Sari la conținut

Excursie Moldova (nu Basarabia)


BigDuke
 Share

Postări Recomandate

Intentionez sa fac o excursie putin mai lunga in in weekendul prelungit 5-7 iunie si una din variantele de traseu ar fi Moldova. Imi puteti recomanda un traseu dragut si obiective turistice in zona. Spre rusinea mea trebuie sa recunosc ca nu prea am reusit sa explorez foarte mult zona , cu exceptia unei excursii la manastiri cand eram in liceu. Ma intereseaza sa am sosea de prefarat calitativ buna, pentru ca motoretei mele nu prea ii prinde bine off-roadul dar totodata sa am si ce vedea. Eu ma gandeam sa ajung in Vatra Dornei (Bucuresti-Brasov-Sighisoara - Targu Mures- Bistrita - Vatra Dornei si de acolo sa o iau putin spre est si sa ma intorc. Nu stiu ce mai e de vazut de la vatra dornei inapoi . Piatra neamt ? Iasi ? Botosani ? Poate aveti vreo sugestie. Mersi mult.

 

O alta varianta de traseu la care ma gandesc ar fi Bucuresti -pitesti - sibiu - Hunedoara - Caransebes - Orsova - Molodova Noua - Craiova -Bucuresti .

 

Daca sunt amatori pentru o astfel de excursie bineinteles ca sunteti bineveniti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In judetul Suceava ai de vazut manastirile (mai importante): Sucevita, Moldovita, Voronet, Putna - drumul este foarte bun, peisaj pe masura, activitate la fel (curbe etc)

Optional poti vizita si manastiri mai putin cunoscute: Arbore, Fratauti - drumul este execrabil

 

Evita pe cat poti tronsonul Marginea - Solca - Arbore <-> Iaslovat <-> Milisauti, eu l-as evita si cu enduro. Mai bine ocolesti putin decat sa rupi mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte fain traseul si imi place ca e de 3 zile

 

as cam avea liber vineri si cred ca voi merge si eu....

 

revin... cred ca se poate dormi in sighisoara si in zona bistrita

 

poate nu e cazul sa mergem atat de mult spre nord. cred ca traversarea prin pasul tihuta e ok si foarte frumos.

 

daca aveti sau va pricepeti sa desenati o harta ar fi perfect

 

ar mai fi o varianta : din brasov prin sf. gheorghe in lepsa - cheile tisitei apoi intoarcere prin focsani - buzau - bucuresti

 

in cheile tisitei se poate vizita cascada putnei si rezervatia naturala

 

traseu foarte frumos dar sunt 20 km cam cu multe gauri in asfalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tenteaza si pe mine, dar mai vedem. Oricum, saptamana asta nu e liber luni ?

 

Mai da niste detalii: cu cazarea care-s planurile - cort, pensiuni, hoteluri, la ce nivel de confort ai vrea sa stai ? :D

Regimul de viteza ? Cu pauze de poze sau cu mers intins ? Cati km pe zi ai avea in plan ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte fain traseul si imi place ca e de 3 zile

 

as cam avea liber vineri si cred ca voi merge si eu....

 

revin... cred ca se poate dormi in sighisoara si in zona bistrita

 

poate nu e cazul sa mergem atat de mult spre nord. cred ca traversarea prin pasul tihuta e ok si foarte frumos.

 

daca aveti sau va pricepeti sa desenati o harta ar fi perfect

 

Ok ... sa nu cream confuzie. In primul rand eu am de gand sa plec sambata si sa ma intorc luni seara pentru ca de anul acesta ne putem bucura de o noua sarbatoare legala. Nu stiu care e aia , dar stiu ca e liber :P .

 

As vrea sa ajung la vatra dornei pentru ca am auzit ca zona e foarte misto ... dupa care sa mergem pe la manastirile despre care pomenea si Voltaire (multumesc de sfat). Asta daca nu mergem la Hunedoara :D . Grupul meu deocamdata este compus din mine si prietena mea in spate :P . Oricine e binevenit dar o sa fie mai freeride asa ... adica nu am de gand sa ma transform in conducator de grup sa mergem aliniati ca la scoala cu viteza prestabilita. Mie unul imi trebuiesc niste repere turistice ... si traseul am de gand sa il mai modific pe parcurs pentru ca e timp + ca nu am chef sa merg pe drum prost. Nu va ganditi acum ca o sa zbor pe sosea cu pasagera in spate :P . In ceea ce priveste cazarea o sa ne orientam la fata locului , dar nici aici nu ar strica niste repere.

