Sari la conținut

Dinam Ij


binox
 Share

Postări Recomandate

Mi-am refacut instalatia electrica de la Ij . problema e ca nu stiu cum ar trebui sa fie conectata infasurarea de excitatie a dinamului. Initial avea o borna conectata la releu iar una la peria colectoare +, dar indiferent de turatia motorului dinamul nu incarca de loc (nu avea excitatie) . Am conectat borna de la perie la borna 15 (+) a bobinei de inductie si acum dinamul lucreaza.

Stiti cumva cum a fost instalatia originala si unde ar trebui sa conectez becul care arata cand se incarca bateria (starea conjunctorului-disjunctor) ca pe asta nu l-am avut deloc (doar gaura din far) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule vezi ca la ijurile vechi conectarea la dinam se face invers daca imi aduc bine aminte, adik firul de + la borna -. Asta o stiu de la un Jupiter 3 parca. Daca conectezi invers se va demagnetiza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca n-am inteles cum firul de + la borna - ? .Pe dinam nu am gasit marcat nici un + sau - dar am presupus ca peria conectata la carcasa dinamului e - iar cealalta e +. Instalatia nu cred ca a fost cu + la masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

As vrea sa stiu daca la un ij din 75 care a avut alternator de 6v se potriveste din prima alternator de 12v sau mai trebuie facute ceva modificari/flanse/gauri sau alte treburi la sistemul de prindere...si daca stiti cam cat costa un alternator pe 12v nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand chestia pe 6V e dinam nu alternator

Alternatorul de 12 V nu merge prins direct, trebuie facuta o flansa. Se modifica si instalatia electrica, nu numai partea mecanica de prindere.

Din cate stiu eu un alternator nou de IJ e cam 1-1.5 mil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...