Sari la conținut

Endureala, antrenamente


Postări Recomandate

Petrisor, tati, sarumana de invitatie... da' e mai greu fara remorca sa vin pana la tine, mai ales cu vremea asta instabila cand risc sa merg pe asfalt ud cu crampoanele de cross. Vad ca facusi ce facusi si te-ai intors la ktm, de data asta unul propice pt joaca. Sa-l stapanesti sanatos!

 

In alta ordine de idei, m-au sunat de la TCS (foarte prompti si amabili) si m-au chemat pe circuit la treaba. Adrian se ocupa intr-adevar de copii, dar poate gasi loc si pt babalici ca mine, poate mai repede in cursul saptamanii... anyway, cine vrea sa invete cate ceva sa sune si sa-si programeze lectiile, va avea parte de un antrenor personal cum nici nu a visat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Petrisor, tati, sarumana de invitatie... da' e mai greu fara remorca sa vin pana la tine, mai ales cu vremea asta instabila cand risc sa merg pe asfalt ud cu crampoanele de cross. Vad ca facusi ce facusi si te-ai intors la ktm, de data asta unul propice pt joaca. Sa-l stapanesti sanatos!

 

In alta ordine de idei, m-au sunat de la TCS (foarte prompti si amabili) si m-au chemat pe circuit la treaba. Adrian se ocupa intr-adevar de copii, dar poate gasi loc si pt babalici ca mine, poate mai repede in cursul saptamanii... anyway, cine vrea sa invete cate ceva sa sune si sa-si programeze lectiile, va avea parte de un antrenor personal cum nici nu a visat :laugh:

cu o harta buna sau un gps poti ajunge in alexandria pe campuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde draq sa ma duc ( multumesc, multumesc ) intr-o tura de o zi ( pina in 200 km fata de bucuresti , fara cazare ) cu :

- un prieten

- 2 neveste

- 2 copii

- biciclete

- 2 ktm-uri

si sa :

1 fie loc de enduro ( intre namol si pietre rezonabile )

2 fie loc de mers cu bicicleta

3 nu te alerge ciinii dupa bicicleta

4 fie loc antiplictiseala neveste

5 evit ariile protejate de enduro ( i le las lu' leana2 sa faca pensiuni si telegondole )

la buzau am tot fost ; cheia .. cam turistica dar nu se exclude ; breaza+cimpina+cornu ... etc - am dubii ca se gaseste loc de bicicleta dog free

 

c. de arges? cimpulung ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, poti incerca la c de arges. fetele daca au carnet de B va pot lasa in oras si ele se duc la baraj sau mai exact pe Valsan (imediat pe dreapta dupa baraj e un forestier. mergeti pe traseul de enduro (motomania 2009) si incercati sa ajungeti pana seara acolo :bounce: . ca info, pe Valsan/baraj vidraru nu prea e semnal Cosmote.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum mah pana seara la baraj, ala e la jumatea traseului :bounce:

Izvoranu BZ: 140 km cu start din fata blocului, max 2 ore, ai loc sa te dai cu ktm-u pana cazi, poti sa dai si copiii cu bicla fara teama de accidente, ai iarba verde, padure si deci umbra cat cuprinde. Poti sa tragi si-un picnic, fetele pot sa incinga gratarul si sa faca friptura si salata pana va dati voi.

Daca ai bani te duci la Monteoru - aceleasi caracteristici, dar ai si restaurant, fetele se pot duce la strand cat sunteti voi in padure...

Si mai sunt in zona si alte locuri frumoase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum mah pana seara la baraj, ala e la jumatea traseului :moto:

pe vremea mea traseu ala de avansati se oprea la 25% din cel actual :bounce: ...asa ca pot sa zic ca am avansat intre-timp, dar nu asa de mult ca tinerii din ziua de azi :lol: . extremistilor, hua!

hai c-am dat-o in balarii cu topicu :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Izvoranu BZ: 140 km cu start din fata blocului, max 2 ore, ai loc sa te dai cu ktm-u pana cazi, poti sa dai si copiii cu bicla fara teama de accidente, ai iarba verde, padure si deci umbra cat cuprinde. Poti sa tragi si-un picnic, fetele pot sa incinga gratarul si sa faca friptura si salata pana va dati voi.

