Sari la conținut

Daelim Roadwin....impresii Va Rog


comos
 Share

Postări Recomandate

da-mi niste argumente impotriva acestei motocciclete.

in primul rand pretul e mai mai mult decat acceptabil 2800 ddp ,ar daca o iei in leasing se duce la 2200 euro.

arata super bine, motor in 4 t destul de puternic 10 kw ( asa am vaz pe un site).

pe afara e super cunoscuta firma prin tari ca Franta, Marea Britanie, Italia...etc . Am gasit super multe site-uri cu ea si ziceau lucruri destul de bune.

am zis ca daca as avea lovele as lua un mito nou-nout da cum nu am ma opresc la daelim.

Abia astept la SMAEb sa ma urca pe ea sa ma uit mai bine la ea ...etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Daelim este una din cele mai bune moto la 125 cc, cel putin asa zic astia din Anglia:

http://www.ukbike.com/h/bike_detail.php?id...m&Model=Roadwin

si e din Taiwan nu din RP Chineza.

No offence, dar cei din UK is 3 oameni, dintre care unu urmeaza sa-si ia permisul, nu cred ca e foarte relevant link-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

CBr nu imi place deloc , mi se pare ca nu arata a motor, iat de cagiva sau altceva nu am bani, sunt prea scumpe.

LOL MA ABTIN SA COMENTEZ

Vezi ca ai uitat sa deschizi topic in care sa ne ceri parerei despre chopper-ul de la first bike :lol: cred ca e singurul la care nu ai deschis topic

Ba asta din poze e motor sau ce :ok:

post-5265-1147960943_thumb.jpg

post-5265-1147961147_thumb.jpg

post-5265-1147961295_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Omule, e greu sa mai zic ceva la cate ti-au scris fratzii! Dar... eu am un prieten foarte bun cu un Daelim VS 125 din 98 (e un fel de chopperash), si din cate mai stiu si eu (net, povesti, alea alea) e exact acelasi motor pe toate Daelim-urile din Univers! Deci, si pe alea de ti-au luat tie ochii! Eu am facut scoala pe el acu ceva vreme, si inaintea mea multi, la fel si dupa mine, si proprietarul nu i-a facut absolut nimic! (E un bun prieten care ma lasa sa ma dau pe el cand sunt intre motoare!) Asa ca, pe scurt: (+) e ieftin, motoru nu se rupe asa usor, consuma cat o bicicleta, nu se vor inghesui sa ti-l fure multi. (-) e slab (ca putere), o sa dai cu el in cucuruz peste 3 luni, nu il va cumpara nici draq dupa ce te saturi de el (il cumpar eu de mila :ok: ), piese - prin gura, nu o sa poti sa ii rupi pe prieteni cu motoru tau: de obicei cand aude cineva ca ai Daelim reactia e: "asstia sunt ceva adidasi?" Altfel, bafta mare, si mai zic si eu o data: NU ITI LUA UNU' NOU! ARUNCI BANII PE GEAM! Asteapta sa faci km si mai vezi dupa aia! Oricum, la cum functioneaza service-ul la noi, garantia e un fel de ideal de neatins!!! Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ziceti ceva de daelim.

aveti idee de vitezA maxima?

si un pret actualizat mar interesa. stiam ca e in jur de 2800 cu totu. asa e?

 

150 km/h M A X I M .iar de euro se tot duce pe la 3200 ca popa...final.

Cei de la CITY CENTER AU VANDUT 1 SINGURA BUCATA acum un an sau 2...

sant Taiwaneze....si nu gasesti piese ,iar daca ai nevoie poti astepta mult si bine cu lunile...

MAI BINE un YBR 125 PE LA 2300-2500 EUROI sau un motor sh .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sunt coreene. mie imi place cum arata si e 4 t si pret 2800 cu totu.

grea alegere la 125 ca nu prea ai ce lua daca vrei 4t si is cam scumpe.

Uite o chestie concreta:

un prieten de-al meu a luat una pt scoala( e instructor) si dupa 12000 de km e VARZA!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot roadwin din acesta? da-mi si mie id lui de mess.....sa il mai intreb cate ceva de ea pls.

Nu roadwin...ceva chopper style de 125!Ideea e ca avea un etz inainte, a luat asta pt ca unor bolovani le murea motoru in examen la opt-uri! si asta are electrostarter :angryfire: .

Dar e dezamagit...fiabilitate...zero!

PS nu are id de mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten de-al meu a luat una pt scoala( e instructor) si dupa 12000 de km e VARZA!!!!!

Am si eu exact aceeasi situatie: prieten instructor, Delim VS 125 4T, merge de rupe. Am fost cu el pe Transfagarasan de o sapt, (am si poze ca sa dovedesc :crack: ) si are mult peste 12000 (parca vo 20000). Nu stiu ce sa zic... poate ca tine si de intratinere si de noroc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dupa parerea mea Daelim e destul de ok ca si firma - e koreana si a inceput sa faca motociclete in 62 in grupul Kia . Am fost personal in Korea si mi-au lasat o impresie foarte buna masinile respectiv motocicletele koreene , iar Daelim este destul de des intalnita acolo ; www.daelimmotors.com sau http://www.dmc.co.kr/eng/ . Cele de la First Bike sunt chinezesti si nu le recomand - sunt foarte fragile si putin fiabile .

owner_roadwin.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) Daelim sint produse de o filiala a lui Daewoo Auto Koreea si nu-s deloc rele ca fiabilitate; oricum, nu se compara cu chinezariile gen First Bike :D . Puterea lui Roadwin e in orice caz de 11,6 CP (8,5 kW) si mai mult de 110 km/h (120 pe bord) nu prinde oricit ai forja-o.

Are doar 135 kg, un design simplu dar reusit (parerea mea... :P ) si consuma f.f. putin. Chestia cu pierderea de valoare e insa reala; in teorie, ideala pt. un debutant, in realitate, cam papatoare de bani - din p.d.v.-ul asta al vinderii dupa 1-2 ani.

:baldy:

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...