Sari la conținut

Cursa acceleratie


Postări Recomandate

Am si eu o Honda Dominator, fara cine stie ce pretenii, dar relativ bine intretinuta.

 

Recent am schimbat ghidonul cu ceva mai 'exotic' si nitel mai lat. Odata cu asta, am uns si cablurile de acceleratie si ambreiaj. Toate bune si frumoase, mai putin ca la bracaj maxim dreapta, acceleratia nu mai revenea corect - probabil cablurile erau prea scurte. In fine, nu a fost o problema timp de o luna si vreo 1500km.

 

Azi am facut insa ceva ce nu mai facusem de multicel: cand am parcat, am blocat ghidonul la dreapta, nu la stanga (adica bracaju ala la care acceleratia nu mai revenea usor). Nu a stat mult asa, sa zic vreo 10 minute. Apoi m-am tot plimbat prin Bucuresti cu mobra la treburi. Nu stiu daca acest mic detaliu are vreo legatura cu ceea ce am sa scriu mai jos, dar e singurul lucru 'neobisnuit' pe care l-am facut azi cu mobra.

 

Seara cand ma apropiam de casa, in mers, am remarcat un fel de prag undeva la o treime din cursa acceleratiei. Adica merge normal la inceput, apoi are un fel de 'prag' de la care merge mai greu trasa. Mansonul revine insa din cursa fara 'galme' sesizabile. Treaba interesanta e ca daca opresc motorul si ma joc cu mansonul, nu pare sa aiba nici un fel de prag. Doar in mers se simte; la turat in gol ating linia rosie inainte sa trec de sfertul cursei si sa ating pragul. Plus ca mai e si noapte si doarme lumea...

 

Aveti idee de la ce ar putea fi? Eu suspectez un cablu care a fost supraintins azi iar acum da sa se destrame, agatand camasa. Are sens? Alte explicatii?

 

Multam fain!

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandesc tot la un cablu ciupit. Pare sa aiba legatura cu faptul ca tu ai fortat fizic in cablurile respective care probabil au si ele o varsta si nu tin vesnic. Daca nu ai ce face intr-o zi verifica cap coada tot sistemul de acceleratie in special cablurile si vezi sa fie desfacute complet de pe moto ca sa iti dai seama mai bine daca au ceva sau nu. Iar daca au, schimba-le ca nu iti recomand sa afli cum e sa ramana acceleratia blocata cand ti-e lumea mai draga. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ti-ai cam raspuns singur la intrebare, avind in vedere datele pe acre le avem nu cred ca are cineva cum sa ghiceasca ce-i acolo. Maneta de acceleratie avea joc liber de citiva milimetri? Daca nu, there you go...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e din ciclul:

 

am strans un surub si s-a rupt piulita, credeti ca e piulita rupta? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e din ciclul:

 

am strans un surub si s-a rupt piulita, credeti ca e piulita rupta? :bounce:

Oarecum. Dar poate nu le stiu eu pe toate si sunt altii care mi-ar putea indica stie-cine ce alta cauza... :rock: Altfel nu ma apucam sa intreb :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit ceva ft asemanator cu Honda XR250R. Dupa o noapte bracaj max. dreapta nu mai revenea cum trebuie acceleratia. Si eu am suspectat ca s-a destramat cablul, dar dupa o reverificare/setare a jocului de la acceleratie si-a revenit miraculos. Verifica jocul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ti-ai cam raspuns singur la intrebare, avind in vedere datele pe acre le avem nu cred ca are cineva cum sa ghiceasca ce-i acolo. Maneta de acceleratie avea joc liber de citiva milimetri? Daca nu, there you go...

 

Da, avea joc facut cum trebuie + cablu uns recent. Pana in ziua respectiva a mers impecabil.

 

Am patit ceva ft asemanator cu Honda XR250R. Dupa o noapte bracaj max. dreapta nu mai revenea cum trebuie acceleratia. Si eu am suspectat ca s-a destramat cablul, dar dupa o reverificare/setare a jocului de la acceleratie si-a revenit miraculos. Verifica jocul!

 

Hmm... multam de idee! :bounce: Eu as fi dat jos tot cablul pt inspectie inainte sa ma gandesc sa ii fac jocul. Sper sa scap ieftin, ca altfel...

Mesaj completat

Am patit ceva ft asemanator cu Honda XR250R. Dupa o noapte bracaj max. dreapta nu mai revenea cum trebuie acceleratia. Si eu am suspectat ca s-a destramat cablul, dar dupa o reverificare/setare a jocului de la acceleratie si-a revenit miraculos. Verifica jocul!

 

...intre timp am si uitat sa postez rezolvarea.

 

Deci care mai aveti simptomele mele: reglati jocul la cablul de acceleratie. Asa am facut eu la sugestia lui slyby si am scapat de acel prag. Acceleratia merge din nou struna :rock:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Da, avea joc facut cum trebuie + cablu uns recent. Pana in ziua respectiva a mers impecabil.

 

Deci care mai aveti simptomele mele: reglati jocul la cablul de acceleratie. Asa am facut eu la sugestia lui slyby si am scapat de acel prag. Acceleratia merge din nou struna ;)
Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...