Sari la conținut

Schimbare lant?


Postări Recomandate

Sal!

Am un GS 500E din 1994. L-am lut de curand. Inca nu am carnet. Pe 24 dau traseul. In fine...

Am urmatoarele probleme cu lantul:

1 cand masor intinderea pe mai multe portiuni obtin alte valori

2 nu merge uniform (cu motorul ridicat pe cricul central), cand se lasa, cand se ridica

3 este strans la maxim adica, daca il strang mai tare, depasesc semnele marcate pe roata.

De spalat e spalat si raspalat ca mi-am pierdut 2 seri la el.

Credeti ca trebuie altul nou? Kit?Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ruleaza neuniform inseamna ca este ovalizat si ar trebui schimbat. teoretic ar trebui sa fie si zgomotos la rulare..... si la turatii mici pana in 4000 de ture mers constanta motocicleta ar trebui sa mearga de parca ar avea o roata patrata.... ar trebui inlocuit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

Am un GS 500E din 1994. L-am lut de curand. Inca nu am carnet. Pe 24 dau traseul. In fine...

Am urmatoarele probleme cu lantul:

1 cand masor intinderea pe mai multe portiuni obtin alte valori

2 nu merge uniform (cu motorul ridicat pe cricul central), cand se lasa, cand se ridica

3 este strans la maxim adica, daca il strang mai tare, depasesc semnele marcate pe roata.

De spalat e spalat si raspalat ca mi-am pierdut 2 seri la el.

Credeti ca trebuie altul nou? Kit?Merci.

 

Da trebuie schimbat, din ce spui tu esti si ancrasat si uzat, poti sa verifici si dupa uzura pinionului/foii

post-11932-1245222319_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

Am un GS 500E din 1994. L-am lut de curand. Inca nu am carnet. Pe 24 dau traseul. In fine...

Am urmatoarele probleme cu lantul:

1 cand masor intinderea pe mai multe portiuni obtin alte valori

2 nu merge uniform (cu motorul ridicat pe cricul central), cand se lasa, cand se ridica

3 este strans la maxim adica, daca il strang mai tare, depasesc semnele marcate pe roata.

De spalat e spalat si raspalat ca mi-am pierdut 2 seri la el.

Credeti ca trebuie altul nou? Kit?Merci.

lantul 520 trebuie sa aiba maxim 150 mm lungime la 10intervale+9role (sublerul tangent pe rola 1 si rola11). Masuratoarea trebuie sa corespunda la mai multe intervale - asa zice cartea

La pinioane - intre 2 dinti sa incapa diametrul rolei + maxim 1/4 din dinte (latimea dintelui la nivelul mijlocului rolei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E uzat inegal...cauze : a fost intins inegal.

Cum se intinde lantul inegal?

 

Daca lantul a fost spalat bine si tot face si zgomot inseamna ca e varza. Chiar si pt. zgomot si disconfortul din timpul mersului si tot trebuie schimbat. Been there, done that.

 

 

daca ruleaza neuniform inseamna ca este ovalizat

"Ovalizare" e noul buzzword din lumea moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incorecta exprimarea... cred ca a vrut sa spuna ca roata nu a fost aliniata ( marcajele de pe bascula nu au fost aliniate corect cu cele de pe saibele axului rotii)

 

Marcajele de pe saibele axului rotii au ajuns la capatul marcajelor de pe bascula. Daca mai strang nu mai am marcaje. Mai exact mai am 1/2 de liniuta si raman fara marcaje.

Merci

 

 

Cum se intinde lantul inegal?

 

Daca lantul a fost spalat bine si tot face si zgomot inseamna ca e varza. Chiar si pt. zgomot si disconfortul din timpul mersului si tot trebuie schimbat. Been there, done that.

 

 

 

"Ovalizare" e noul buzzword din lumea moto?

 

Mai exact: masor intinderea (freeplay) si obtin 2-3 cm. Invart roata, masor iar si obtin 3-4 cm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact: masor intinderea (freeplay) si obtin 2-3 cm. Invart roata, masor iar si obtin 3-4 cm...

Am inteles ce-ai vrut sa zici tu, ce n-am inteles e ce-a vrut sa zica cel de mai sus. Whatever.

Eu la al meu aveam variatii de joc de la 1-2 cm la 6-7 cm :cheers:

Daca axul e la maxim treaba e clara, la gunoi cu cel vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...