Daca ai bani te duci la Monteoru - aceleasi caracteristici, dar ai si restaurant, fetele se pot duce la strand cat sunteti voi in padure...

Si mai sunt in zona si alte locuri frumoase

 

Suna frumos, da' nu te cred pana nu ma iei o data acolo.. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aproape ca te-am rugat sa vii, da' tu nimic. vb. peste 10 zile. cand ma-ntorc in tara.

 

Cum bre "io nimic" ? Ca cand fuTica nu fuTache, asa fula noi... te sunai dar nu putusi! Nu ramase ca dai un semn cand poti sa ma iei pe "sus" sau macar cand meri in zona ca viu eu cum poci? Ca io viu oricand, de tine depinde: tu ai platforma, tu stii locurile si oamenii, tu esti sefu :rock:

Hai vino in tara c-o sa te stresez pana (de mila, de sila) o sa ma iei si-o sa ma lipesc de tine ca furunculu'. Auzi dom'le... "io nimic".. tz, tz, tz.. lasa ca vezi tu :bounce:

Editat de MensSana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt raspunsuri!

@andrei - Fiind prea nou pe zona asta nu mi-am facut inca tovarasi de endureala. Toti prietenii si cunoscutii sunt din emisfera touring, cel mult (si rar) adventure. Probabil ca voi mai merge ceva timp singur pana imi fac curaj sa cersesc un loc pe platforma cuiva care sa ma ia cu el la kestii mai adevarate.

 

@soso - sariturile erau numai un exemplu si oricum nu le aveam in vedere pe cele spectaculoase ci pe cele INEVITABILE, cand e mai bine sa stapanesti motocicleta din reflex. Pentru astea trebuie exercitiu, banuiesc, ceea ce incerc si eu dar timid, stangaci, reinventand tehnicile, etc. Uite: http://www.advromania.ro/index.php?option=...o&Itemid=62

O sa mai pun acolo un filmulet dar trebuie "montat", am mai exersat si alte lucruri (poate le gaseste alt incepator educative - ca uneori e confortabil sa vezi filmulete si cu incepatori care invata nu doar cu profesori care explica cat de fireasca si naturala este o saritura de 30 de metri sau o trecere peste un bolovan de 2,5 m inaltime)

 

 

eu zic sa nu iesi singur,chiar daca vei merge pe un teren ca pare a fi usor.

Vei fi tentat sa accelerezi si la enduro nu sti ce gasesti la 1 metru in fata,asa ca in cazul unei accidentari,fiind singur poate fi nasol de tot.

Prima oara ar fi bine sa incerci intr-o parcare,astfel incit sa "fumezi" comenzile motorului si de abia dupa aia sa incepi cu ceva teren drept,si usor usor sa intri dealuri,munti,paduri.

 

 

Cu masina e durere; nu vreau sa skimb lupul, consuma putin si o am de multi ani, imi place prea tare. Poate ma invart de o remorca second s-o agat pe ea si sa mai salvez din crampoane. Daca aude/stie cineva de o remorca ieftina - sunt amator.

 

lupii sunt tari tari,asa ca nu ii subestima.

remorci ieftine si bune,gasesti din pacate doar afara.

Asta e si parerea mea. De aceea e bine sa ai tovarasi de endureala, buni sau incepatori, ca sa te poti baga pe trasee mai hard si, in felul asta, sa progresezi mai repede.

 

 

enduro se fura,nu se invata.Sunt niste chestii teoretice pe care fiecare le pune in aplicare cum poate,asa ca....

 

Sfatul meu este asa:

faza 1. Fiind incepator lipsa de experienta+frica de a nu patzi ceva+dorinta de a nu incurca pe ceillati o compensezi cu un mare consum fizic. Deci, antreneaza-te pentru anduranta la sala (pentru brate), alearga 5-6 km pe zi. Fiind antrenat pentru a rezista un timp indelungat la efort vei fi pazit de accidente, pentru ca se stie ca prima accidentare vine imediat ce te-au lasat puterile.

 

 

Pune-te la punct cu fizicul, ca increderea vine.

Bafta. :lol:

 

exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Duminica = Buzau.. dar maine lucrez pana pe la 13:00, adica e loc doar de un Arges mic.