So, daca mai e cineva disponibil ne putem hotari pe care traseu sa o apucam (moldova sau hunedoara-orsova). Pentru al doilea traseu cam stiu despre ce e vb (pentru ca am fost acum ceva timp la herculane)... pentru moldova sunt cam noob :P .

 

Dar in primul rand este vorba de Sambata - Luni .

 

Mai da niste detalii: cu cazarea care-s planurile - cort, pensiuni, hoteluri, la ce nivel de confort ai vrea sa stai ?

Regimul de viteza ? Cu pauze de poze sau cu mers intins ? Cati km pe zi ai avea in plan ?

 

Nu am cort. Noi vrem sa stam la pensiuni mai ales ca e vb e 2 nopti. Regimul de viteza ... normal (avem timp) ... legal in localitati (pana in 80 ) si afara cum ne simtim dc o ia cineva inainte o sa ii astepte pe ceilalti cand se odihneste ... nu ne grabim nicaieri, dar nici nu imi place sa fortez pe cineva sa mearga mai incet decat vrea sau mai repede. Si eu sunt semi-pasionat de foto asa ca o sa ne oprim si la poze ... acum nu o sa ne oprim din km in km bineinteles , dar dc ceva merita intr-adevar pozat ne oprim. Intervine si chestia cu prinsul din urma pana la urma pentru ca ne mai oprim cel puti sa alimentam. Ma gandesc la un pana in 500 km pe zi, zic ca e decent.

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 - 8 IUNIE. Am baut prea mult si am zis 5-7 iunie.

6-8 iunie, nu 5-7. De aici confuzia. :D

 

Ok, ma apucasem sa scriu un raspuns mai pe larg, dar vad ca ai raspuns tu cu detaliile. Cam asta e si stilul meu de mers, deci mi-ar place sa ma bag.

 

As fi preferat la cort, din cauza bugetului, dar sunt si avantaje fara cort. Asa nu o sa-mi mai fie frica sa las motorul ca sa vizitez si eu ceva.

 

Daca nu e cort, conteaza bugetul. Eu sunt la buget limitat. De obicei vreau doar un acoperis deasupra capului, ca oricum nu fac decat sa dorm acolo. N-am pretentii la confort. Cred ca ne descurcam la fata locului, cum ai zis si tu.

 

Cat despre directie, zona Herculane o am de mult timp in plan. Dar nu m-ar deranja nici nordul tarii, ca eu nu am trecut mai sus de Sighisoara decat cu trenul. Deci votez pt ambele. Dar ar trebui sa ne hotaram ca sa putem sapa dupa obiective si variante de traseu prin zona.

 

In concluzie, 90% eu merg. O sa dau un raspuns clar pe miercuri-joi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi nu lafaim in bani in perioada asta. Cheltuielile vor fi cu benzina ... cazarea nu cred ca ar trebui sa fie mai mult de 1 mil camera pe noapte , in cel mai rau caz. Si mancare. Nu cred ca e foarte greu sa-ti faci un buget sa zicem pentru 1500 km maxim, 2 nopti cazare si cat bagi la ghiozdan :D .

 

in ceea ce priveste zona herculane ... nu recomand statiunea baile herculane pentru ca este in paragina ... insa acolo ar fi frumos de stat dupa orsova la niste pensiuni pe malul dunarii foarte misto cu peste in meniu ... eventual o exucrsie pe dunare si de mers cu moto pana la molodva noua pentur ca e drum foarte frumos . Tot in traseul ala as include si o vizata la Catelul Corvinilor din hunedoara pentru ca eu nu am fost acolo si imi doresc sa il vizitez .

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi nu lafaim in bani in perioada asta. Cheltuielile vor fi cu benzina ... cazarea nu cred ca ar trebui sa fie mai mult de 1 mil camera pe noapte , in cel mai rau caz. Si mancare. Nu cred ca e foarte greu sa-ti faci un buget sa zicem pentru 1500 km maxim, 2 nopti cazare si cat bagi la ghiozdan :P .

 

in ceea ce priveste zona herculane ... nu recomand statiunea baile herculane pentru ca este in paragina ... insa acolo ar fi frumos de stat dupa orsova la niste pensiuni pe malul dunarii foarte misto cu peste in meniu ... eventual o exucrsie pe dunare si de mers cu moto pana la molodva noua pentur ca e drum foarte frumos . Tot in traseul ala as include si o vizata la Catelul Corvinilor din hunedoara pentru ca eu nu am fost acolo si imi doresc sa il vizitez .

