Sari la conținut

Maxi-scooters Romania


bassu86
 Share

Postări Recomandate

salutare, vreau sa cumpar baterie dar nu stiu ce fel de baterie sa cumpar si de cat(ampri) pt yamaha majesty250 am avut una dar nu ma tinut nici un an de acea antreb poate stie cineva( ceva mai ieftin buget scazut)

12v10a sau mai bine 12a la vreun milion si ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 501
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut baieti ,mi-am montat pe honda helix casetofon ,e beton :bounce:

Pai fa ceva poze si pune aici.

Mesaj completat

Pana acum se anunta 4 maxiscootere ce merg Sambata 24-04 la Bucuresti.eu zic sa ne strangem mai multi si sa stabilim un loc ( in apropierea intrarii)unde sa ne parcam scooterele ca eventual sa facem o poza de grup.

Pana acum se anunta asa:

1. Eu (bassu86) + pasager

2. Bogdan (Brasov)

3. John (Brasov)

4. Robert (Giurgiu)

5. Vivi + pasager (Buzau)

6.Marius (david_secret)(Bucuresti)

 

Va rog sa completati voi lista.

Mai multe detalii aici: http://maxiscooters.in-goo.com/smaeb-2010-...010-t96.htm#273

 

Mesaj completat

In spirit de echipa, va prezint ceva filmulete ce exemplifica ideea de gasca, grup, comunitate, e.t.c. Poate asa mai motivez maxiscooteristii sa mai iasa la intruniri moto si nu numai.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=WcpVE99SXkw&feature=fvsr]

 

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=newYQNf04Ng&feature=PlayList&p=F1125EC0AFF24D9C&index=0&playnext=1]

 

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=R7Jrme4TgBU]

 

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=WvzQ77p4GrU]

 

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=AwLbTZoIuik

 

(in filmul asta cunt cca 37 de maxiscootere, superb, mirific, de vis, Asta imi doresc si eu sa fac in Romania, poate cu ajutorul unor oameni am sa reusesc)

 

Poate ati observat in mare parte din filmulete ca posesorii de maxiscootere sunt cu mult trecuti de 30 de ani.Numai la noi in tara e conceptul acesta tampit cum ca doar copii au scootere. Dar dupa cum vedeti , in tarile civilizate sta cu totu altfel situatia. Dar ma rog, asta e un alt subiect.

Mesaj completat

In spirit de echipa, va prezint ceva filmulete ce exemplifica ideea de gasca, grup, comunitate, e.t.c. Poate asa mai motivez maxiscooteristii sa mai iasa la intruniri moto si nu numai.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=WcpVE99SXkw&feature=fvsr]

 

 

 

 

 

(in filmul asta cunt cca 37 de maxiscootere, superb, mirific, de vis, Asta imi doresc si eu sa fac in Romania, poate cu ajutorul unor oameni am sa reusesc)

 

Poate ati observat in mare parte din filmulete ca posesorii de maxiscootere sunt cu mult trecuti de 30 de ani.Numai la noi in tara e conceptul acesta tampit cum ca doar copii au scootere. Dar dupa cum vedeti , in tarile civilizate sta cu totu altfel situatia. Dar ma rog, asta e un alt subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor.Unde as putea gasi asemenea cot?Sau cu ce banda as putea sa-l acopar provizoriu pana iau altu.Este de la Aprilia Leonardo 150

post-46188-1269369953_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor.Unde as putea gasi asemenea cot?Sau cu ce banda as putea sa-l acopar provizoriu pana iau altu.Este de la Aprilia Leonardo 150

 

Spune ce diametru interior are furtunul si ce lungime are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune ce diametru interior are furtunul si ce lungime are.

 

Ok,am sa iti spun,dar poate ai tu asa cot de vanzare?sau nu sti sigur pana nu sti masuratorile?sa nu masor degeaba.Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,am sa iti spun,dar poate ai tu asa cot de vanzare?sau nu sti sigur pana nu sti masuratorile?sa nu masor degeaba.Merci!

E un blestemat de furtun cu o spira de metal pentru absorbtie.Am pe stoc, cca 50ml.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50 ml?Nu inteleg.In weekend am sa-l dau jos si sa iti spun masuratorile.Dami pm cu ID tau sa vorbim mai multe.

Editat de kenzZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ML = metrii liniari

Am pe stoc 50ml, pot taia din el cat ai tu nevoie

daca ai nevoie de 20cm iti tai 20cm.

 

Ok.Sambata am sa-l masor.Nu este prea tarziu,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Domnilor..cum dau de bani vreau sa sar si eu pe un maxiscuter..

Am de ales intre:

-Burgman 400

-Burgman 650

-Silver wing 600.

Merg mult in oras, dar il voi folosi si la drumuri in afara, de asta vreau unul mare.

Am tot cerut pareri, este foarte laudat Honda Silver Wing.

Am amici cu Burgman 650, dar ala este mai greu in oras cu oglinzile alea, Honda le are pe toate, te strecori usor in oras..

Ala micu de 400 cica s-ar da la ulei

Voi ce parere aveti?

Luigi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor..cum dau de bani vreau sa sar si eu pe un maxiscuter..

Am de ales intre:

-Burgman 400

-Burgman 650

-Silver wing 600.

Merg mult in oras, dar il voi folosi si la drumuri in afara, de asta vreau unul mare.

Am tot cerut pareri, este foarte laudat Honda Silver Wing.

Am amici cu Burgman 650, dar ala este mai greu in oras cu oglinzile alea, Honda le are pe toate, te strecori usor in oras..

Ala micu de 400 cica s-ar da la ulei

Voi ce parere aveti?

