Sari la conținut

Cum Identificam Tipul De Lant?


tro5
 Share

Postări Recomandate

Am o moto Suzuki de 200 din 1992 si nu stiu ce tip de lant are, cu Oringuri sau fara???

Nici pe internet nu am gasit.

Cum pot sa identific ce tip de lant am???

Pe la lant am gasit : 520 S 0 (o sau 0) si pe alta za RK.

 

Intreb toate asta pt ca vreau sa cumpar produse de curatat si uns si nu stiu de care.

In spirit de economie lantul se poate curata cu benzina??? Sau pt o viata lunga trebuie folosite produsele speciale (spraiurile de curatat)?

Pentru uns vreau sa folosesc cel mai bun produs.

Spraiurile de uns de la Shell sunt bune???

Ce ale firme mai sunt pe la noi???

Ce sa folosesc???

 

Va multumesc!!! :D :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ce gen de Suzuki?

 

Asa ceva ai? Tsubaki 520 Omega S O-Ring Chain

 

Daca te uit la un lant cu O-ring si la unul fara se vede diferenta.

 

Din cate stiu, lantul cu O-ringuri nu se curata cu benzina - ataca o-ringurile.

 

Sunt o gramade de filosofii pentru curatat lantul, s-a mai discutat pe forum. Pentru curatat poti folosi in spirit de economie petrol/gaz, sau diverse sprayuri din comertul capitalist. Cam toate firmele au produse de genul asta, pe la noi se gaseste Putoline. Probabil ca gasesti si la Shell sau Aral.

 

Pentru uns exista un spray cu o zama speciala pentru o-ring. La asta nu prea ai ce economie sa faci, trebe sa o cumperi ... tot de la Putoline/Shell/Aral/Castrol/etc. Are o consistenta spumoasa-uleioasa-lipicioasa si intra in oringuri. Mare grija sa nu dai cu ea pe cauciuc ca te duci la vale... Unele au si teflon in compozitie, si cica nu se lipeste apa si mizga de lant.

 

Pentru optimizarea efectului trebuie sa incalzesti lantul inainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

520 SO este un lant cu o-ringuri.

 

De la RK numai modelele su SH sau SM in coada nu au o-ringuri. Eu iti recomand sa folosesti un spray pe baza de teflon sa nu-ti mai murdaresti roata, dar acum tu poti sa iei ce vrei, atata timp cat e special ptr lanturi cu O-Ringuri, sau X-ringuri sau XW-ringuri. Daca aveai cu X-ringuri scria pe el 520 XSO samd.

 

Nu conteaza denumirea, diferenta e data numai de profilul sectiunii O-ringului care este de fapt o mica garnitura pusa acolo sa pastreze lubrifiantul aproape de conexiunile lantului.

 

Oricum ar fi daca te uiti atent la lant din spatele motoretei, o sa vezi aceste "cercuri in forma de O" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

520 SO este un lant cu o-ringuri.

 

De la RK numai modelele su SH sau SM in coada nu au o-ringuri. Eu iti recomand sa folosesti un spray pe baza de teflon sa nu-ti mai murdaresti roata, dar acum tu poti sa iei ce vrei, atata timp cat e special ptr lanturi cu O-Ringuri, sau X-ringuri sau XW-ringuri. Daca aveai cu X-ringuri scria pe el 520 XSO samd.

 

Nu conteaza denumirea, diferenta e data numai de profilul sectiunii O-ringului care este de fapt o mica garnitura pusa acolo sa pastreze lubrifiantul aproape de conexiunile lantului.

 

Oricum ar fi daca te uiti atent la lant din spatele motoretei, o sa vezi aceste "cercuri in forma de O" :lol:

Multumesc!!!!! :D :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am gasit cateva informatii utile pentru a putea identifica tipul de lant. Vezi linkul:http://www.regina.it/oldregin/table/selectab.htm

Si tot aici am gasit un manual de intretinere (inlocuire) a lantului pe pagina:http://www.regina.it/oldregin/products/choose.htm

Sper sa va fie de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Ce gen de Suzuki?

 

Asa ceva ai? Tsubaki 520 Omega S O-Ring Chain

 

Daca te uit la un lant cu O-ring si la unul fara se vede diferenta.

 

Din cate stiu, lantul cu O-ringuri nu se curata cu benzina - ataca o-ringurile.

 

Sunt o gramade de filosofii pentru curatat lantul, s-a mai discutat pe forum. Pentru curatat poti folosi in spirit de economie petrol/gaz, sau diverse sprayuri din comertul capitalist. Cam toate firmele au produse de genul asta, pe la noi se gaseste Putoline. Probabil ca gasesti si la Shell sau Aral.

 

Pentru uns exista un spray cu o zama speciala pentru o-ring. La asta nu prea ai ce economie sa faci, trebe sa o cumperi ... tot de la Putoline/Shell/Aral/Castrol/etc. Are o consistenta spumoasa-uleioasa-lipicioasa si intra in oringuri. Mare grija sa nu dai cu ea pe cauciuc ca te duci la vale... Unele au si teflon in compozitie, si cica nu se lipeste apa si mizga de lant.

 

Pentru optimizarea efectului trebuie sa incalzesti lantul inainte...

de unde un astfel de spray?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la magazinele cu accesorii moto sau Louis ? In germana ii zice ketten spray, vezi codurile de produs 10004198, 10004199, 10038223, 10038224 pe Louis.

 

Produc sprayuri de lant si Motul, si Motorex, si probabil alte firme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...