1 mil pe camera ? Ouch... eu ma gandeam la ceva pe la 4-500 de mii maxim. La 1 mil deja stai la moteluri sau hoteluri mici... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima zi ma gandesc la urmatorul traseu : Bucuresti - Brasov- Sighisoara (pauza de masa) - Targu Mures - Bistrita -Vatra Dornei (cazare). - 514 Km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima zi ma gandesc la urmatorul traseu : Bucuresti - Brasov- Sighisoara (pauza de masa) - Targu Mures - Bistrita -Vatra Dornei (cazare). - 514 Km

Eu am o harta din aia care are drumuri cu privelisti interesante marcate cu verde. Pe baza ei ma gandesc si eu la niste variante. Dupa ceva obiective pe drum mai trebuie sa sap.

In prima zi m-as opri in zona Bistrita, apoi as ocoli prin Nasaud si Borsa. Practic ocolim muntii Rodnei. Par drumuri mai mici, dar totusi arata foarte interesant.

 

La intoarcere, in Moldova nu cred ca avem mare lucru de vazut mai jos de Piatra-Neamt, asa ca ma gandeam sa trecem inapoi muntii din zona Bicazului spre Toplita. Daca avem timp si te intereseaza, poate ajungem tot atunci si in Praid. Sunt si pe acolo niste drumuri frumoase.

Putem sa ne oprim in zona Bicaz a doua noapte.

 

Tre sa tii cont ca avem nevoie de ceva timp sa si cautam cazare. Cel tarziu la 7 ar trebui sa incepem cautarea. Deci 500 de km sunt cam la limita. In ultima zi putem merge mai mult, ca seara ajungem acasa si nu mai conteaza ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca in perioada cu pricina e si intrunirea de la Bacau...

 

Mersi de pont. Poate o sa trecem, dar preferam sa vizitam decat sa stam intr-un loc mai ales ca timpul e destul de scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o harta din aia care are drumuri cu privelisti interesante marcate cu verde. Pe baza ei ma gandesc si eu la niste variante. Dupa ceva obiective pe drum mai trebuie sa sap.

In prima zi m-as opri in zona Bistrita, apoi as ocoli prin Nasaud si Borsa. Practic ocolim muntii Rodnei. Par drumuri mai mici, dar totusi arata foarte interesant.

 

La intoarcere, in Moldova nu cred ca avem mare lucru de vazut mai jos de Piatra-Neamt, asa ca ma gandeam sa trecem inapoi muntii din zona Bicazului spre Toplita. Daca avem timp si te intereseaza, poate ajungem tot atunci si in Praid. Sunt si pe acolo niste drumuri frumoase.

Putem sa ne oprim in zona Bicaz a doua noapte.

 

Tre sa tii cont ca avem nevoie de ceva timp sa si cautam cazare. Cel tarziu la 7 ar trebui sa incepem cautarea. Deci 500 de km sunt cam la limita. In ultima zi putem merge mai mult, ca seara ajungem acasa si nu mai conteaza ora.

 

In prima zi eu sper sa ajungem in Vatra Dornei . In a doua zi zona Bicaz ar fi o varianta de cazare ... trebuie sa ma interesez de starea drumurilor pe acolo . As vrea sa facem si ceva manastiri in zona suceava in ziua 2 , mai ales ca am inteles ca sunt drumuri bune , curbe si peisaj pe masura. Am fost pe acolo , dar nu mai tin minte drumul. Stiu doar ca m-a impresionat Putna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In prima zi eu sper sa ajungem in Vatra Dornei . In a doua zi zona Bicaz ar fi o varianta de cazare ... trebuie sa ma interesez de starea drumurilor pe acolo . As vrea sa facem si ceva manastiri in zona suceava in ziua 2 , mai ales ca am inteles ca sunt drumuri bune , curbe si peisaj pe masura. Am fost pe acolo , dar nu mai tin minte drumul. Stiu doar ca m-a impresionat Putna.

 

Obiectivul Bucuresti (dimineata) - Vatra Dornei (seara) este foarte greu de realizat, mai ales daca faci pauze de poze, sa zicem ca te mai opresti la Lacul Ciucas, plus ca dai de drum prost de la Brosteni spre Vatra Dornei, cheile o sa le faci la viteza relativ mica.

Drumul de la Vatra Dornei spre est anul trecut era in lucru, din cate stiu se mai lucreaza si acum la el.

