Sari la conținut

Recomandare armura cu plasa


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Ma bag si eu ca musca in lapte. De 2 ani umblu cu UFO Scorpion. In urma cu 2 luni cand mi`am rupt umarul am decis sa renunt de tot la aceasta armura,mi`am luat una de motocross, Acerbis-nustiucum , in care ma simt mai in largul meu. Ce nu mi`a placut la scorpion cotierele ce coborau tot timpul in jos,era greoaie,incomoda si se ridica in sus cu totul dupa cateva minute de mers.Am incercat si EVS dar era un model foarte larg si oricum mii s`a parut foarte ok.La anul as vrea sa incerc un Thor Impact ...

2009_Thor_Motocross_Impact_Rig_SE_Charcoal_Red.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ma bag si eu ca musca in lapte. De 2 ani umblu cu UFO Scorpion. In urma cu 2 luni cand mi`am rupt umarul am decis sa renunt de tot la aceasta armura,mi`am luat una de motocross, Acerbis-nustiucum , in care ma simt mai in largul meu. Ce nu mi`a placut la scorpion cotierele ce coborau tot timpul in jos,era greoaie,incomoda si se ridica in sus cu totul dupa cateva minute de mers.Am incercat si EVS dar era un model foarte larg si oricum mii s`a parut foarte ok.La anul as vrea sa incerc un Thor Impact ...

2009_Thor_Motocross_Impact_Rig_SE_Charcoal_Red.jpg

 

 

 

salut

f bine faci , eu sunt in cautari de o armura si orice parere e bine venita

 

interesant ce zici de scorpion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

f bine faci , eu sunt in cautari de o armura si orice parere e bine venita

 

interesant ce zici de scorpion

Ce zice el e valabil in general pentru orice armura mai ieftina. De principiu, de la 2 la 5 milioane (200-500ron) creste semnificativ calitatea (incepe armura sa stea pe tine cum trebuie, sa nu jeneze, sa nu te chinui cu ea). Peste, creste confortul si calitatea materialelor, insa nu semnificativ. Treaba asta e valabila cam peste tot cu echipamentele moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce zice el e valabil in general pentru orice armura mai ieftina. De principiu, de la 2 la 5 milioane (200-500ron) creste semnificativ calitatea (incepe armura sa stea pe tine cum trebuie, sa nu jeneze, sa nu te chinui cu ea). Peste, creste confortul si calitatea materialelor, insa nu semnificativ. Treaba asta e valabila cam peste tot cu echipamentele moto.

 

 

da, f corect ce zici

 

in linii mari, comparatia/alegerea (mea) va fi intre cea de la Radu si Ufo Scorpion sau Acerbis Koerta. bineinteles mai studiem piata

dar Scorpion-ul nu e chiar o armura entry-level.sau e?

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am de prin primavara armura de la radu. tras o singura tranta serioasa cu ea pe piatra cubica, dus tarash vre-o 5 metri. nici o problema. protectiile au ramas la locul lor iar io nu am simtzit nik. la trantele prin off iar a protejat bine (da nici nu am avut trante fenomenale).

 

mai stiu vre-o 3 oameni care au si sunt si ei multzumiti. ce-i drept pt enduro pur e parca prea groasa (materialul care tine plasele e grosutz, da asta il face si destul de rezistent la rupere).

 

recomandarea mea e dupa ce il luati sa verificati bine suruburile. oricum, sa le verificati periodic daca is stranse cum trebuie, ca io am ramas fara cateva si a trebuit sa le inlocuiesc.

 

Man...eu iti recomand cu incredere armura de la Radu_SPR...am luat trante cu ea si la 2 km/h, si la 15-20 km/h pe pamant cu pietre, si a tinut ok, nu a plecat de pe mine, nu s-a crapat nimic pe ea. Calitativ nu mi se pare cu nimic mai putin "desteapta" decat UFO, poate doar Koerta de la Acerbis sa fie superioara...iar el ca si vanzator e mai mult decat serios. Mi-a rambursat complet o pereche de genunchiere care le-am spart la prima tranta, no questions asked. cu toata ca nu avea nici o obligatie sa o faca.

 

si... 1 x Koerta = 1.5 x UFO = 2 x Armura No-Name de la Radu. ca si pret.

Editat de Daaaaan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De principiu, de la 2 la 5 milioane (200-500ron) creste semnificativ calitatea (incepe armura sa stea pe tine cum trebuie, sa nu jeneze, sa nu te chinui cu ea).

La pretul de 170 euro (atata costa acuma UFO Scorpion daca nu ma insel) nu mii se pare corect sa fie incomoda si sa iti alunece anumite parti din ea.

Acuma doi ani cand am luat`o nu prea erau alte optiuni .

 

P.S. La fel de dezamagitor mii se pare sa dai cate o suta si ceva de euro pe un ghidon si sa se indoaie la o cazatura din prima zi de functionare... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Are cineva armura de la motodrive (Radu) pe care o foloseste la enduro? ma intereseaza sa nu te incingi (prea tare) in ea. Eu am acum una de la FM Racing, care este pe structura de plasa, este foarte OK dar mult mai scumpa fata de cea de la MotoDrive si nu stiu daca se merita. Imi trebuie pentru cineva care va face "enduro peisagistic", mai mult drumuri de tara dar totusi la viteza mica pt ca nu stie sa mearga bine.

Am inteles ca problema la armura asta ar fi incalzirea si ceva suruburi care le rezolvi cu Locktite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am io armura de la radu de 2 ani si la banul dat pe ea is multumit. mere de enduro peisagistic, da nu mai mult. de incins te incingi numa in zona protectiei de coloana, adik mai bine zis acolo vei observa transpiratie. mai rau e ca fiind sintetic pan la dumnezeu materialu, se cam impute. da pui furtunu sanatos pe ea si e rezolvata.

 

la nivel de protectie sta bine, tras cateva trante cu ea si s-o achitat cu brio de indatoriri.

 

in ceea ce priveste shurubelele, intr-adevar se pierd rapid. da am luat nijte altele de la bricostore, le-am tavalit prin aracet si buba s-o rezolvat instant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in zona "carapacei" si asta de la fmracing se incinge, plasa are doar la mineci, etc dar unde e plastic pe afara pe interior are un fel de poliuretan/izopren

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...