Luigi

hai sa-ti dau o veste proasta: maxiscuteristii sunt priviti ca un fel de scuteristi fara permis si casca, cel putin aici pe forum...nu exista scuter ideal,daca e mare si confortabil la drum lung e greoi in oras si invers...deci pana nu probezi cateva modele degeaba recomandam noi nu stiu ce model...vezi ca sunt si de 250 la vreo mie de euro deja inscrise.ramai si cu bani de benzina si daca ti-l fura nu jelesti mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu ma incurc..eu sunt omul total, cit mai mult si mai mare :cheers: 250 iese din discutie.

Putin ma intereseaza cum privesc altii, eu ma gandesc la mine.

Daca ma gandesc la furat nu-mi mai iau nimic.

M-am hotarat la Silver Wing.

50% din problema este rezolvata, in sensul ca vreau, mai trebuie sa vrea nevasta si sa am banii ;)

Va tin la curent.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bassu86:Astept confirmarea ta.

On topic:Aprilia Leonardo este un maxiscuter?sa stiu daca ma incadrez corect in acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e normal ca un motor de 650 sa consume asa mult in oras, scuter e impropriu-zis la ce motor are. si leonardo are motor de 125-250 deci e maxiscuter dar e cam de oras,micut si agil. al meu de 250 e obositor la drum lung,e cam sport si nu stau bine in sa....in oras ia 4...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand cu incredere Yamaha Majesty de 250.....si daca este ceva buget merge modelul de 400 cu ABS.

Eu am modelul de 250 si sunt foarte multumit de el...are demaraj, consuma putin, ma strecor repede in oras, iar in afara daca nu esti vitezoman ...este perfect....viteza de croaziera este undeva la 100-110........maxim cu 2 persoane prinde 135.

 

Haideti la plimbari ca e frumos afara....mai lasati forum-ul ca a trecut iarna. :cheers:

 

Zicea cineva ca maxiscuteristii sunt priviti ca scuteristi fara permis si fara casca.......depinde de nivelul lor de cultura generala.....in trafic sunt vazut ca motociclist....pe forum nu conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Asa este, silver wing consuma cam mult in oras, am mai vorbit cu cineva care a avut modelul asta.

Dar restul este pe plus..manevrabilitate, viteza, demaraj, ciclistica, tot.

Imi place foarte mult si burgmanul de 650, dar in oras este foarte incomod din cauza oglinzilor care vin exact in dreptul celor de auto.

Cei cu care am vorbit mergeau in oras cu oglinzile pliate, dar asta este o tiganie, mai bine nu mai imi iau.

De asta spun ca 90% sunt croit pe silver wing.

Si t-max-ul este superb, dar mai scumput, imi cam depaseste bugetul+ca pozitia si alura lui sunt mai sportive in detrimentul confortului.

Astea italienesti sunt foarte frumoase, dar au un mare defect..sunt italienesti :cheers:

Referitor la cilindree am mai spus, vreau maximum, nu ma uit la consum.

Mersi de sfaturi

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce vrei maxim-motor. in oras si in deplasari normale nu-ti trebuie cai multi. daca stai la semafor si ai sub fund 20 sau 50 cai care-i diferenta? ideea e sa poti sa-l controlezi,sa pui piciorul jos fara riscul de a cadea peste tine. si consumul se simte cu timpul, una e cand bagi 5 litri alta 10...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi ajunge de 150 cm3 mai ales ca numa ce am trecut de la unu' de 49 cm3 desi il mai am.Doar in oras ma deplasez eu mai mult.

Editat de kenzZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
nu inteleg de ce vrei maxim-motor. in oras si in deplasari normale nu-ti trebuie cai multi. daca stai la semafor si ai sub fund 20 sau 50 cai care-i diferenta? ideea e sa poti sa-l controlezi,sa pui piciorul jos fara riscul de a cadea peste tine. si consumul se simte cu timpul, una e cand bagi 5 litri alta 10...

 

Explicatia este simpla, am 183 cm si 100 kg, cind pun gazul pe el nu vreau sa gafaie.

Puterea si cuplul nu te ajuta la semafor ci la mers, in depasire iti poate salva chiar viata.

Avand in vedere ca sunt la a treia motocicleta si fiecare in parte a avut peste 280 kg cred ca pot controla un scuter care are centrul de greutate jos ;)

La consum nu-mi fac probleme..

Ideea este ca vreau sa-mi placa ceea ce am, nu pun neaparat accentul pe utilitatea lui de zi cu zi.

Recunosc, nu sunt neaparat un tip practic, judec cu inima :cheers:

O viata avem, nu? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca vrei depasiri nu-ti iei maxiscuter, ci SS. cu maxi mergi touring,relaxat, ca are roti mici,dai intr-o groapa si te faci praf-vezi cazul celor doi cu TDM Dumnezeu sa-i ierte-...si zi-mi si mie cu cat bagi tu benzina ca e aproape 5 ron si-mi vine sa ma urc pe moped de 49 consum 2,5 ca asta de 250 consuma 4,deci mult....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ti-am expus clar motivele mele.

Nu stiu care parte n-ai inteles-o!

Acuma nu ne intindem in polemici pe jde pagini doar pentru faptul ca tu ai alte optiuni diferite de ale mele.

Pina la urma eu vreau sa cumpar :cheers:

Tu poti ramane la ce ai, nu-i bai.

Benzina bag de la aceeasi statie, odata eram chiar dupa tine ;)

Oricum, am inteles ideea ta.

Am avut chopper, supersport, touring, acum as vrea un maxi care sa intruneasca conditiile de mai sus.

Mersi oricum de sfaturi.

O zi buna,

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...