Sari la conținut

Stator ars, 2 bobine din 3


Postări Recomandate

In cazul meu statorul s-a busit din cauza unei cazaturi nefericite.

Nu se poate diagnostica in acest moment starea regulatorului, insa imediat ce va fi reparat statorul voi sti.

 

Voi oferi feedback in problema reparatiei statorului, eu personal doresc sa urmeze unul pozitiv, incarcat de recomandari pentru cel care si-a asumat misiunea sa ma repuna pe doua roti :)

Editat de ravenshield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris de obicei .Asta nu inseamna ca totdeauna.Mai sant si cazuri cand scapa Cdi ul dar in marea majoritate se duce .

Face scurt circuit si lucreaza inapoi prin masa.

Cu respect

Un stator "ars" nu are ce scurt sa faca. Un stator dezizolat, da, poate da curent alternativ la masa si poate duce la belele mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa pui unul SH.sau unul nou,in nici un caz nu incerca sa-l rebobinezi, din 200 de alternatoare inlocuite pe la diversi clienti, 50 sa zicem au fost rebobinate la tot felul de centre si meseriasi si nu a tinut nici unul ,ba tensiunile erau diferite ,ba nu intrau la locul lor etc.nu mai zic ca acum vre-o 7 ani am lucrat intr-un astfel de mare atelier de bobinaj iar cei mai in varsta i-mi spuneau sa nu ma mai chinui sa refac asa ceva pentru ca sarma nu este din acelasi aliaj ce se gaseste pe piata.Asa dar,fi atent ca si cel SH sa nu fie refacut cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un stator "ars" nu are ce scurt sa faca. Un stator dezizolat, da, poate da curent alternativ la masa si poate duce la belele mai mari.

:D VAd ca sant si care pricepe si incelege despre ce vorbesc.

Cand bobina se arde de obicei inainte se duce izolatia .

In cazul in cazul in care se duce izolatia si face contact cu masa primul ce se duce e cdi ul.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Vizitator mariion
Ok.

Nu am chef de cearta .Daca lucrzi in domeniu si nu ai auzit de la alti atunci sti la ce ma refer .Daca nu atunci degeaba zic ca orcum no sa intelegi.Dar nici nu stiu la ce ai chef .Eu am venit aici sa ajut pe omul cu probleme.Si tu?

Vad ca am nimerit un destept.Tu si mai bine :) Asa te simt mai bine?

 

O zi buna.

GreÂşit!

Se pare că binox a mai dat peste încă un prost.

Felicitări, binox, ai mai deconspirat înca unul care habar nu are pe ce lume trăieÂşte, dar dă în stanga Âşi-n dreapta sfaturi, aÂşa, aiurea, doar, doar îl va aprecia cineva. :lol:

Din păcate, moto-shop_idiot, lumea nu poate decât să râdă de perlele tale complet atehnice.

 

 

Mesaj completat

:P VAd ca sant si care pricepe si incelege despre ce vorbesc.

Cand bobina se arde de obicei inainte se duce izolatia .

In cazul in cazul in care se duce izolatia si face contact cu masa primul ce se duce e cdi ul.

Cu respect

Bă, tu chiar eÂşti bătut în cap, nu?

Dacă faci un scurt, înainte de un consumator, cum dracu' să arzi consumatorul???

La scurt-circuit, tensiunea este 0V!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' mai dati-l incolo de ungur analfabet. chiar cu din astia am ajuns sa ne certam? daca e cearta, macar sa fie o cearta ca lumea, nu cu unguri retarzi care lucreaza inapoi prin masa. la cit mai multe certuri interesante :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...