Sari la conținut

VARFUL MOLDOVEANU


fairplaybiker
 Share

Postări Recomandate

:) PE DATA DE 14-16 SAU 21-23 AUGUST ESTE O EXCURSIE UN PIC ALTFEL , VREAU SA URC PE CEL MAI INALT LOC DIN TARA VF MOLDOVEANU,MAM INTERESAT SI CRED CA AM GASI CEVA CE MERITA INCERCAT ,ESTE UN DRUM FORETIER UNDEVA PE LA NUCSOARA PANA LA O STANA PE VALEA REA ,LA O DISTANTA DE 2 KM LINIE DREAPTA DE VARF DACA AJUNGEM PANA ACOLO ,MAI SAP UN PIC SI CAND AFLU DETALII MAI MULTE LE PUN ASA CA CINE VREA SI POATE SA ISI FACA PLANURI............AVENTURA CONTINUA :laugh:

 

 

 

PS CINE ARE INFORMATII SAU DETALII DESPRE TRASEU ASTEPT..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) PE DATA DE 14-16 SAU 21-23 AUGUST ESTE O EXCURSIE UN PIC ALTFEL , VREAU SA URC PE CEL MAI INALT LOC DIN TARA VF MOLDOVEANU,MAM INTERESAT SI CRED CA AM GASI CEVA CE MERITA INCERCAT ,ESTE UN DRUM FORETIER UNDEVA PE LA NUCSOARA PANA LA O STANA PE VALEA REA ,LA O DISTANTA DE 2 KM LINIE DREAPTA DE VARF DACA AJUNGEM PANA ACOLO ,MAI SAP UN PIC SI CAND AFLU DETALII MAI MULTE LE PUN ASA CA CINE VREA SI POATE SA ISI FACA PLANURI............AVENTURA CONTINUA :laugh:

 

 

 

PS CINE ARE INFORMATII SAU DETALII DESPRE TRASEU ASTEPT..

Eu sunt din sibiu si as vrea sa te insotesc in excursia asta. daca te hotarasti sa o faci da un semn cu cel putin o saptamana inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Nucsoara si pana aproape de Moldoveanu sunt 2 cai:

1. drum forestier greu pana la stana de pe Valea Rea - de acolo 1,5 h pe jos daca ai conditie fizica buna (poteca marcata) - vezi ca au mai facut acum 2-3 saptamani o excursie pana la respectiva stana uniii pe-aici

2. drum forestier si apoi alpin pana in culmea Malita - Scarisoara si de acolo se termina smecheria :laugh: in sensul ca au incercat unii cu biciclete sa il faca insa in destule zone le-au luat in spate intrucat nu aveau fizic cum sa treaca. Mai ales tu cu un enduro-touring (sau chiar cross fara experienta) nu ai cum sa treci.

 

Cel mai sus punct de ajuns este acea stana din Malita si eventual mai sus de ea ceva-ceva. Uite aici un topic mai vechi unde s-a discutat de asta /index.php?showtopic=142937

 

Si inca ceva: un cross mic, usor, rider cu experienta - benzina insuficienta, bagaj insuficient. Deci unii vor trebui sa-l conduca "in gasca" pana la cel mai inalt punct, de acolo s-o ia singur si sa mai aiba timp si OO sa se mai si intoarca pe acelasi drum (coborarea e mereu mai grea ca urcarea :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) PE DATA DE 14-16 SAU 21-23 AUGUST ESTE O EXCURSIE UN PIC ALTFEL , VREAU SA URC PE CEL MAI INALT LOC DIN TARA VF MOLDOVEANU,MAM INTERESAT SI CRED CA AM GASI CEVA CE MERITA INCERCAT ,ESTE UN DRUM FORETIER UNDEVA PE LA NUCSOARA PANA LA O STANA PE VALEA REA ,LA O DISTANTA DE 2 KM LINIE DREAPTA DE VARF DACA AJUNGEM PANA ACOLO ,MAI SAP UN PIC SI CAND AFLU DETALII MAI MULTE LE PUN ASA CA CINE VREA SI POATE SA ISI FACA PLANURI............AVENTURA CONTINUA :laugh:

 

 

 

PS CINE ARE INFORMATII SAU DETALII DESPRE TRASEU ASTEPT..

 

 

la nucsoara nu e mare lucru, valea rea merge pana la stana la aproximativ 1450 de metri de acolo ai trasee de picior pana pe varf, unu e de 10 ore dar eu in '97 am facut 3 zile, traseu greu prin padure si urzici si alte craci crescute aiurea, traseul asta sigur nu mai poate fi folosit, in 2004 am fost prins pe Malitza 3 nopti, vreme nasoala rau, dimineatza era soare te indemna la mers iar in 2 ore de creasta se "lasa" daca pot sa zic asa, mai degraba se ridica super ceatza si trebuia s ama intorc, asa ca 3 nopti am "frecat-o" in cort , dar mai sus spre stana mai incepe un traseu de circa 3 ore, majoritate creasta, asta cred ca merita, trebuie organizata bine excursia, ascensiunea pe versantul sudie a aiure din cauza vegetatiei destul de dezvoltata pe abrupt ...

iti pot da detalii mai exacte daca vrei ...

 

uite ceva valea rea

 

si inca ceva valea rea iarna

Editat de stifferu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-7547-1246007197_thumb.jpgpost-7547-1246007092_thumb.jpg

Asta e stina...si urcarea...

 

 

 

 

Stiffer are dreptate, pe Valea Rea pina la stina e usor pe forestiere...dar dupa aceea trebuie sa o iei la pas...noi am trecut, pe jos, de stina si am escaladat niste bolovani si pina la urma am luat o pauza...

