aprobator. dezgustat!

Usturoi! Yam-yam as baga nitel, da parca nu merge cu bere. Continui linistit haleul, la care ei pleaca. Ma asteptam sa fie 2 pularai si doo bujoare. Da era doar o bujoara si un pularau mai tanar. Pleaca (cuvant jignitor). In loc sa-mi ureze pofta mare inainte sa ma puc de potol, ca doar erau de fata...pularaul al in varsta imi ureaza pofta mare, cand eram cu baritai rechinu in gura, fortandu-ma sa scuip o bucata ca sa-i raspund.

mai iau un csik, si urc alene treptele, sculand tooata sandramaua cu sandalele mele sidi (ma laud si io ca daq n-are cine).

Poposesc in camera. Am pobeda (televizia)! Il pornesc si ma enervez rpd. 3 programe romanesti si 20 rusesti. Fireste n-am ce vedea. Pe tvr e latratura eurovizion de la moskova. Il las sa latre si adorm.

 

Maine bag si plictiseala de duminica 17-Mai.

 

bag seama ca p'aci pozele sunt mult lucrate. tin sa va zic ca cele postate de mn sunt asa cum au iesit din pobeda (camera fuck-o ca am cam dat banii dejaba).

Si totusi, numele gazdei (Emanuel Isopescu) imi spune ceva...adorm fara sa deslusesc de unde dreq imi suna cunoscut...Maina voi fi aflat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Amintiri placute s-au derulat prin fata mea.

In 2005, cu o Dacie care se prabusea sub mine si cu bani doar de benzina si mancare din piata am facut o tura de 8 zile prin Dobrogea.

O zona aparte.

Nu o sa uit niciodata spatiile vaste intalnite acolo, lanurile de floarea soarelui care se intindeau cat vedeai cu ochii in toate directiile, mirosul de balti, dealurile alungite si soselele pe care vedeam in linie dreapta kilometri intregi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si eu care speram sa dorm mai mult astazi...dar aum mai gasit astia niste borduri de schimbat in spatele blocului, asa ca dupa o trezire spectaculoasa in zgomot de picamer...continui

 

seara ma intrebasera la ce ora sa-mi pregateasca micul dejun. am zis ...pe la 9. Fireste la 7 eram in picioare. Soarele era deja sus si un stol de cocosi cucurigau de zor. Bine ca n-am cu mine o pusca! Cobor, incerc s-o fac in liniste insa pe pardoseala de lemn 'sandalele' mele fac un zgomot infernal. Deindata, cu un bun simt ce m-a lasat masca, lipoveanca mai tanara a venit cu o cafea. pe semne trasese rapid un capod.

Savurez cafeaua pe terasa. Si peisajul. La 8 dimineata erau deja 20grade, sau cel putin asa percepeam eu. Sper sa nu ploo ca n-am chef de udeala.

post-36388-1242621553_thumb.jpg

uite si un choperila:

post-36388-1242621583_thumb.jpg

Aveam sa aflu si cine e domnul Emanuel Isopescu. Studiind in liniste livingul, vad pe pereti niste tablouri cu decupaje din ziare: 'celebrul realizator tv...bla bla...s-a decis sa intre in afaceri..bla bla bla'. Parca pe la TVR este dansul. In fine, jos palaria pentru realizarea sa, cu fonduri Sapard.

 

Aici el vinde lene:

post-36388-1242621843_thumb.jpg

post-36388-1242621935_thumb.jpg

 

Ma urnesc spre Enisala. Bondaru nu prea e impacat cu hartoapele, da nu necheaza prea tare ducandu-ma pana langa cetate.

post-36388-1242622024_thumb.jpg

post-36388-1242622068_thumb.jpg

post-36388-1242622140_thumb.jpg

Era 9:30 si o caldura ucigatoare, nici tipenie de om, totusi m-au intampinat niste dulai fiorosi:

post-36388-1242622209_thumb.jpg

post-36388-1242622268_thumb.jpg

si nelipsitul:

post-36388-1242622337_thumb.jpg

Urca 2 bastinasi, un el si o ea. El se apropie prietenos, ma intreaba cati suntem ii raspund ca suntem 1, si ii dau 2 lei taxa de vizitare. Nu stia sa-mi zica mai nimic despre cetate inafara de ce scria pe tablita, tot insista ca aici au facut aia reclama cu dorel si ca a aparut si el in reclama...

