Sari la conținut

Cautandu-l pe Dromihete printre maci si fluturi


Postări Recomandate

Intotdeauna am zis ca bulgarii sunt mai civilizati decat noi, desi sunt cu mult in urma, o parere rezultata in urma multor excursii la ei. De data asta m-am convins si de faptul ca stiu sa aprecieze mult si istoria... chiar daca nu e tocmai a „lor” (aici intelege fiecare ce vrea, pe baza a ce cunoaste).

Am plecat de dimineata, doua domnite calare cu gaduri marete, care doreau sa il viziteze pe fostul rege trac Dromihete si apoi sa mearga si la cateva manastiri vechi. Din pacate, din cauza ca ne-am tot ratacit de multe ori am pierdut timp pretios si ne-am ales doar cu vizita la complexul de morminte tracice.

Ajunse la Russe am facut prostia sa ne luam dupa GPS si ne-a dus, efectiv, intr-o padure. N-a fost problema prea mare ca am gasit un loc minunat, cu aer curat, apa multa si liniste, insa chiar ne pierdusem complet si nu asta era scopul nostru. Buuun... iesim din nou in civilizatie si intram intr-o benzinarie cu gand sa aflam pe unde sa o apucam. Doi neni, unul imbracat de vanatoare si in jandarm, se chinuie sa ne explice, dar vad ca dam din umeri. Asa ca se urca frumusel in Lada si ne zic sa ne tinem dupa ei ca ne arata drumul catre Kubrat. Ei, si ne duc asa vreo 10 km, timp in care, recunosc, ma gandeam si la ce e mai rau, ca daca n-au intentii prietenoase? Pana la urma ne lasa la o intersectie si are loc o conversatie ciudata:

unul dintre ei: Kubrat, that street (si arata inainte)

eu: ok (si dau din cap in jos)

el: ku-brat!! that street!! (urla la mine)

eu: ok, ok, kubrat (si arat inainte)

el: da din cap ca nu

eu, mirata...

el: ...

... si tot asa pana imi aduc aminte ca ei sunt pe invers. Uff! Zic ok si dau din cap ca nu (ia incercati sa vedeti ce greu e!), el e fericit ca am inteles (o fi zis ca romanii sunt tare greu de cap) si plecam.

Drum superb, n-am ce zice, liber... o frumusete. Niste radare, dar le-am dat cu flit (am mers cam 70 in localitati si 110 in afara). Trecem de Kubrat, ajungem in Isperiah si facem prostia sa uitam complet ca n-am scos bani de pe card si ca avem doar 12 leva. Balaurim prin necunoscut, gasim cu greu indicatoare catre mormintele tracice, ajungem acolo nadusite (a fost o caldura umeda care ne-a rupt), parcam, bem apa si dam sa platim vizita. Ei... cu ce? Da-i si intoarce-te din Shveshtari in Isperiah (vreo 10km)... Acum, alta pacoste: am intrat in oras, am mers nitel, am dat peste cateva case si am vazut semn ca iesim din oras. Dar ni se spusese ca sunt banci! Bai, astia-s cretini? Oprim disperate un motociclist in salopeta care trecea pe acolo. Ii explicam ce vrem, tipul bajbaia ceva engleza, nu pricepem nimic. Se urca pe motor si ne ia pe tot felul de stradute si ne duce in centru. Un centru care la bulgari e lux. Schimbam bani, multumim baiatului dar el nu si nu ca ne duce la sit-ul cu morminte. El inainte, noi in urma... la un moment dat se opreste la un atelier si isi ia geaca moto pe care ne-o arata fericit. Dau din cap aprobator ca nu (ce sa fac?) si mergem mai departe.

Ajunsi la complexul de morminte, platim si cat am asteptat la coada vad un motor super vechi. E al unui prieten al lui, imi explica tipul si va participa la Retro Bike Party weekendul viitor la Russe. Se mira ca stiu de eveniment si il felicit pe proprietar in putina bulgara pe care o stiu. Tipul imi zice ceva de BMW, care am inteles ca era de bine ca a dat din cap ca nu :P) si suntem prieteni!

OK, la morminte a fost fain, pacat ca nu am putut face poze inauntru. Am vazut unul aproape in intregime distrus, unul pastrat cat de cat ok, iar cel al lui Dromihete ne-a lasat cu gura cascata, la propriu. Este cam 90% conservat, contine pana si vopseaua din vremurile alea, are aer conditionat si... au bulgarii astia un respect si o grija pentru istorie, jos palaria! Insa, e cam dureros sa auzi cum se lauda cu vestigiile tracice spunand „our treasure”. De cate ori ghidul spunea asa ceva simteam cum un cutit mi se implanta in suflet.

Cateva cuvinte despre Dromihete, sper sa fie corecte: a fost pe la anul 300 i.e.n. un mare conducator al unor triburi traco-getice, care a tinut piept macedonenilor condusi de Alexandru cel Mare si apoi de Lisimah. Mari smecheri au fost getii astia... Practic, se pare ca multe lupte le-au castigat mai putin prin forta si numar ci mai mult prin ascutimea mintii si apoi printr-o diplomatie care noua azi ne lipseste cu desavarsire. Ne-a ramas numai smecheria :))

Mormintele sunt din blocuri de piatra, frumos asezate, intr-o forma rotunda, gravate si desenate si apoi acoperite cu pamant de mai multe tipuri, formand movile. Bulgarii au sute de astfel de movile, care inca mai aduc la lumina mistere ale trecutului. Ei se preocupa si conserveaza, noi distrugem. Off... Ma rog... Dromihete a fost ingropat alaturi de preferata dintre sotiile sale si de 5 cai. E clar pentru toata lumea ca daca avea asa ceva, in locul femeii era casca, iar in locul cailor motocicleta? Ca mie mi-a fost clar! :D

OK. Se facuse deja ora 4, mai aveam multe de vizitat, insa le-am lasat pe alta data si am plecat spre casa, continuand bucla pe harta, pe la Razgrad - Tar Kaloian - Russe. Nu inainte insa de a face o provizie de Kamenitsa (cine stie, cunoaste :D ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai bine s-a nimerit topicul! Vineri plec si eu pentru vreo saptamana la bulgari si incerc sa il conving pe prietenul ca o sa ii placa. De fiecare data cand merg la bulgari (si merg de vreo 4-5 ori in fiecare an) uit de gesturile da-nu. :D

 

Veliko Tarnovo

 

Prin Muntii Rila si Pirin

 

Alte impresii despre Bulgaria

 

Vizita pa malul drept al Dunarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai bine s-a nimerit topicul! Vineri plec si eu pentru vreo saptamana la bulgari si incerc sa il conving pe prietenul ca o sa ii placa. De fiecare data cand merg la bulgari (si merg de vreo 4-5 ori in fiecare an) uit de gesturile da-nu. :D

 

Veliko Tarnovo

 

Prin Muntii Rila si Pirin

 

Alte impresii despre Bulgaria

 

Vizita pa malul drept al Dunarii

 

Ce traseu alegeti ? Am fost in zona de nord-centru-est de multe ori, dar mai departe de Plovdiv n-am ajuns. Asteptam impresii in genul celor de mai sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce traseu alegeti ? Am fost in zona de nord-centru-est de multe ori, dar mai departe de Plovdiv n-am ajuns. Asteptam impresii in genul celor de mai sus...

Mergem mai intai la Balcik, apoi luam drumul spre Bansko, dupa care intrem in tara pe la Vidin-Calafat. Revin cu povesti! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...