Sari la conținut

Ultima vara in Romania - sugestii de locuri de vizitat inainte de emig


marcone
 Share

Postări Recomandate

Doru, te contrazic. Eu am avut ocazia sa merg mult prin Europa NOASTRA. La fiecare "expeditie" am simtit DORUL de familie, de prieteni. Nu de putine ori am avut ocazia sa ma angajez in alte tari UE, pe un salariu mai bun (mult mai bun) decat ACASA; NU AM ACCEPTAT! De ce? Pentru ca aici am parintii, fratii, prietenii. Am prieteni care au plecat si o duc mai bine ca mine din punct de vedere financiar. Ok! Dar ei nu au Familie in Romania. Nu poti sa pui in balanta FAMILIA, PRIETENII, cu BANII.

Sanatate multa si numai bine!

 

Lucian

 

 

Interesant topic, felicitari Marcone pentru ca l-ai deschis. Interesante ambele dezbateri care decurg aici in paralel, cea despre turul tarii si cea despre emigrare. Am si citat mai sus pe Lucian pentru ca as avea si eu un gand de impartasit. Intr-adevar, daca e ceva sa te doara cand esti departe e dorul de familie si prieteni, pe ei nu ii poate inlocui nimic. Am fost si eu plecat o perioada acum mai multi ani si am simtit pe propria piele. Insa nimic pe lumea asta nu se compara cu traiul pe care, cu un venit oarecum mediu, l-ai avea intr-o tara occidentala. Orice profesie ai avea, atata timp cat primesti un salariu cat de cat decent, iti poti asigura un trai mai mult decat multumitor. In plus, o liniste, o lipsa de stres care la noi lipsesc cu desavarsire. Si mai e ceva: acolo sistemul chiar functioneza. Poti rezolva N probleme fara sa iesi din casa, fara sa iti iei libere de la munca, nu trebuie sa dai spagi, nu trebuie sa dai institutii in judecata pentru ca nu isi fac treaba.

Am ratat atunci ocazia de a ramane afara definitiv, si nu imi pare rau decat dintr-un singur motiv, acesta mentionat ultimul. Suntem tratati in cel mai josnic mod cu putinta de propriul stat, incat am ajuns sa cred ca cel mai mare dusman al acestui popor e chiar statul acesta. Daca maine s-ar proclama regiunea autonoma secuiasca, poimaine m-as muta acolo. Tragic e ca am ajuns sa realizez cat de grave sunt problemele din experienta proprie si a familiei. E de ajuns sa citesti chiar pe acest site sectiunea accidente si modul in care se cauta dreptatea pentru victimele accidentelor de motocicleta ca sa te convingi de starea de degradare a statului. Mai vorbim de altii ca au state esuate sau slabe. Vai de capul nostru. Ne-au luat-o si bulgarii inainte, noroc ca nu sunt Albania si Rep Moldova in UE, ca aveam emotii si mai mari pentru ultimul loc.

In concluzie, iti doresc Marcone tot norocul din lume, si nu iti pierde speranta nicio clipa. Daca muncesti si esti serios ai toate sansele in vest. Iar prietenii de aici ii poti oricand vizita.

Bafta mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca or sa sara marii romani pe tine pentru faza cu autonomia secuilor :laugh:

 

Care din acei mari romani, aia care nu stiu nici macar versurile imnului national, sau toti pur si simplu? Oricum diferenta intre cele doua grupuri e minora. Doar stii vorba aia: "nationalismul e ultimul refugiu al oricarei secaturi". Si uite asa ne-a facut Octavian Goga pe toti o tara de "nationalisti".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...