Manastirile o sa iti ocupe fix 1 zi.

Poze ar fi bine sa faci din mers :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obiectivul Bucuresti (dimineata) - Vatra Dornei (seara) este foarte greu de realizat, mai ales daca faci pauze de poze, sa zicem ca te mai opresti la Lacul Ciucas, plus ca dai de drum prost de la Brosteni spre Vatra Dornei, cheile o sa le faci la viteza relativ mica.

Drumul de la Vatra Dornei spre est anul trecut era in lucru, din cate stiu se mai lucreaza si acum la el.

Manastirile o sa iti ocupe fix 1 zi.

Poze ar fi bine sa faci din mers :cheers:

 

Ma gandeam in prima zi sa ajung in vatra dornei prin targu mures bistrita urmand apoi in ziua 2 sa ma "ocup" de bicaz si de cateva manastiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

de la vatra dornei spre bicaz ,drumul se face prin valea bistritei si nu e stralucit,asi putea spune ca e obositor daca nu ai enduro touring,dar este f frumos.

din bistrita spre vatra dornei drumul anul trecut era in lucru in apropiere de bistrita,dar spre vatra dornei e perfect,poate l-au si terminat deja

daca veniti dinspre borsa,sunt cam 70-90 km dificili drumul este "peticit" f prost.

zona sucevei e f frumoasa,manastirile merita vazute.

la bicaz va sfatuiesc sa ajungeti pe urmatorul traseu Suceava - Tg Neamt- Poiana largului-Bicaz.Din Tg neamt e f frumos traseul si drumul e f bun.

asfalt uscat si vremea sa tina cu voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

de la vatra dornei spre bicaz ,drumul se face prin valea bistritei si nu e stralucit,asi putea spune ca e obositor daca nu ai enduro touring,dar este f frumos.

din bistrita spre vatra dornei drumul anul trecut era in lucru in apropiere de bistrita,dar spre vatra dornei e perfect,poate l-au si terminat deja

daca veniti dinspre borsa,sunt cam 70-90 km dificili drumul este "peticit" f prost.

zona sucevei e f frumoasa,manastirile merita vazute.

la bicaz va sfatuiesc sa ajungeti pe urmatorul traseu Suceava - Tg Neamt- Poiana largului-Bicaz.Din Tg neamt e f frumos traseul si drumul e f bun.

asfalt uscat si vremea sa tina cu voi...

 

Multumesc frumos de indrumari.

 

Cred ca am elucidat si ziua 2 . Vatra dornei - campulung moldovenesc - suceava - Manastiri zona suceava + masa pe undeva - Targu neamt (rezervatie de zimbri) - Bicaz (Cheile Bicazului- Lacul rosu - cazare) .

 

Ziua 3 probabil : Cheile Bicazului - Gheorgheni - Tusnad (Lacul Sfanta Ana) - Sfantu Gheorghe - Brasov( masa de pranz ) sau Buzau - Bucuresti.

 

Traseul de baza (1162 km). Nu include manastirile.

 

post-39361-1243959903_thumb.jpg

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu o sa zic pas. Si din motive personale si din motive de buget. In plus, eu zic ca e pacat sa faci traseul ala in 3 zile. Alergi mult si vezi putin. 2 zile tragi tare ca sa vezi ceva doar o zi, probabil si aia cam in fuga.

Oricum, asfalt uscat si sa va iasa o tura frumoasa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu o sa zic pas. Si din motive personale si din motive de buget. In plus, eu zic ca e pacat sa faci traseul ala in 3 zile. Alergi mult si vezi putin. 2 zile tragi tare ca sa vezi ceva doar o zi, probabil si aia cam in fuga.

Oricum, asfalt uscat si sa va iasa o tura frumoasa !

 

Mersi frumos. Traseele pe fuga sunt din pacate specialitatea mea ... nu am cum sa plec de la serviciu mai mult. Am reusit sa mergem tot in 3 zile si in grecia ... o sa ne descurcam si aici, mai ales ca nu e batut in cuie traseul asta si o sa ne adaptam pe parcurs. Important e sa nu avem surprize cu vremea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AdrianB1

FanFane, poate facem un grup de CBF-iști mai încolo pentru Bucovina. Eu merg sigur acolo în următoarele săptămâni, sper să fac drumul de 2 ori (o dată cu moto și o dată cu mașina, am și ceva treabă de rezolvat), dar încă nu știu de pe acum data exactă. Mai discutăm în secțiunea noastră să nu stricăm omului topicul.