ASADAR: Cine are chef de dat pe malul Argesului dupa ora 14:00, de la Mihailesti in jos (posibil si imprejurimi pe balta) sa sune la 0741.106.971 - Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara probleme! E drum normal, circula masinile.. doar ca nu este asfaltat. Daca ploua vor fi portiuni cu noroi, dar nu ceva de speriat. Se poate cobora de pe drum (care este PERFECT pt un antrenament de RallyRaid, cu km intregi necirculati) unde gasim si teren puuutin mai accidentat - din nou, nimic de speriat, numai bun pentru un antrenament relaxat. Invatam o frana, niste patinaj artistic, o desprindere, o ridicare pe o roata, 8-uri la viteze miiiici, alea alea.. iar daca (Doamne fereste) culcam fieru, atunci nu va fi nimic grav, e iarba deasa si teren moale.

So.. come on, nu ma lasati singur iar :D

Mesaj completat

La Izvoranu (sau Ciocanesti - pt cunoscatori).

Pai.. monumental! Am invatat intr-o zi de enduro (printre campioni) cat in tot anul de hoinarit singurel pe Arges si balta Mihailestilor. L-am cunoscut pe nea' Gicuta, tatal si mama crosistilor din zona si nu numai. SA TRAAIAASCAAA!!!

L-am cunoscut pe Vivi, antrenor de mx, pe Floricel, cativa sportivi de la clubul lui Vivi. Ce sa mai... am incercat sa raman in sa, sa urc/cobor pante diverse pe pamant reavan, sleauri, ceva noroaie, etc. Zona Buzaului ofera de toate, inclusiv un circuit de motocross, tot al lui Vivi, unde "dom' profesor" Floricel m-a citit si dupa cateva sfaturi deja mergeam si saream fara teama si aproape bine :) Multumesc tare mult!

UAU.. nici nu va puteti inchipui, dragi incepatori, cate se invata sus pe rape in padure. Alunecari, control, echilibru, manevre tehnice, pozitii, etc.. totul de la sine, mai ales cand in fata ta merge un crosist adevarat cu un 125 in 2T cu care face minuni. Te trage cumva dupa el, iti creste valoarea cu 2 clase :( Un singur lucru sa nu faceti ca mine: Nu mergeti calare pana acolo, nu scoateti atatia km motoreta ca doare la poponet si-i pacat de crampoane. Plus ca se scurg inutil cateva ore din timpul ei de functionare..

Multumesc mult tuturor si mai ales lui Floricel care m-a invitat, mi-a prezentat niste oameni minunati si a avut rabdare cu mine.

 

PS: sunt dator cu muuulte ciocanesti albastre :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UAU.. nici nu va puteti inchipui, dragi incepatori, cate se invata sus pe rape in padure

 

ai facut descoperire anului - enduro se face in padure :cheers:

Altfel, zona aia e buna pentru incepatori - cam toti din bucuresti am inceput pe-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti prea exigent, sunt un biet incepator entuziasmat si oricum, multe elemente ce compun "enduro-ul" le poti invata si exersa si pe macadam, pe circuit la Ciolpani, pe noroaie in mlastinile din Mihailesti, in padurile de langa Bucuresti, etc. Logic ca doar in apa inoti.. da' nu te mai lua de bucuria mea, ca parca plutesc cand imi amintesc cum a fost :cheers:

La Buzau, hmmm, la tot pasul erau coborari de A pe circuitul de endurocross din padurile de pe dealuri, dar si in afara circuitului. Nu aveam eu ce sa caut pe ele, dar daca vrei traseu greu, exista! Vivi a cazut intro viroaga la o coborare aproape verticala pe care nu o mai facuse. La capatul peretelui era groapa si roata fata nu s-a ridicat... Sau depinde cum te dai, ca un circuit de C poate deveni f greu daca-l faci contratimp cu cativa sportivi de 17-20 de ani in fata pe care te chinui sa-i ajungi.. hehehe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti prea exigent, sunt un biet incepator entuziasmat si oricum, multe elemente ce compun "enduro-ul" le poti invata si exersa si pe macadam, pe circuit la Ciolpani, pe noroaie in mlastinile din Mihailesti, in padurile de langa Bucuresti, etc. Logic ca doar in apa inoti.. da' nu te mai lua de bucuria mea, ca parca plutesc cand imi amintesc cum a fost :laugh:

