Sari la conținut

Dezamagitoru Tours prezinta "Romania - Tour de Force"


dezamagitoru
 Share

Postări Recomandate

Salutare natiune!

 

Deoarece blind date-ul nu se mai materializeaza anul acesta, vin cu o varianta oarecum mai eftina si mai safe (oare?):

 

Turul Romaniei Mari (nu! nu sunt nationalist!). Adica ne plimbam liber printre granitele tarii, si cateodata ne mai varsam si prin vechile teritorii romanesti (o Ungarie pana'n Tisa, o Bucovina de Nord, o Republica Moldova daca ne-or tine curelele, ca aia sunt cam jepcari la vama din cate am auzit, de ce nu un sud de Dobroge si cine stie cate s-or mai gasi )

 

In linii mari:

- buget impartit procentual 40 (dus) + 40 (intors) + 20 (fond inmormantare)

- cazare+mancare 90% cort+racituri (mai mult de dragul faptului ca, (virgula) calatoriile lipsite de confort sunt cele de care iti amintesti cu cea mai mare placere, si tocmai "suferinta" indurata atunci te face sa gusti din micile bucurii ale vietii - un dus, o ciorba calda, un pat cu perna - cu mai mare pofta)

- ruta se stabileste ad-hoc dar, in mare, puncteaza urmatoarele:

- Free-Bikers intrunire la Hunedoara (akim e un superbaiat si face intruniri faine)

- niste munti pe-acolo pe langa Hunedoara, foarte faini

- umpic de Sarmisegetuza, ca e pe-aproape

- ceva Defileul Dunarii cu Herculane si Bai Termale

- Apuseni cu pesteri prin ei

- hai si niste bai termale la Tasnad (locatie simpatica cu preturi indecent de mici!)

- nu poti spune nu unui Maramures - stiu o pensiune unde nenea Barsan ne da palinca sa bem pana ne sta ceasu' la mana

- Nordu Moldovei cu ce o mai fi pe-acolo,

- la alegere - manastiri moldave sau mine de sare in tinutul secuiesc (dupa gust)

- Cheile Bicazului (de ce nu?)

- iar pe final, ca sa incununam cu succes un sfarsit apoteotic, o haiducie in padurile Vasluiului. Am vorbit cu xel, organizatorul, si a zis ca va fi exact cum se aude, o haiduceasca autentica, in inima padurii, cu animale moarte la gratar, beri/vinoase dupa gust, public putin, cam asa pe gustul meu.

 

Bineinteles, locatiile de mai sus sunt doar repere, locuri pe care le stiu din diverse alte plimbari. Daca (eventualul) grupul cunoaste/doreste sa vada locuri imediat dupa granita tarisoarei noastre, ne decidem pe loc. Eu unul nu prea cunosc "imprejurimile" asa ca nu dau niciun reper, dar nici in laturi nu ma dau!

Si inca ceva: pe cat posibil fara forestiere! Nu zic nu unui drum pietruit si practicabil cu loganul, dar nomoale is pietre cat casa no thanx. Is patit

 

Alte detalii despre cum mi-am organizat proviziile, poate luati model:

- buget: 600 lei + benzina cat o mai fi

- motoreta: pseudociopar endurizat si molcom (croaziera 80-100 cu 50-70 localitati)

- cort cu saci de dormit si saltea gonflabila la purtator

- oareshce conserve pentru urgente (2-3 fasole cu costita, hehe)

- niscai scule, Doamnefereste sa fie nevoie

- costume de ploaie, slip, rogojini de facut plaja (ha!),vreo 4-5-6 randuri de haine, chestii...

 

Ce asteptari am de la participanti:

- sa fie macar un pozar calumea, eu unul sunt cam praf la astea

- sa bea! as vrea sa ma cherchelesc macar fiecare a doua seara si nu are haz de unu singur :unsure:

- sa nu fie firi pretentioase si sensibile la viata mai grea

 

Pai cam atata pana una alta.

 

De sunteti interesati de asa ceva, dar nu e clar vreun aspect, va lamuresc pe fuga :polite:.

 

Repet: excursia nu e pentru sclifositi! Ce nu vreau sa aud in timpul drumului:

- mi-e foame, hai sa mergem la restaurantul ala sa mancam niste... (..., fiecare dupe gusturi)

- hai sa ramanem la pensiune, mi s-a luat de corturi si coclauri

- simt nevoia sa ma machez, nu mai sunt frumos/oasa (cu asta am exagerat )

Daca vroiam sa aud deastea nu mai postam nimic si plecam cu pisu a.k.a. kuae ;) :D . Barem pe ea o iubesc si ii tolerez capriciile. Despre voi raman rezervat in afirmatii :crack:

 

Soooo... vorba lunga saracia la om.

