Sari la conținut

DNEPR


cristi 57
 Share

Postări Recomandate

E cald, mi-e lene, mai bine intreb decat sa ma chinui... Se poate inlocui flansa cardanica de la cutie fara a demonta roata spate, grup?

Eu am aceeasi dilema si ma gindesc sa torn bere f.f.f.rece pe cardan sa se contracte.Dar nu pot face sa ajunga berea pe cardan! :bounce:

 

Lasa nenea Cristi ca se racoreste si trece lenea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cald, mi-e lene, mai bine intreb decat sa ma chinui... Se poate inlocui flansa cardanica de la cutie fara a demonta roata spate, grup?

 

Nu.

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a fos asa rau, a batut vantul. Dupa prima bere inca studiam, apoi am reusit sa scot axul si cuplajul cardanic, am reusit sa pun si noua cupla de cauciuc... si punct. Dupa a doua bere am demontat roata, grupul si am treminat treaba. Am reglat si pozitia opritorului pe axul cardanic(acolo a fost cauza distrugerii vechei cuple). Asta este, chestia aia cu "merge si asa" la mine n-a mers :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a fos asa rau, a batut vantul. Dupa prima bere inca studiam, apoi am reusit sa scot axul si cuplajul cardanic, am reusit sa pun si noua cupla de cauciuc... si punct. Dupa a doua bere am demontat roata, grupul si am treminat treaba. Am reglat si pozitia opritorului pe axul cardanic(acolo a fost cauza distrugerii vechei cuple). Asta este, chestia aia cu "merge si asa" la mine n-a mers :D

 

:bounce: Am zis io ca tot cu bere tre' sa mearga!!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a fos asa rau, a batut vantul. Dupa prima bere inca studiam, apoi am reusit sa scot axul si cuplajul cardanic, am reusit sa pun si noua cupla de cauciuc... si punct. Dupa a doua bere am demontat roata, grupul si am treminat treaba. Am reglat si pozitia opritorului pe axul cardanic(acolo a fost cauza distrugerii vechei cuple). Asta este, chestia aia cu "merge si asa" la mine n-a mers :bounce:

 

citez:

"Am reglat si pozitia opritorului pe axul cardanic"

care o fi acela? poate stiu de el si nu-mi pica mie acum....

o fi inelul acela metalic care bloceaza inaintarea cruci cardanice pe axul caradanic?

cum s-a efectuat reglajul si ce anume a dus la distrugerea cuplei elastice de la cardan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...care o fi acela? poate stiu de el si nu-mi pica mie acum....

...cele doua inele elasice pozitioneaza axul si flansa cardanica. Ambele sunt fixate pe axa cardanica. Primul inel are pozitie fixa(catre CV), al doilea poate fii asezat in mai multe pozitii(catre grup). La montajul anterior nu am dat importanta, zicandu-mi ca "mere si asa". Nu a mers! Aveam un joc de cca 6-8 mm, joc ce a condus in final la distrugerea flansei elastice(din cauciuc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai la cadrul vechi BMW/M72/M61/M62/M63 merge scoasa cupla dupa ce ai dat roata spate jos si ai tras cu incredere de grup ca a-l rotesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lamurit!

vezi matale , cuplele astea elastice depinde si de calitate, de te zgircesti la bani cum am facut-o eu, dupa putini KM o schimbi, sunt acelea cu inelul metalic cromat , alea sunt valabile......

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cuplele astea elastice depinde si de calitate, de te zgircesti la bani cum am facut-o eu, dupa putini KM o schimbi, sunt acelea cu inelul metalic cromat , alea sunt valabile......

 

Procesul de vulcanizare este facut in mare viteza si incomplet, facut de dierse cooperative.. normal ca va ceda rapid. In astfel de situatii iei flansa si o pui intr-un cuptor (150-200 grade C, pentru cca 20-30 min), inainte faci doua flanse de metal rotunde cu o gaura la misloc, prinzi cu un surub flansa ta intre cele doua metalice. In gauril se pun 4 bucse. Toate acestea se fac pt ca sa nu apara deformari. Dupa acest tratament, trebe lasata cca 2 saptamani in aer liber, la soare pt "inbatranire". Nu se va mai rupe! Teoretic ar trebui pusa intr-o matrita sa stea sub presiune in momentul coacerii, insa din lipsa de misloace... probabil ramanem doar la stadiul de "vorbe".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...