La Buzau, hmmm, la tot pasul erau coborari de A pe circuitul de endurocross din padurile de pe dealuri, dar si in afara circuitului. Nu aveam eu ce sa caut pe ele, dar daca vrei traseu greu, exista! Vivi a cazut intro viroaga la o coborare aproape verticala pe care nu o mai facuse. La capatul peretelui era groapa si roata fata nu s-a ridicat... Sau depinde cum te dai, ca un circuit de C poate deveni f greu daca-l faci contratimp cu cativa sportivi de 17-20 de ani in fata pe care te chinui sa-i ajungi.. hehehe

 

 

totul e relativ.... hard.... mediu.... easy ca la mate daca stii sa faci o ecuatie tie tii se pare usoara dar unul care nu o stie ii se pare grea, daca intradevar vrei sa inveti trebuie sa mergi cu prieteni care au ceva mai multa experienta si ei or sa te traga de la spate si poti invata mult mai rpd, ideea e sa iti cunosti limitele si sa te opresti la obstacole grele si sa mergi incet sa nu te accidentezi. si eu am inceput anul asta sa umblu haihui prin paduri si munti si am fost cu oamnei mult mai buni decat mine si acum pot sa zic ca nu mai am emotiile din primavara cand sa fac o urcare mai grea sau coborare sau chiar sa trec peste un copac cazut.

daca vrei noi mergem in toata tara la plimbari si poti sa incerci si sa vii cu noi......... sapt asta de samb pana joia ce vine valea prahovei dificultate mediu hard....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara probleme! E drum normal, circula masinile.. doar ca nu este asfaltat. Daca ploua vor fi portiuni cu noroi, dar nu ceva de speriat. Se poate cobora de pe drum (care este PERFECT pt un antrenament de RallyRaid, cu km intregi necirculati) unde gasim si teren puuutin mai accidentat - din nou, nimic de speriat, numai bun pentru un antrenament relaxat. Invatam o frana, niste patinaj artistic, o desprindere, o ridicare pe o roata, 8-uri la viteze miiiici, alea alea.. iar daca (Doamne fereste) culcam fieru, atunci nu va fi nimic grav, e iarba deasa si teren moale.

So.. come on, nu ma lasati singur iar :lol:

Mesaj completat

La Izvoranu (sau Ciocanesti - pt cunoscatori).

Pai.. monumental! Am invatat intr-o zi de enduro (printre campioni) cat in tot anul de hoinarit singurel pe Arges si balta Mihailestilor. L-am cunoscut pe nea' Gicuta, tatal si mama crosistilor din zona si nu numai. SA TRAAIAASCAAA!!!

L-am cunoscut pe Vivi, antrenor de mx, pe Floricel, cativa sportivi de la clubul lui Vivi. Ce sa mai... am incercat sa raman in sa, sa urc/cobor pante diverse pe pamant reavan, sleauri, ceva noroaie, etc. Zona Buzaului ofera de toate, inclusiv un circuit de motocross, tot al lui Vivi, unde "dom' profesor" Floricel m-a citit si dupa cateva sfaturi deja mergeam si saream fara teama si aproape bine :( Multumesc tare mult!

UAU.. nici nu va puteti inchipui, dragi incepatori, cate se invata sus pe rape in padure. Alunecari, control, echilibru, manevre tehnice, pozitii, etc.. totul de la sine, mai ales cand in fata ta merge un crosist adevarat cu un 125 in 2T cu care face minuni. Te trage cumva dupa el, iti creste valoarea cu 2 clase :lol: Un singur lucru sa nu faceti ca mine: Nu mergeti calare pana acolo, nu scoateti atatia km motoreta ca doare la poponet si-i pacat de crampoane. Plus ca se scurg inutil cateva ore din timpul ei de functionare..

Multumesc mult tuturor si mai ales lui Floricel care m-a invitat, mi-a prezentat niste oameni minunati si a avut rabdare cu mine.

 

PS: sunt dator cu muuulte ciocanesti albastre :laugh:

 

 

cum spuneam:endureala,pe linga chestiile teoretice/explicatii,se fura.

