Sari la conținut

Kit camera + display


higheaven
 Share

Postări Recomandate

salutare

ma gandesc sa montez un asemenea kit pe un kawa 636

As dori pareri de la cine si-a montat asa ceva sau doreste sa monteze

avantaje, vizibilitate, preturi, sfaturi montaj

modele: wireless, Irda, cabluri, diagoala lcd, unghi camera

opinii pro/contra, avantaje/dezavantaje

 

http://www.motionaleyes.com

http://www.waeco.com/en/2491_2507.php

http://www.accesoriitelefoane.ro/produse/c...ntru-vedere.php

http://www.fireblades.org/forums/honda-fir...se-mirrors.html

 

Mesaj completat

post-7003-1249897376_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parere personala -> cu un asemenea sistem video instalat pe o motocicleta poti face un accident mult mai usor.

Display-ul este foarte mare si vei fi tentat sa te uiti la el cand de fapt ar trebui sa fii atent la drum. In schimb pentru oglinzile retrovizoare iti folosesti destul de des vederea periferica.

Eu unul sincer ma uit chiar foarte rar pe bord la viteza/ turatie, etc. Deja cunosc motorul si informatiile imi sunt nefolositoare. OK poate la viteza ma uit mai des mai ales cand merg in zonele unde sunt de regula amplasate radare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si eu la asa ceva. Depinde foarte mult de unde plasezi ecranul si cat de mare e. E posibil sa il pui in un unghi pe care sa cada soarele la un moment dat si sa nu mai vezi nimic. De asemenea o sa trebuiasca sa il iei cu tine mereu sa nu ramai fara el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citat de pe forumul fireblades:

"Looking at the screen is no different than looking at your mirrors. Looking at you mirrors is NOT dangerous.

A camera does not need IR lighting to see in the dark. A camera that is sensitive to light will see clearer than your eyes."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oglinzile sunt de 10 ori mai sfinte....cum spunea cineva mai sus, pentru oglinzi iti folosesti vederea periferica si nu te face sa te concentrezi asupra bordului ;)

 

personal, mi se pare un snobism....utilitate = 0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUnt ecrane mai mici de atat. Un kit e in jur de 200 usd. Ma intreb daca sub ecranul ala mai are loc si un amortizor de ghidon. Ala e mai important. Am vazut insa kituri cu ecran mai mic care vine montat in stg si este f ok. Un asemenea kit este ok, parerea mea, dar daor atunci cand ai pus de toate pe ea. Toti stim ca motorul da mai bine fara oglinzi, asadar multi nu il cumpara ptr functionabilitate, ci pentru a da mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare riscant ca acum ai unghi mort. la mersul in grup, trebuie sa intorci bine capul sa fii sigur ca nu te depaseste vre-un confrate pe stg/dreapta. si ink o problema e ca daca ai lasat motorul 5 min nepazit, tre sa ai un Kit de rRezerva ;)

 

ideal ar fi in schimb si cu cam si cu oglinzile... in felul asta vezi peste tot. (ai vz ca in toate pozele de pe primul site sunt si oglinzile acolo?)

 

oricum, ce as vrea sa vad e o poza la oglinda si la ecran in acelasi timp. chiar sunt curios cum e unghiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit kituri si la 250 ron. de 7"

Nu stiu inca cat de bune sunt, pt ca nu am vazut inca nici unul in functiune.

Riscul sa il fure ar fi scazut cu un sistem de prindere solid, astfel mereu esti in risc sa iti fure semnalizarile, toba sau chiar tot motorul.

Dimensiuni ecranelor am vazut ca sunt de la 2.5" 3" 3,5" pana la 7"

Nu vad cu ce ar incurca un telescop de voblaj, modalitatile de prindere si pozitiile sunt multiple.

Mesaj completat

__________

post-7003-1250021368_thumb.jpg

post-7003-1250022902_thumb.jpg

post-7003-1250022912_thumb.jpg

post-7003-1250022927_thumb.jpg

post-7003-1250022950_thumb.jpg

Editat de higheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de bune sunt astea. Or fi waterproof ? Ce te faci daca te prinde ploaia ? Ma gandesc ca totusi, kiturile ptr moto tebuie sa fie si waterproof mai ales daca sunt expuse. Pozitiile de montare lcd sunt multiple, cea din prima poza, pozitia lcd-ului mi se pare ca ar incurca amortiziorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...