 

Pentru inițiator: dacă poți oprește o zi în zona Vatra Dornei - urci pe Oușor, vizitezi orașul, te mai odihnești, zona e frumoasă și merită. Pe Oușor se poate urca parțial cu un soft-enduro sau cu un naked, e un drum în satul Floreni pe lângă aeroport (între Dorna Candrenilor și Coșna, de la Vatra Dornei spre Tihuța la vreo 10 km) dar trebuie să întrebi localnicii că nu e nici un semn, mie mi l-a arătat o verișoară care locuiește acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima zi ma gandesc la urmatorul traseu : Bucuresti - Brasov- Sighisoara (pauza de masa) - Targu Mures - Bistrita -Vatra Dornei (cazare). - 514 Km

Salutare,week-end -ul trecut am facut traseul Suceava -Tg Mures prin Bistrita,concluzii: drumul excelent din Bistrita pana in Suceava,asfalt proaspat,4 benzi superb,din Bistrita pana in Mures acceptabil,unele portiuni mai nasoale pe la Tihuta,nasoale adica in lucru,a si aveti grija la intrare in bistrita cum veniti voi se lucreaza,coloana 2-3 km de masini,deci pe margine incet si ajungeti primii in coloana ca altfel stati ore.In rest ,aveti ce vedea,grija la frig,pe Tihuta erau 5 grade cand am trecut eu,iar in Vatra-Dornei, gasiti si cazare si masa fara probleme.Daca vreti sa mergeti mai spre Suceava,mergeti la Voronet,faina zona,merita vazuta si este si un camping de stat acolo la cort,nerecomandat in perioada asta anului,dar daca vreti!.Cand treceti prin Mures,la intrare dinspre Sighisoara daca vedeti deschis la Suzuki,intrati si va fac o cafea calda,plus ca va mai dau niste indicatii ca sunt din Suceava si stiu traseul destul de bine.(sambata sunt pana la 2 aici.)Safe ride.

Editat de brujaandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,week-end -ul trecut am facut traseul Suceava -Tg Mures prin Bistrita,concluzii: drumul excelent din Bistrita pana in Suceava,asfalt proaspat,4 benzi superb,din Bistrita pana in Mures acceptabil,unele portiuni mai nasoale pe la Tihuta,nasoale adica in lucru,a si aveti grija la intrare in bistrita cum veniti voi se lucreaza,coloana 2-3 km de masini,deci pe margine incet si ajungeti primii in coloana ca altfel stati ore.In rest ,aveti ce vedea,grija la frig,pe Tihuta erau 5 grade cand am trecut eu,iar in Vatra-Dornei, gasiti si cazare si masa fara probleme.Daca vreti sa mergeti mai spre Suceava,mergeti la Voronet,faina zona,merita vazuta si este si un camping de stat acolo la cort,nerecomandat in perioada asta anului,dar daca vreti!.Cand treceti prin Mures,la intrare dinspre Sighisoara daca vedeti deschis la Suzuki,intrati si va fac o cafea calda,plus ca va mai dau niste indicatii ca sunt din Suceava si stiu traseul destul de bine.(sambata sunt pana la 2 aici.)Safe ride.

 

Multumesc mult Andrei si de info si de invitatie. Sambata o sa trecem prin Targu Mures (banuiesc ca la targu mures te referi :D ) si zic eu ca o sa ajungem in timp util sa te prindem si pe tine si sa ne cunoastem.

Numai bine.

 

@AdrianB1 Incercam sa ajungem si acolo si sper la intoarcere sa va delectam cu cateva poze.

 

Invitatia la traseu ramane deschisa pentru doritori.

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si uitasem in zona Bicaz recomand Motel Cristina,exact langa baraj,un complex cu casute ,hotel,bungalouri etc,teresa f fain si ieftin,anul trecut o camera era vreo 70 RON cu dus etc.(tel. rezervari:0230/338014 asta era anul trecut).In legatura cu drumul,de la Vatra-Dornei spre Bicaz nu e f rau dar nici f buna,denivelat,dar fara gropi mari,de la coada lacului pana la baraj,e nasol,dar sunt putini km,si daca de la baraj mergeti Bicaz-Cheile Bicazului,Gheorgheni chiar merita drumul nasol,ca sunt multe de vazut,mai ales prin chei.Ok dar mai vb noi sambata cand veniti la o cafea la Suzuki.safe ride.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...