Degeaba iti explica cineva cum se trece un copac,teoretic,daca nu furi Âşpilu de la unu ce face demostrativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri.. Arges, din nou. Locul secret unde descoperisem eu niste movile si unde puteam sa fac okiometric un traseu de motocros si sa ma joc 1-2 ore pana la epuizare, era ocupat. FUCK.. l-au descoperit fripturistii si era plin de dacii si gratare. Asa ca am mers mai departe, inca 15-20km in jos pe Arges pana am gasit o (pen)insula. O cariera abandonata inconjurata de ape, cu dealuri abrupte, mult nisip, putin noroi.. excelent, am desenat un minicircuit de motocros pt amatori si mi-am lasat 3 kg de transpiratie pe el. Astazi sunt prea epuizat, trebuie sa ma refac, ca taaare m-as intoarce acolo :makeout:

 

ps: nu am avut decat telefonul la mine, dar o mica idee va puteti face:

post-525-1251020134_thumb.jpg post-525-1251020207_thumb.jpg post-525-1251020293_thumb.jpg

Mesaj completat

Am incercat sa fac o harta a celor 2 locuri, pe cat posibil deoarece imaginile de pe satelit sunt cam vechi si peisajul e usor schimbat.

In locatia 1 joaca e mai simpla, mai "de viteza", insa sunt acele movile cu gropi langa ele (oare care le este scopul??) peste care poti sa sari cat te tine curajul. Terenul este destul aspru, ca un camp arat, poti sa ai surprize de bolovani de pamant mari sau gropi ascunse de iarba. Ideea e sa mergi intai cateva ture ca sa schitezi "traseul", sa culci iarba si sa faci ceva urme sa stii pe unde sa treci a doua oara. Apoi devine FUNY. Aici am invatat sa sar.

A doua locatie e mai dificila, mult nisip si urcari pe nisip alunecos, pante abrupte la fel de alunecoase, niste noroi si cam tot ce-ti doresti, insa intr-o arie mai restransa si mai tehnica. De la intrarea pe Arges din Mihailesti de pe pod sunt aprox 25 km pana la locatia 2, drum pe care am mers tare, rallyraid, invatand sa ridic fata la viteza peste denivelari, sa ma desprind de sol la viteza mare dupa o genuflexiune puternica in scarite, sa patinez cu fata pe frana, sa merg prin balti cu noroi adanc, etc.

Dar astea sunt numai 2 locuri unde am avut eu kef sa opresc si sa-mi "confectionez" trasee de motocros. In realitate sunt zeci, poate sute, uitati-va pe wikimapia cate zone perfecte sunt. Cand nu gasim bani de munte, de Sibiu sau Buzau, cand nu avem platforma sau pur si simplu nu e timp decat 3-4 ore, Argesul poate fi FOARTE MISTO.

Iaca si schitele:

 

Traseu

post-525-1251115965_thumb.jpg

 

Locatia1

post-525-1251116039_thumb.jpg

 

Locatia2

post-525-1251116052_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pentru ca am fost trimis in banca mea ,rugat fiind sa consult acest topic revin cu idee (idioata zic unii ) de a mea:

 

QUOTE (ionut73 @ Oct 5 2009, 02:43 PM) post_snapback.gifacum sunt cursuri unde sa inveti. Acum cativa ani nu erau. Eu zic ca pentru un incepator e super recomandata o investitie intr-un curs. Puteti invata in 2 zile multe lucruri pe care altfel le invatati pe pielea voastra, the hard way.

Cu cat esti mai incepator si cu cat te dai mai rar cu atat mai mult trebuie sa fie pusa la punct motocicleta. Atunci cand participi la curse ai un mare avantaj - ajungi sa cunosti oameni care se dau de foarte mult timp, gen Laci, Mani, Tara, Lorenzo, Romeo, babes, Fefe, Patrick etc. Toti sunt foarte prietenosi si gata sa ajute cu un sfat - mergeti si intrebati, cereti sfaturi, ca nimeni nu s-a nascut invatat. Si puteti scapa de multe probleme.