 

/index.php?...c=268431&hl=

 

 

Iti urez succes si tine-ne la curent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

deci sa definitivat si data pt moldoveanu este 14-16 august 2009,cine vrea sa isi fac planuri ......plecarea va fi in jur de ora 15 vineri sa putem ajunge pe lumina pe valea rea sau nucsoara 300 km unde campam si sambata dimineata sa incepen aascensiunea pe varf asta daca ne lasa vremea si duminica intoarcerea acasa ...

pe gps va fi Lat: 45.59944, Long: 24.73639, Alt: 2549m astea sunt coordonatele sa stim unde ajungem si sa urcam in alta parte am auzit ca au cam disparut marcajele pe alocuri .....am sa mai revin cu detalii

aventura continua :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi plecam de la cluj la ora 15 vineri ,cei care vin din alte parti ne sincronizam sa ne intalnim pe traseu ,,poate o sa avem si o masina cu noi sa care bagaje dar nu ii sigur inca ,nr meu de tel ii 0745538663 pt alte inf

pe traseul cu galben mergem

post-25872-1248533273_thumb.jpg

 

aventura continua :lol:

Editat de fairplaybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa aveti bafta de vreme! Eu nu am avut in weekendul asta si m-am oprit cu prietenii la doar o ora de varf cand a inceput o ploaie de cateva ore, asortata cu un vant urat si o grindina pe masura...desi se anuntate cod galben...de caldura, nu de ploaie. Am pus cortul pe o pasune si toata noaptea mai mult tineam cortul sa nu il ia vantul. Nu m-a durut prea tare ca nu am atins tinta pentru ca o facusem deja acum doi ani, dar imi era dor de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok startul se da vineri 14 august din cluj la ora 15 de la omv calea turzii

cine doreste sa vina si vine sigur pana duminica 9 august sa se anunte aici ../index.php?showtopic=385860&st=20&start=20 ..sa stim cum facem cu masina ca avem o masina sigur(jaki cu loganul )si daca suntem mai multi mai fac rost de o masina ,la masina platim cat costa benzina dus intors impartit la cati suntem sa fie bine pt toti ...

 

pt mai multe inf 0745538663 mihai

aventura continua :laugh:

Mesaj completat

ok startul se da vineri 14 august din cluj la ora 15 de la omv calea turzii

cine doreste sa vina si vine sigur sa se anunte aici ../index.php?showtopic=385860&st=20&start=20 ..sa stim cum facem

 

pt mai multe inf 0745538663 mihai

aventura continua :rock:

 

post-25872-1249843798_thumb.jpg

trebuie sa ajungem pana capatul drumului cu galben ,si de acolo pe jos

Mesaj completat

ok startul se da vineri 14 august din cluj la ora 15 de la omv calea turzii

cine doreste sa vina si vine sigur pana duminica 9 august sa se anunte aici ..http://www.motociclism.ro

pt mai multe inf 0745538663 mihai

aventura continua :wacko:

Mesaj completat

din pacate nu mai avem masina de carat bagaje

 

post-25872-1249843798_thumb.jpg

trebuie sa ajungem pana capatul drumului cu galben ,si de acolo pe jos

Mesaj completat

Cateva cifre referitoare la excursie.

Km total ~850 km

Km pe forestier ~80 km

Timp efectiv de condus in 3 zile :16h 30 min

Timp efectiv urcat pe munte: 3 ore jumate urcat, 2 ore 50 coborare

Diferenta de nivel ~1100m

pozele spun tot ,absolut magnific si super obositor traseu si plin de peripetii ,dar totul a meritat...

post-25872-1250510786_thumb.jpgpost-25872-1250510835_thumb.jpgpost-25872-1250510862_thumb.jpg

post-25872-1250510896_thumb.jpgpost-25872-1250510911_thumb.jpgpost-25872-1250510929_thumb.jpg

post-25872-1250510940_thumb.jpg

cel mai mic participant la excursie (muki)1luna si 1 sapt

post-25872-1250511024_thumb.jpgpost-25872-1250511045_thumb.jpg

 

 

multumiri de cazare baietilor de la buc cu africanele

post-25872-1250511113_thumb.jpg

 

aventura continua :)

Editat de fairplaybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Cum a fost drumul cu motorul pana sub varf ? Se poate face si cu altceva in afara de enduro ?

 

da se poate face cam cu orice motor numa is 40 km foretier si cu ceva portiuni rele ,erau si masini ford mondeo combi deci cred ca se poate cu orice motor numa sa vrei noi am facut cu honda transalp 3 ore tot drumul da mers f incet ,in rest ii ok si ajungi f aproape de vf ,ii cel mai bun loc sa faci ascensiunea pe vf moldoveanu

 

 

merita tot drumul si oboseala cand ajungi in vf

 

 

 

aventura continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca harta va fost de ajutor :cheers:

 

Si noi am fost pe Valea Rea pina unde s-a terminat drumul, am mai urcat ceva pe jos, dar nu ne propusesem sa urcam chiar pe virf...(poate alta data)

 

/index.php?...c=268431&hl=

 

 

Felicitari pentru ascensiunea voastra!

 

Cit a durat drumul pe poteca pina sus? adica pe picioare...si cum a fost vremea?, din poze am vazut ca era inorat spre ploaie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit a durat drumul pe poteca pina sus? adica pe picioare...si cum a fost vremea?, din poze am vazut ca era inorat spre ploaie...

 

Cateva cifre referitoare la excursie.

Km total ~850 km

Km pe forestier ~80 km -3 ore

Timp efectiv de condus in 3 zile :16h 30 min

Timp efectiv urcat pe munte: 3 ore jumate urcat, 2 ore 50 coborare

Diferenta de nivel ~1100m

 

vremea a fost buna tot traseul doar sus a fost inorat da nu nea plouat deloc

 

aventura continua :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...