Sari la conținut

se poate indrepta o janta de suzuki?


Postări Recomandate

Buna. M-ar interesa si pe mine, pt un prieten de-al meu, daca se poate indrepta o janta de suzuki. Vrea sa-si cumpere unul, da cica janta fata ii cam stramba, ca o dat cu ea intr-o groapa, dupa ce s-a lasat de pe o roata pe amandoua.... In poza, dupa mine, ii cam stramba, da cum nu ma pricep.... Si daca se poate, imi puteti da si un pret informativ? Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu pui o poza nu putem stii cat de stramba este.

nu zici nici ce model, este de suzuki sa ne facem o idee ce fel de janta are aliaj, spitata...

banuiesc ca este de aliaj, se poate indrepta pe o masina speciala, nu la ciocan. acum depinde si cat de mult este stramba.

dar eu nu am mai auzit sa se strambe roata dupa un ce tte ridici cu ea pe o roata, daca e asa inseamna ca-s mai multe strambe pe acolo.sa aiba grija prietenul mai ales daca nu se pricepe s-ar putea sa ia o motocicleta trosnita bine. cautai si voi un mecanic de moto de incredere si sa isi dea el cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum mi-a spus teoria, si mi-a confirmat practica, aluminiul indreptat e un c.acat. E posibil sa cedeze sau sa nu. Chiar si pentru acea posibilitate, poate e bine sa nu ia acel motor. In plus, un motor care s-a data o data pe-o roata e posibil sa se fi dat de 1000 de ori pe-o roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mai avut un kawasaki ninja, da problema ii janta, nu motoru pe care-l vrea. Ne interesa sa stim daca se poate face ceva, daca nu o sa caute altul. Doar ca era ceva genu love at first side cu susuki asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii un GSX-r din 99. Arata asa.

Pentru ca are roata din spate groasa, pt ca "baga 300" si pt. ca e colorat ca o acadea, sa-l repereze coardele de la distanta cit mai mare.

 

Doar ca era ceva genu love at first side cu susuki asta.

Pe ce side? Pe la spate, c-asa vrea... ?

Amicul asta nu stie sa scrie de te pune pe tine sa postezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CalinD, el ii dicteaza si ea scrie. de fapt eu cred ca la ea e love at first position (adicatelea de aia de vine de la miÂşăn impasâbâl) si de aia a gresit ea spe-lingul.

 

ontopic: jorjeta, zi-i lu pretenaru tau ca poate sa o ia, chiar daca e janta stramba, cand te dai pe o roata nu iti trebe janta fir pe fata, plus ca se ridica si mai usor daca are galma.

Editat de monsteristu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca are roata din spate groasa, pt ca "baga 300" si pt. ca e colorat ca o acadea, sa-l repereze coardele de la distanta cit mai mare.

 

 

Pe ce side? Pe la spate, c-asa vrea... ?

Amicul asta nu stie sa scrie de te pune pe tine sa postezi?

 

 

NU ii trebuie motoru ca sa agate gagici, are deja una pe acte, stie sa scrie da nu are cont pe forum, ca sa posteze el.

 

CalinD, el ii dicteaza si ea scrie. de fapt eu cred ca la ea e love at first position (adicatelea de aia de vine de la miÂşăn impasâbâl) si de aia a gresit ea spe-lingul.

 

ontopic: jorjeta, zi-i lu pretenaru tau ca poate sa o ia, chiar daca e janta stramba, cand te dai pe o roata nu iti trebe janta fir pe fata, plus ca se ridica si mai usor daca are galma.

Nu imi dicteaza el si eu scriu , iar daca am gresit un cuvant, nu cred ca am dat in cap la nimeni. love at first sight, e bine acum?

ma asteptam sa va legati de orice altceva decat de ceea ce am intrebat, iar pt linistea ta sufleteasca, nu vrea motor sa se dea pe o roata, nu s-a dat niciodata si nici nu are in plan.

 

Da se pare ca forumu asta ii numa pt baza, nu poti pune o intrebare simpla, daca nu se gasesc vreo 15 din 17 ca sa se creada destepti si grozavi, fara sa dea si o informatie cat de cat concreta. Oricum, merci de raspusuri. Si cica va numiti comunitate... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU ii trebuie motoru ca sa agate gagici, are deja una pe acte, stie sa scrie da nu are cont pe forum, ca sa posteze el.

 

 

Nu imi dicteaza el si eu scriu , iar daca am gresit un cuvant, nu cred ca am dat in cap la nimeni. love at first sight, e bine acum?

ma asteptam sa va legati de orice altceva decat de ceea ce am intrebat, iar pt linistea ta sufleteasca, nu vrea motor sa se dea pe o roata, nu s-a dat niciodata si nici nu are in plan.

 

Da se pare ca forumu asta ii numa pt baza, nu poti pune o intrebare simpla, daca nu se gasesc vreo 15 din 17 ca sa se creada destepti si grozavi, fara sa dea si o informatie cat de cat concreta. Oricum, merci de raspusuri. Si cica va numiti comunitate... :disappointed:

da se poate ! sau nu!

sa dea roata strimba jos si sa mearga cu ea la SAMA pipera .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da se pare ca forumu asta ii numa pt baza, nu poti pune o intrebare simpla, daca nu se gasesc vreo 15 din 17 ca sa se creada destepti si grozavi, fara sa dea si o informatie cat de cat concreta. Oricum, merci de raspusuri. Si cica va numiti comunitate... :disappointed:

Mai fata, da' ti s-a raspuns foarte concret. Daca nu esti inca satisfacuta, uite aici: /index.php?...amp;hl=aluminiu

Avind in vedere ca e o piesa de rezistenta, exista riscul sa cedeze cind ii e lumea mai draga. Eu NU as cumpara asa ceva.

Mi s-a intimplat sa am o cazatura cu motorul si ca o piesa de aluminiu sa cedeze dupa o vreme, cu toata ca nu se observau cu ochiul liber nici un fel de fisuri, nici macar strimba nu era. Incearca sa-ti imaginezi cam cum ar fi sa crape o janta.

Un motor care s-a dat mult pe-o roata e posibil sa aiba multe alte probleme care nu se vad cu ochiul liber (cutie de viteze varza, de ex.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fata, da' ti s-a raspuns foarte concret. Daca nu esti inca satisfacuta, uite aici: /index.php?...amp;hl=aluminiu

Avind in vedere ca e o piesa de rezistenta, exista riscul sa cedeze cind ii e lumea mai draga. Eu NU as cumpara asa ceva.

Mi s-a intimplat sa am o cazatura cu motorul si ca o piesa de aluminiu sa cedeze dupa o vreme, cu toata ca nu se observau cu ochiul liber nici un fel de fisuri, nici macar strimba nu era. Incearca sa-ti imaginezi cam cum ar fi sa crape o janta.

Un motor care s-a dat mult pe-o roata e posibil sa aiba multe alte probleme care nu se vad cu ochiul liber (cutie de viteze varza, de ex.).

 

 

Am multumit deja pt raspunsurile concrete. L-am vazut de mult. Da nu cred ca era nevoie de comentariile ulterioare.

S-au cerut poze, le-am pus ca sa vedeti. Nu mi s-a parut o idee desteapta sa-ti iei un motor pe care trebuie sa-l bagi in service ca sa poti merge cu el, mai ales la banii aia, asa ca am intrebat aici. Am primit raspunsul, multumesc.

 

Se poate inchide topicu.

Editat de j`ariel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...