 

ok.

eu unul ma refeream la zona din care sunt eu.

personal,nu am luat cunostiinta de existenta unor cursuri pe o raza de 100-150 de km in jurul meu.

e posibil sa fi fost si sa nu se fi facut publice,sau publice fiind sa nu fi aflat eu de ele.

alea de care am citit/stiut ori au fost prea departe de mine ori pe linga distanta mi s-au parut si piperate preturile lor sau totalul costului (motorina,cazare,mincare,pret curs).

visul meu e sa aud ceva de genul:

weekendul ...-... domnul( unul care se stie bine)....... va tine un curs in zona.....pretul cursului este (o suma modica,ceva gen 50 ron-100 ron/pers) pentru un weekend

intreg

pretul nu include:benzina,cazare,mincare si tot ce tine de un curs,adica fiecare cu treaba lui

de asemena domnul......va tine acest curs in urmatoarele zone( si aici incluse cit mai multe zone,gen comunitati moto)

de organizare in totalitatea ei ,sa se ocupe comunitatea din zona in care merge respectivul.

ceva de genul:bai,eu is meserias,vin sa va invat,vreau sa fac si un leut,dar ocupati-va de organizare...eu doar vin sa va dau lectii.

si cind e gata pregatit totul,banii sunt dati,vremea se apre sa fie faina,omul doar vine si iti explica.

daca sti ca vine unu meserias,si exista doritori ( oricum sunt o gramda) nu cred sa nu se poata pune de un curs fain.

stiu ca multi vor spune ca e o timpenie mare,dar personal,cred ca e cel mai ok,sa iti auto organizezi in zona ta un curs,cu prezenta nu stiu carui mare profesor/cunoscator/unu de la care ai ce invata.

 

 

ultimul off topic ca sa-l lamuresc pe @6 speed

- continua sa visezi la trainerul care sa vina la tine acasa sa te invete sa te dai aproape moca

- de un an-doi sunt cursuri de enduro si cross. Daca totusi te hotarasti sa investesi in tine si in sportul asta da-mi un mesaj si te pun in legatura cu oameni care fac cursuri - Lorenzo la Buzau, Ovidiu la Buzau, Vali la C de Arges, Adi Raduta la Ciolpani, BocarneaJR la Cj, Greg/Patrick pe la Gheorghieni, mai multe variante pe la Sibiu. Si sigur mai sunt dar nu ii stiu eu.

Eu mi-as fi dorit foarte mult sa pot sa fac un curs atunci cand m-am apucat.

 

 

 

asta a fost scurta discutie.

revin cu o intrebare,care se pare ca ar fi si problema lui MensSana(legata de distanta de deplasare,implicit costuri),si nu numai (probabil):nu ar fi ok sa existe posibilitatea ca un meserias sa vina in anumite zone ( eu am zis pe comunitati ,functie de interesul preanuntat/preplatit),unde comunitatea sa ii organizeze totul,el doar sa invete lumea?

Ok,am aflat ca sunt meseriasi care fac cursuri,dar sa imi fie cu iertare din Tm pina la Buzau,cred ca mai degraba as cauta cursuri in Hu,undeva pe linga Szeged(ar fi ideal daca ar exista) decit sa ma duc pina la Buzau,la starea drumurilor si la costul total al deplasarii.

In conditiile in care totul este platit,omul face si un ban din ceva ce stie/place.

Personal credeam ca pot invata "furind" de la altii,dar nu e indeajuns,si cred ca intr-adevar un curs ar fi ceva binevenit.

Singurele probleme sunt legate de distantele de parcurs (bani) si costul unui curs (bani).

In rest,e totul perfect :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mergi in Hu, invata si organizeaza tu scoala la care visezi. Nu vreau sa fiu rautacios, insa te asigur ca peste 1-2 ani de moto vei vedea putin diferit lucrurile. Oricum, trebuie lamurit ca ORICE sport cu motor este destul de costisitor!

din postul tau inteleg ca nu iti permiti o deplasare si un curs de pilotaj la buzau. asta e, viata e greu! totusi, pasiunea poate compensa o parte din dificultatile financiare. incearca sa cauti si pe net, gasesti destule materiale free din care sa inveti diverse tehnici, si de incepatori , si de avansati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mergi in Hu, invata si organizeaza tu scoala la care visezi. Nu vreau sa fiu rautacios, insa te asigur ca peste 1-2 ani de moto vei vedea putin diferit lucrurile. Oricum, trebuie lamurit ca ORICE sport cu motor este destul de costisitor!

din postul tau inteleg ca nu iti permiti o deplasare si un curs de pilotaj la buzau. asta e, viata e greu! totusi, pasiunea poate compensa o parte din dificultatile financiare. incearca sa cauti si pe net, gasesti destule materiale free din care sa inveti diverse tehnici, si de incepatori , si de avansati.

