Sari la conținut

Ce sa cumpar? Suzuki GSX-R 600 2004 sau Yamaha R6 2002


gabibyte
 Share

Postări Recomandate

Ideea e simpla. Vreau sa imi cumpar motocicleta de 600 si am tot redus pana la aceste 2 optiuni.

 

De ce as vrea Yamaha?

Din cate am tot citit, performantele unui R6 sunt destul de impresionante.

Pretul ar ajunge la una second pe la maxim 3500.

 

DAR

 

Oare se merita sa investesc putin mai mult intr-un GSX-R 600 din 2004?

La Suzuki, m-a atras felul in care arata, sincer. E superba.

Mi se pare ca Suzukiul e mai subtirel la carene decat Yamaha, lucru care imi place foarte mult pentru ca fiind obisnuit cu RS125ul ultra subtire, nu imi plac cele masive.

Pretul ar sari putin de 4000.

 

Intrebarea:

 

Se merita sa investesc mai mult si sa iau GSX-Rul mai nou?

Primesc ceva de banii aia in plus fata de R6, care sa simt?

Spre exemplu, ceva gen slipper clutch, o inovatie radicala care sa ma ajute sa merg mai sigur si mai bine.

Editat de gabibyte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut r6 2001, care e identic cu cel din 2002... am mers pe gsx-r 2004 si nu-mi place cum merge si e foarte cuminte fata de r6. ca design gsx-r ul arata mult mai bine, cel putin la bot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GSXR dpdv al design-ului...prea multe date nu stiu despre ele si cam ce pot fiecare + mai ia in calcul ca GSXR`u e mai nou

 

PS : R6`le din `99 pana in `04 este cunoscut pt "brutalitatea" lui datorita partii din fata destul de usoare (lipsa furca USD)

 

in final eu as merge pe gixer :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GSXR dpdv al design-ului...prea multe date nu stiu despre ele si cam ce pot fiecare + mai ia in calcul ca GSXR`u e mai nou

 

PS : R6`le din `99 pana in `04 este cunoscut pt "brutalitatea" lui datorita partii din fata destul de usoare (lipsa furca USD)

 

in final eu as merge pe gixer ;)

 

 

gresit! pur si simplu e brutal, e mai fortos nu pentru ca e mai usor pe fata ci ca asa e el fortos :cheers:

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca trebuie sa compari modelele din 2002 R6 are avantajul unui motor mai puternic si mai brutal, dar si niste dezavantaje. Din ce vad e motocicleta cea mai "accidentata", care apare cel mai des la dezmembrari. Nu cred ca se datoreaza faptului ca e mai rea, ci mai mult faptului ca e cea mai raspandita si mai ieftina, si sunt destui care o pot cumpara dar nu o pot stapani.

Si gasesti modelul respectiv si la pret mai mic decat ai spus.

 

Comparatie intre R6 2002 si GSXR600 K4.nu prea are sens sa faci. Daca nu te deranjeaza ca dai mai mult pe Suzuki (si nu vad de ce te-ar deranja) ai o motocicleta de alta generatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un CBR 600 F nu ti-ar place? E mai calma, e mai usor de stapanit si invatat. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tehnic gixxerul este in fata la toate capitolele..ca aspect de 2 ori mai frumos ..chiar foarte frumos :cheers:

o poza ca sa iti amintesti cum arata ;)

post-6062-1243972258_thumb.jpg

PAN_7947.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gresit! pur si simplu e brutal, e mai fortos nu pentru ca e mai usor pe fata ci ca asa e el fortos :cheers:

 

 

greseala mea de exprimare pe care o rectific : e mai brutal pentru ca e...mai brutal/fortos

 

..dar intra mult mai repede intr-un voblaj, sare mai repede pe o roata, etc...lucruri care nu sunt influentate doar de brutalitatea motorului ci si de fata care este foarte usoara (eu as spune ca e un dezavantaj) ;)

 

una peste alta as merge clar pe GSXR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greseala mea de exprimare pe care o rectific : e mai brutal pentru ca e...mai brutal/fortos

 

..dar intra mult mai repede intr-un voblaj, sare mai repede pe o roata, etc...lucruri care nu sunt influentate doar de brutalitatea motorului ci si de fata care este foarte usoara (eu as spune ca e un dezavantaj) :D

 

una peste alta as merge clar pe GSXR

 

O furca USD este mai usoara decat una normala cu cateva sute de grame. Ce spui tu tine de ciclistica motocicletei, de setarile suspensiei si de caracteristicile motorului. R6 nu prea trage jos dar si cand incepe ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

Sincer, pe mine ma intereseaza o motocicleta cu o curba de cuplu cat mai buna, in sensul in care sa pot sa deschid frumos acceleratia la iesirea din viraj fara sa ma tem tot timpul ca va derapa roata spate.

