Sari la conținut

Univers Moto - iulie 2009


umoto
 Share

Postări Recomandate

La standurile de presa, din 20 iunie

 

3 “Penultimatum“

6 Rubrica de stiri

8 Prezentare: BMW S 1000 RR. “Janus RR“

12 Drive-test: KTM 990 SM T. “Race touring“

16 Drive-test: Harley-Davidson Sportster Iron 883.

“Piata neagra“

20 Drive-test: Suzuki GSX-R 1000 K9. “Prin prisma unui amator“

22 Test comparativ: patru sport-tourere. “Dimensiunea conteaza?“

34 Test comparativ: trei allroundere europene. “Proba de caracter“

44 Test comparativ: sapte pneuri sportive in format 120/70 ZR 17 - 190/50 ZR 17. “Grip to go“

58 Echipamente si accesorii

62 Retro: Ducati 750 SS. “Diva desmo“

68 Eveniment: Înfiintarea Asociatiei Motociclistilor Veterani

din Romania. “Veteranii, adunarea!“

70 Consiliere second-hand: Yamaha Vmax. “Vmaximorum“

72 Motociclete second-hand

76 C.M. Superbike/Supersport: Monza - Italia, Kyalami -

Africa de Sud, Salt Lake City - SUA. “Spies contraataca“

77 Moto Grand Prix: Le Mans - Franta, Mugello - Italia.

“Permutari“

78 Stunt Ride Romania 2009. “Uite popa, nu e popa!“

80 Motomania EnduroFun&Touring, editia a 4-a. “Pe carari de munte“

post-48454-1244715251_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce or fi bagat BMW-ul 1300 printre celelalte participante la test,doar ca sa arate ca e ca un lup intre oi?

BMW1300S a inceput sa castige si comparatiile cu ZZR1400 si Busa,deci ce sa caute in test cu grupa mica? :D

 

Deci ai gasit pana la urma testul cu cauciucuri :P.

 

Eu nu inteleg ce cauta acolo Kawasaki ER-6f, dar cred ca o sa ma lamuresc cand o sa citesc articolul. Ma rog, din moment ce e articol preluat, nu cred ca cineva poate da niste explicatii concrete cu privire la test in afara de ce scrie in articol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Deci ai gasit pana la urma testul cu cauciucuri :D.

 

Eu nu inteleg ce cauta acolo Kawasaki ER-6f, dar cred ca o sa ma lamuresc cand o sa citesc articolul. Ma rog, din moment ce e articol preluat, nu cred ca cineva poate da niste explicatii concrete cu privire la test in afara de ce scrie in articol.

:) Teoretic (sau din p.d.v. al unui comparativ "clasic"), poate ca nici Honda VFR 800 n-avea ce cauta linga BMW-ul K 1300 S si Triumph-ul Sprint ST de 1050 cmc.

E vorba insa de o confruntare a extremelor, fara excluderea variantelor de mijloc, in ideea c-or exista unii tipi solvabili care se gindesc totusi daca un "mega-sport-tourer" chiar merita o caciula de bani (pe linga altii care vor doar sa epateze la terasa din coltz).

Sau si visatori falitzi :D care-s poate dispusi sa se indatoreze pentru asa ceva, cind de fapt cu mai putin de jumate din pretul unui K 1300 e posibil sa poata hali kilometri aproape la fel de eficient la ghidonul unui aparent modest ER-6f.

Ierarhia finala era clar previzibila din start, dar nu asta era de fapt scopul testului, clarificat tot de la bun inceput:

 

"Un simplu calcul ne poate convinge cit de eclatanta este diferenta de pret dintre BMW-ul K 1300 S testat de noi si sport-tourerul de clasa medie Kawasaki ER-6f: cu banii dati pe bavarez se pot cumpara doua ER-6f, iar diferenta de 3.510 euro ramasi ajunge pentru 3.500 litri de benzina Super 98 ? cantitate suficienta rularii fiecarei motociclete japoneze pe o distanta de circa 35.000 km. |ntrebarea implicita: care sunt granitele necesitailor devoratorilor de kilometri din viata reala?"

 

Bafta maxima si kilometri fara numar! :)

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...