 

 

 

vrei sa spui ca dumul TM>Buzau ar fi unul ok?

eu la asta m-am referit.

daca situatia era inversa,sa fie in zona asta "meseriasi" mai multi decit in zona Buzaului( sau orice alta zona) ,nu ai fi vrut poate si tu ceva similar?

e ca si cum o trupa ar spune:buna,noi suntem x si suntem din China.Stim ca va doriti sa ne vedeti dar noi stam aici.Doriti sa ne vedeti,miscati-va pina aici.Vor ramine vesnic la stadiul de eroi locali.

ideea mea implica bani,adica :gasim un meserias (nu stiu pe cine,facem pool ),vorbim sa vedem ce doleante are,vedem din timp cita lumea ar vrea (lista),din aia citi platesc (aici intervine durerea) in avans,si se organizeaza la nivel de comunitate.Meseriasul vine da lectia pe weekend,ii numaram banu,multumim,la revedere.

Totul e o prostie in conditiile in care la modul declarativ toti doresc asa ceva,si le suride ideea de a veni unu la ei "acasa" sa le explice neÂşte treburi,dar foarte putini,vor veni si in conditiile astea.

Asta poate e si unul din motivele pentru care cei ce se stiu buni in acest sport nu fac un "turneu" prin tara.

Materiale video sau articole despre "cum sa" am tot vazut,cazaturile ce le-am luat au fost mare parte din nestiinta/neatentie/dorinta de a pune in practica ce am vazut s.a.m.d si cu toate astea nu refuz nici o iesire cu prietenii chiar daca ei sunt mult mai experimentati (asta patesti cind stai pe bara 2 luni cu intindere de ligamente gradul 2 si 3).

Problema mea e ca ,si ei ,ca (poate) multi enduristi ,invata de la altii ,aiurea,pentru ca la un moment dat toti ne dam din "furaciuni" si asta de obicei se vede si pe motor (probleme mecanice).

Pina acum unu' singur si-a facut timp sa imi spuna 2,3 chestii care puse in practica chiar functioneaza din categoria "asta stie ce vorbeste",si l-am intilnit o singura data in viata mea.

Despre asta este vorba.

Despre dorinta de a invata de la cineva ce iti poate da super sfaturi, in conditiile cele mai comode pentru tine invatacel/incepator,contra cost , din cauza ca deplasarea prin tara asta a devenit loterie -pleci, si nu sti daca mai ajungi sau daca ajungi ,daca te mai si intorci.

Sincer,as stringe din fund,financiar vorbind, pentru a veni pina la Buzau sau oriunde,pentru o vineri-simbata-duminica si sa intilnesc oameni noi,pasionati de noroi si sa invat ceva foarte util,dar ideea de a urca 3 motoare pe remorca ( da,nu as fi singurul curios),si dupa 540 de km sa fiu la fel de varza ca dupa 2000 km facuti afara,si sa stiu ca de maine "bag mare",ma face sa zic pas.

Sper ca ti-am rapuns ironiei tale fine cu :mergi atunci in Hu,invata si organizeaza.

Stima!

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In martie 2009 Patrick l-a adus pe Greg la Deva (150~km din Timisoara) pentru o scoala de 4 zile.

50euro/zi/om, nu e ieftin. Puteai alege sa faci cate zile vrei si plateai aferent.

In Timisoara nu prea are rost, ca e campie (same in maghiaria), dar se gasesc locatii potrivite relativ aproape ... cat despre buzau parerea mea este ca din Timisoara nu merita.

Asa ca se poate, omul vine daca sunt doritori (probabil minim 8-10 persoane).

Pentru detalii poti lua legatura cu Patrick.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...