Sari la conținut

BALEA LAC


Postări Recomandate

Detalii putin mai tarziu cand ajung acasa sa scriu si povestea, sa pun si ceva poze :moto:

Mno, din pacate mi-a crapat cardul si a luat cu el toate pozele. Ideea pe scurt e ca s-au apucat de "lucrat" la Transalpina. Au bagat buldozerul pe portiuni mari (de la Ranca pana la coborarea din Urdele, apoi pe a doua coborare) si au facut o mare varza. Pe de o parte au latit-o la doua benzi, pe de alta, n-au tasat absolut deloc, iar unele portiuni au devenit foarte dificile, mai ales cu o vaca de 250kg. S-a mai schimbat trecerea peste raul Vidra, vadul facandu-se acum mult mai in amonte. Si nu, nu mai e strop de zapada. Si, desi era ora 9 seara intr-o luni, m-am intalnit cu alti doi Beemeri pe traseu. Lucru incredibil din punctul meu de vedere. Ah, si m-am delectat cu cel mai infricosator apus de soare, cu un nor groaznic de negru care venea dinspre Urdele, cu un cer de un rosu aprins in departare si cu o foarte mare frica de animale salbatice. Si m-a plouat si grindinat atat de tare la Horezu incat masinile trageau pe dreapta (vizibilitate undeva la 50-100 metri), insa, fiind in varful dealului si, practic, cel mai inalt punct din zona intr-o furtuna cu fulgere, am pus avariile si i-am dat tare mai departe. Nu cred ca a mai durat un km pana am iesit din nor si iar era o caldura de nesuportat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno, din pacate mi-a crapat cardul si a luat cu el toate pozele. Ideea pe scurt e ca s-au apucat de "lucrat" la Transalpina. Au bagat buldozerul pe portiuni mari (de la Ranca pana la coborarea din Urdele, apoi pe a doua coborare) si au facut o mare varza. Pe de o parte au latit-o la doua benzi, pe de alta, n-au tasat absolut deloc, iar unele portiuni au devenit foarte dificile, mai ales cu o vaca de 250kg. S-a mai schimbat trecerea peste raul Vidra, vadul facandu-se acum mult mai in amonte. Si nu, nu mai e strop de zapada. Si, desi era ora 9 seara intr-o luni, m-am intalnit cu alti doi Beemeri pe traseu. Lucru incredibil din punctul meu de vedere. Ah, si m-am delectat cu cel mai infricosator apus de soare, cu un nor groaznic de negru care venea dinspre Urdele, cu un cer de un rosu aprins in departare si cu o foarte mare frica de animale salbatice. Si m-a plouat si grindinat atat de tare la Horezu incat masinile trageau pe dreapta (vizibilitate undeva la 50-100 metri), insa, fiind in varful dealului si, practic, cel mai inalt punct din zona intr-o furtuna cu fulgere, am pus avariile si i-am dat tare mai departe. Nu cred ca a mai durat un km pana am iesit din nor si iar era o caldura de nesuportat :D

 

data viitoare poate dai si tu un sms..

:moto:

 

ps: neeaparat tre' sa ma inveti si pe mine odata sa crap carduri...

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io SMS ti-as da, dar te tine mobra macar pana la Pitesti? :D

 

Ca idee, la 15:50 plecam din spatele blocului, la 19:50 trecusem de Ranca si eram langa panoul de la intrare pe TA. Probabil as mai fi scos 30-40 de minute daca nu opream la o tigara la iesirea de pe autostrada si nu prindeam ploaia de la Horezu.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno, din pacate mi-a crapat cardul si a luat cu el toate pozele. Ideea pe scurt e ca s-au apucat de "lucrat" la Transalpina. Au bagat buldozerul pe portiuni mari (de la Ranca pana la coborarea din Urdele, apoi pe a doua coborare) si au facut o mare varza. Pe de o parte au latit-o la doua benzi, pe de alta, n-au tasat absolut deloc, iar unele portiuni au devenit foarte dificile, mai ales cu o vaca de 250kg. S-a mai schimbat trecerea peste raul Vidra, vadul facandu-se acum mult mai in amonte. Si nu, nu mai e strop de zapada. Si, desi era ora 9 seara intr-o luni, m-am intalnit cu alti doi Beemeri pe traseu. Lucru incredibil din punctul meu de vedere. Ah, si m-am delectat cu cel mai infricosator apus de soare, cu un nor groaznic de negru care venea dinspre Urdele, cu un cer de un rosu aprins in departare si cu o foarte mare frica de animale salbatice. Si m-a plouat si grindinat atat de tare la Horezu incat masinile trageau pe dreapta (vizibilitate undeva la 50-100 metri), insa, fiind in varful dealului si, practic, cel mai inalt punct din zona intr-o furtuna cu fulgere, am pus avariile si i-am dat tare mai departe. Nu cred ca a mai durat un km pana am iesit din nor si iar era o caldura de nesuportat :D

 

 

pacat ca nu ai apucat sa pui poze, ce zici merge un TDMeu pe acolo?? nu singur ci in grup :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad unde ar fi problema. Eu am mers cu 1100GS fara niciun fel de protectie (mi-a fost lene sa le pun la loc dupa schimbul de ulei), cu rezervorul plin si cu Tourance-uri. Era s-o dau pe jos de vreo doua ori, totusi. Cu grija si tupeu, in schimb, se poate face fara probleme. Diferenta e ca acum, cam oricat te-ai chinui, nu mai poti face TA cu vitezana pentru ca sigur ai sparge ceva. Dar pentru un enduro-touring e inca lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca nu ai apucat sa pui poze, ce zici merge un TDMeu pe acolo?? nu singur ci in grup :D

Cristi, sunt sigur ca un TDM, face fata cat de cat coclaurilor, mai ales daca e pregatit cu cauciucuri adecvate.

Poate vom face pe viitor, o incursiune pe macadam si forestier. Poate ne va insotii si Luci aka uzunu.

 

Numai bine si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...