 

Handlingul e cel mai important. Sa fie cat mai placuta si mai stabila in viraje.

 

Inaltime scaun: cat de mica posibil, sau macar sa se poata cobori.

 

Top Speedul nu ma intereseaza ca n-am autostrada prin zona.

 

Comfortul nu ma intereseaza pentru ca daca vreau comfort ma duc cu masina, plus ca nu stiu cat comfort in plus in minus poti sa primesti pe un 600.

 

Am observat ca CBR 600 RR a devenit atractiv ca pret mai nou. Eu am auzit numai de bine de Honda si ma tenteaza foarte mult.

 

Atunci lista ar fi cam asa:

 

Yamaha R6 2002

Suzuki GSX-R 2004

Honda CBR 600 RR 2004

Editat de gabibyte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt mine exista doua firme de motoare de strada suzuki gsxr si honda cbr rr

 

Ai dreptate , numai 2 firme de motoare , dar de motociclete numai una: Y A M A H A....:bounce::):D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce comparatie :bounce:

Yamaha vs Suzuki si gsxr

categoric gsxR

pt mine exista doua firme de motoare de strada suzuki gsxr si honda cbr rr

 

 

pai DA! tot pentru tine exista SUZUKI si in motogp si face furori :D :D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca Suzukiu arata superb, dar Honda toata lumea mi-a zis ca e imbatabila. Eu nu stiu ce sa fac.

 

Ia Suzuki-ul si o sa vezi ca ai facut o alegere buna. RR-ul e doar putin de tot mai lenes, iar ca manevrabilitate sunt aproximativ egale. Insa pe GSX-R ai frane radiale categoric mai bune, furca UpSideDown, design nu mai zic ca sunt subiectiv .

 

Concluzia, strict din punct de vedere al anului 2004 Suzukiul e tehnic mai bun , insa tu oricum nu o sa simti prea mare diferentza orice ti-ai lua. Aaa si inca ceva ergonomia la RR nu e stralucita.

 

Nu exista motocicleta perfecta si pe toate le vei invata in timp.

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai frate tu nu stii? HONDA E HONDA e cea mai tare<deaia daca arunci un ochi prin rubrica service o sa mori de ras>

recomand SUZUKI sau YAMAHA daca vrei sa ai si niste performante la cei 600 cmc :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa zic le-am incercat pe amandoua . Parerea mea ar fi sa mergi pe gsxr nu se poate face comparatie e mai buna , precisa pe directie are antivoblaj franele sunt dementiale , motorul duce putin lipsa jos de cuplu dar asta e un lucru bun pentru ca esti incepator si e mai iertator e foarte foarte fiabil . R6 brutal hmm mai degraba imprecis si prost facut.. oare de ce crezi ca isi rup gatu o gramada cu el. Acum sti cum e ce crezi ca ti se potriveste tie mai bine aia iati , ca degeaba iti zic eu gsxr si vine ala si urla ca r6 e mai bun , cu ce te intelegi tu mai bine pe aia zic sa mergi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut gsxr 2002,si am vrut sa-mi cumpar din 2004.Din cauza ca nu am gasit una tipla,am ajuns la o Yamaha din 2003.Am mers cu suzuki din 04,cu honda rr2003,si bineinteles cu R6 2003,cu care am si ramas.Cea mai prietenoasa,cel putin pe gustul meu,a fost Suzuki din 04,mergea super bine,si tragea f bine.RR-ul la fel,mergea f bine,si tragea f liniar,pozitie un pik incomoda,adika cu fundul in sus si in maini.Yamaha este usoara pe fatza,iar la bruscari tinde sa o piarda,trage f tare sus,cu apucaturi de nebuna,dar asta nu inseamna ca este cea mai nervoasa,inseamna ca forta vine in ,,lovituri violente,,.Alt alvantaj ca nu cere mestecata cutia la drum lung,adika i-i place viteza inafara orasului.Si ca subiectiv,trebuie sa recunosc ca RR-ul este sexy,yamaha este atleta,Suzuki are profilu carenat frumos.Chestie de gust...Din start nu le-ai comparat corect,suzuki din 04 trebuie comparat cu acelasi an la Yamaha,si atunci poate se schimba lucrurile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...