Totul e paraginit. Misto turism avem...

post-36388-1242622511_thumb.jpg

post-36388-1242622577_thumb.jpg

Fug spre Babadag, alimentez, si cu tigari. As fi facut mai multe poze, insa singur fiind, mereu se gaseste cate (cel putin) un localnic sa intre in vorba.

post-36388-1242622834_thumb.jpg

post-36388-1242622834_thumb.jpg

Deschid harta si-mi aleg traseul de intoarcere: Babadag-Slava Rusa- Topolog-Harsova-Fetesti-Calarasi.

Din Babadag fac dreapta spre Slava Rusa. Mare gresala. Un drum explodat. Macar merita peisajul

post-36388-1242622996_thumb.jpg

post-36388-1242622483_thumb.jpg

post-36388-1242622854_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoase locuri vizitate..bravo..poate data viitoare ne gasim mai multi timp necesar unei astfel de expeditii... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portiunea Slava Rusa-Ciucurova-Topolog merita parcursa. Asfalt bun, curbe faine, chiar si cateva serpentine printr-o padure. In departare sunt m-tii dobrogei. Poate alta data...

post-36388-1242623171_thumb.jpg

 

Dupa Topolog drumul e relativ drept si cam plictisitor, fireste bag gaz.

Nu mai stiu daca inainte sau dupa Saraiu sunt niste serpentine, si drumul e destul de ingust, cu mult pietris pe margini, asa ca o las mai moale, sunt la urcare.

Ies dintr-o curba si vad pe stanga un palc de motoare si o ambulanta. Mi se zbarleste pielea, stiu ca daca e ceva naspa mi se inmoaie picioarele si cu greu pot continua drumul...

post-36388-1242623351_thumb.jpg

post-36388-1242623400_thumb.jpg

post-36388-1242623463_thumb.jpg

post-36388-1242623512_thumb.jpg

Ma opresc, intru in vorba. Fireste ca n-aveau chef prea mult de vorba. Vad ca nu e nimic grav, unul a cazut in curba si l-a prins motorul sub el. Nu mai putea continua drumul si a plecat cu ambulanta.

MULTA SANATATE ITI DORESC!

Gasca din Constanta ramasese cu un motor in plus. Sper ca au rezolvat problema.

 

Fiindca deja ma durea rau spatele si k... de la saua asta tare, nu m-am mai oprit decat sa bag gaz. Am vrut sa pozez Dunarea la Harsova, insa nu e nimic spectaculos. Podul cu taxare e neschimbat de pe vremea comunistilor. Asfaltul cam explodat, nu inteleg pentru ce trebuie data taxa de 4lei/motocicleta...

 

Intru in Ialomita, trec de o pancarda cu vestigiile Orasului dee Floci. Inaintasii chiar aveau umor :D M-as fi oprit insa deja sunt peste 30grade si imi vine sa arunc casca.

In judetul asta parca nu s-a facut nimic. Evitati DN3B. Desi pe malul Borcei cu un peisaj ok, satele sunt primitive, urate si saracacioase. Asfatul exista insa cu greu poti merge mai tare de 80...

Trec de Fetesti (in fuga pe langa a'soarelui sa n-o vad) si intru in jud. Calarasi. Se schimba datele problemei. Asfaltul impecabil, satele frumoase si ceva mai bogate, peisajul si el mult mai frumos, Borcea aproape de strada, iar in zare padurile de pe Balta Ialomitei. Cred ca e un paradis pentru pescari, din pacate nu e firea mea sa stau locului cu batu'n mana...

post-36388-1242624152_thumb.jpg

post-36388-1242624191_thumb.jpg

post-36388-1242624240_thumb.jpg

Nu ma pot abtine si merg cu 130 prin sate. Zgomotul ii face sa se fereasca.

 

Odata cu intrarea in oras dispare si asfaltul bun. De fapt asfaltul e bun, insa terasamentul e praf iar canalele la 30cm sub nivelul asfaltului. Paradoxal sunt cocoase de reducere a vitezei :P cine o fi luat banii pe ele? inutil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ma opresc sa-mi vad fetele, din care una e mai mereu cu limbuta scoasa...nu pot atasa poza, pun una facuta cu ceva vreme in urma:

post-36388-1242625057_thumb.jpg

 

Drumul Calarasi- Bucuresti (nu cel de pe A2) presupun ca e cunoscut de majoritatea si nu insist.

 

Pentru cei mai departe de Bucuresti e de notat ca drumul e foarte bun, peisaj fain si ceva curbe faine. Se poate pleca spre Bulgaria si Constanta tracand cu bac-ul.

In ambele directii peisajul e superb insa drumul lasa de dorit. La bulgari gasiti un OMV asa ca nu va faceti griji de gaz.

 

 

Concluzia e ca merita hoinarit si de unul singur.

 

Asfalt fara apa de dambovita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...