 

Aveti legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ne coincidem cu datele....si eu am renuntat la o tura natioanala din lipsa de insotitori si fonduri....asa ca am ajuns sa o scurtez considerabil ajungand in urmatoare forma: "........avand in vedere cele de mai sus si criza asta lu' peste care te atinge pe la buzunare m-am gandit sa scurtez considerabil tura pe perioada a aprox sapte zile.

Ca traseu propus pentru treaba asta ar fi ceva de genu ,Bucuresti-Pitesti-Transfagarasan-Sibiu-Sighisoara si apoi tot in sus pana in Campulung Moldovenesc si intoarcerea prin Moldova (Suceava-Iasi-Piatra Neamt etc) si ca ultima destinatie Dobrogea(Tulcea-Sulina-Sf Gheorghe-Vadu-Corbu etc).

De cazare nu stiu ce sa mai zic.....cort,casute,cabane,pensiuni ...nu conteaza atata timp cat mergem.Voi face in curand o harta cu noul traseu si eventual cu ce se poate vizita in aceste zone

Data plecarii va fii in jurul datei de cinci august sau in weekendul premergator acestei date.Pana acum sunt doar eu si prietena mea,mai vrea cineva sa ne insoteasca ? "

 

Crezi ca vei putea sa "aranjezi" mai bine data plecarii ca sa "ne coincidem" mai bine ?

Editat de DarkDrac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Drace!

 

Placuta revedere! As fi onorat sa ma insotesti in tura, dar, cu privire la datele de plecare sunt relativ inflexibil. Concediile la mine sunt greu de modificat, m-am luptat destul de mult pentru concediul asta si nu sunt chiar dispus sa pierd vreo zi din el pe-acasa.

Hai sa iti las nr peu PM si ne telefonam. Ceva tot o iesi ca vorba 'ceea. Numa sa nu ma bagi pe forestiere ca te spurc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, suna foarte misto. Problema mea e ca nu pot lipsi din oras prea multa vreme. O saptamana poate as merge, mai mult sunt mici sanse...

Incearca sa dai un traseu aproximativ, grosolan, sa imi fac o idee pe unde as umbla cu tine daca e sa vin o saptamana.

 

Mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima parte de traseu e spre Hunedoara, la Free Bikers intrunire. Drumul asta cred ca o sa-l fac in vreo 2 zile, cu ceva escala joi noapte la Brasov, la niste tovarasi. De la Hunedoara tintesc spre defileul Dunarii, apoi usor prin Apuseni si cumva spre Ungaria, cumva in jurul granitei. Dupaia Maramures, probabil si niste Bucovina de Nord. Vezi ceva detalii in primul topic :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima parte de traseu e spre Hunedoara, la Free Bikers intrunire. Drumul asta cred ca o sa-l fac in vreo 2 zile, cu ceva escala joi noapte la Brasov, la niste tovarasi. De la Hunedoara tintesc spre defileul Dunarii, apoi usor prin Apuseni si cumva spre Ungaria, cumva in jurul granitei. Dupaia Maramures, probabil si niste Bucovina de Nord. Vezi ceva detalii in primul topic :polite:

Deci undeva dupa Ungaria ar trebui sa o iau spre casa. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecam si noi in perioada 8-16 august pe urmatorul traseu :Bucuresti –Cheia-Brasov- Sf. Gheorghe- Baile Tunsnad- Miercurea Ciuc- Gheorghieni –Bicaz- Poiana Teiului-Toplita –Reghin- Bistrita- Vatra Dornei- Borsa- Viseaul de sus- Sighetul Marmatiei-Baia mare- Dej- Cluj- Turda- Alba Iulia- Deva- Hunedoara (parcul national Hateg) Sibiu- TRansfagarasean- Pitesti- Bucuresti. Total traseu 1700km. Plecare de sambata si intoarcerea duminica viitoare, adica 9 zile de mers 8 nopti de cazare. Plecare 08 august(sambata) intoarcere 16 august (duminica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din Ardeal plecam cativa (pana acum suntem 4 moto si 6 oameni) in 8 aug si traseul se va parcurge in 10 zile Campia Turzii - Sibiu - Curtea de Arges - Bran - Brasov - Intorsura Buzaului - Buzau - Constanta - Tulcea - Marasesti - Piatra Neamt - Suceava - Sighetul Marmatiei - Baia Mare - Cluj - Campia Turzii, cam 2000 km, cazare in mare parte la cort.

Mesaj completat

post-13773-1249513454_thumb.jpg

cam asa vrem noi sa mergem mai vedem pe drum

post-13773-1249513270_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine si asemanator cu intentiile mele, mai putin perioada si... forestierele. Eu voi incerca in septembrie ceva similar de spontan si spartan dar "dezamagitor" de offroad (cat mai mult posibil) pt tura ta.

Multa distractie si noroc de vreme buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...