Sari la conținut

Atentie la canal!


Un_vizitator
 Share

Postări Recomandate

Pe ulitele din Iasi, pe langa gropi, cateodata asortate cu linii de rulare a tramvaiului, trebuie sa fii atent si la capacele de canal :unsure:

Canalele din Iasi reprezinta adevarate pericole pentru detinatorii de scutere si motociclete. Un iesean a ajuns in stare grava la spital dupa ce a nimerit intr-un astfel de canal al carui capac era pus de forma. Mai multi trecatori au sarit in ajutorul barbatului si au sunat imediat la ambulanta. Victima a fost transportata ulterior la spitalul de urgente.

In ultima perioada, tot mai multi proprietari de scutere au ajuns cu diferite leziuni la spital dupa ce au fost implicati in accidente rutiere.

sursa: http://www.iasitvlife.ro/stiri.php?id=683

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat sa ma uit bine dupa capace... mai ales cele instalate sub nivelul asfaltului, care sunt periculoase rau.... este unul din asta in Copou, vizavi de spitalul Parhon, pe care il vezi in ultima clipa si daca il iei in viteza risti un accident urat. Mai este unul tot in Copou, pe sensul de coborare, aproape de semaforul de la fundatie, intre liniile de tramvai; periculos si asta... ce sa mai, peste tot in oras sunt capace de canal prost instalate si daca nu te uiti dupa ele o incurci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit sa iau un canal sub nivelul asfaltului cu 100 la ora.Erau cateva puse din 10 in 10 m si dupa aia nu mai era nimic,am zis ca am scapat..m-am trezit cu altu in fata dupa cateva secunde.era sa ma zboare de pe motor,motorul propriu zis oprindu-se de la soc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

la fel am lua si eu un camin pt caca cu scuterul dar, eu stiam de el pt ca e intre blocurile unde stau. am trecut peste el, nu aveam mai mult de 20km/h dar nu am observat ca nu era pus bine la loc, capacul sa invartitit, roata fata a intrat in camin eu sarind 2-3metri mai incolo. am avut norocul ca m-am julit putin doar la umarul stang cum am cazut si aveam si casca. sormea fiind in barcon mai radea si de mine: Pute? pute? :P dar am avut norocul sa nu ma murdaresc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel am lua si eu un camin pt caca cu scuterul dar, eu stiam de el pt ca e intre blocurile unde stau. am trecut peste el, nu aveam mai mult de 20km/h dar nu am observat ca nu era pus bine la loc, capacul sa invartitit, roata fata a intrat in camin eu sarind 2-3metri mai incolo. am avut norocul ca m-am julit putin doar la umarul stang cum am cazut si aveam si casca. sormea fiind in barcon mai radea si de mine: Pute? pute? :P dar am avut norocul sa nu ma murdaresc :)

 

 

Magazie de rahau in mijlocul strazii cu capacu pus a misto :cheers: ce poate fi mai frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Magazie de rahau in mijlocul strazii cu capacu pus a misto :) ce poate fi mai frumos

da nu ai inteles prietene. eu am zis ca el se afla intre blocurile unde stau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am invatat sa ma uit bine dupa capace... mai ales cele instalate sub nivelul asfaltului, care sunt periculoase rau.... este unul din asta in Copou, vizavi de spitalul Parhon, pe care il vezi in ultima clipa si daca il iei in viteza risti un accident urat. Mai este unul tot in Copou, pe sensul de coborare, aproape de semaforul de la fundatie, intre liniile de tramvai; periculos si asta... ce sa mai, peste tot in oras sunt capace de canal prost instalate si daca nu te uiti dupa ele o incurci.

Bine, daca le stii deja e bine, dar daca esti in afara traseului de mers la servici e mai greu sa le ghicesti, asa ca e bine sa mergi pe traseul pe care merge roata din stanga a masinii din fata. Eu am patit sa iau o groapa din asta la mai putin de 1km de casa, gropa pe care de fapt o stiam, dar in momentul ala ploua torential si groapa era "la nivel" de la apa. Mi-a ajuns amortizorul din spate la capatul cursei (ca am auzit din zona aia zgomot de fier pe fier), mi s-a dezechilibrat motocicleta un pic dar am redresat-o si am scapat bine. Dar eram pe motocicleta unde am pe spate un balon ceva mai mare ca la Matiz (in diametru, iar latimea e cam aceeasi doar ca roata mea e rotunjita), ca daca eram pe scuter sigur decolam la o faza ca asta... Canalele puse in bataie de joc sunt capcana sigura pentru aia cu roata mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...