Sari la conținut

Excusie Clisura Dunarii si altele


bobobarosanu
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor! As dori sa plec intr-o tura in putinul timp care a mai ramas din vara asta si negasind nimic care sa-mi placa in sectiunea asta voi propune eu un traseu:

 

Bucuresti-Rm.Valcea-Horezu-Tg.Jiu-Tismana-Valea Cernei-Baile Herculane-Orsov-Dubova-Moldova Noua-Anina-Resita-Semenic-Caransebes-Muntele Mic-Poiana Marului-Sarmizegetusa-Hateg-Petrosani-Obarsia Lotrului-Brezoi-Rm.Valcea-Bucuresti.

 

Cazarea propun sa se faca din considerente materiale la cort,eventual cu acces la utilitati (ex. langa o cabana).Campare se poate face la Ranca langa Horezu, la Dubova, la Semenic, la Obarsia Lotrului, cam aici stiu eu.

 

Cred ca avem nevoie de cel putin 5 zile(4 nopti), din partea mea si mai mult, dar depinde si de restul.

 

Mi-as dori sa fie o tura cu caracter turistic pentru ca pe drum sunt multe lucruri interesante de vazut.Vom stabili impreuna ce vom vizita in funcite de dorintele fiecaruia.

 

Traseul nu e batut in cuie, il putem ajusta impreuna.

Drumul va fi in pricipiu asfaltat(asfaltat asa cum e asfaltul in Romania:p), mai putin o mica portiune intre Petrosani si Obarsia-Lotrului.

Eu am o Suzuki Gs500 (deci de strada) dar ma incumet si la un drum pietruit cu conditia sa nu fie prea lung si prea prost.

 

Eu sunt liber incepand cu marti 25 august.Sper sa se stranga macar un doritor, desi ar fi mai bine mai multi.

 

Ar fi bine sa ne decidem pe forum cine vine si in ce perioada, iar pentru restul detaliilor sa ne intalnim intr-o seara undeva in oras(Bucuresti).

 

Numai bine si astept...

 

post-22128-1250551482_thumb.jpg

Mesaj completat

Nimeni interesat? Este prea lung? putem scurta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd crezi că vă veți afla în PetroÂşani ? Mă gîndesc să mă alătur de acolo, să văd Dunărea cu voi, apoi să vă mai fiu alături pt. o bucată din traseu...desigur, dacă e OK !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseul este ok , sa nu va sperie clisura Dunarii, se popate merge cu orice tip de motor ,antemesagerii spun prostii fiindca drumul desi are portiuni de max 800 m neasfaltate se merge bine , sapotamana trecuta am fost cu un CBR si un Bandit in zona si am mers chir tare pe unele portiuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma plecarea se vrea pe 21 (cum scrie in titlu) sau pe 25 ?

 

hopa, observ acum că după clisură treceți prin petroÂşani...să văd cum fac atunci.
Si ce, ti-e greu sa mergi singurel pana in Tg Jiu ? Sau vrei sa vina lumea sa te ia din fata casei ? :laugh: Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze pentru greseala facuta, deci plecarea ar trebui sa se petreaca intr-o zi incepand cu marti 25 august,in functie de posibilitatile celor care ar dori sa vina.Eu sunt liber pana pe 10 septembrie.

Multumesc pentru observatii legate de Clisura.Daca drumul e interesant, cred ca putem trece peste faptul pe anumite portiuni se lucreaza.

Pentru "lionofjudah" - daca va fi sa fie, ne putem intalni in Tg-Jiu si apoi sa continuam impreuna.Eu ma gandeam ca prima noapte sa o domim undeva la Ranca sau la Polovraci, deci a 2-a zi de dim am fi in Tg-Jiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma plecarea se vrea pe 21 (cum scrie in titlu) sau pe 25 ?

 

Si ce, ti-e greu sa mergi singurel pana in Tg Jiu ? Sau vrei sa vina lumea sa te ia din fata casei ? :laugh:

 

Băăăh ! Chiar aÂş vrea să mă remorcheze pînă la Dunăre, mai economisesc Âşi eu gazul ! După cum văd Âşi tu ai fost un pic confuz, dar mai sus ne-a lămurit inițiatorul topicului Âşi al excursiei. Sper să vii Âşi tu Âşi să ne vedem sănătoÂşi ! Ai mai fost prin zona mea, văd că îți place ! cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băăăh ! Chiar aÂş vrea să mă remorcheze pînă la Dunăre, mai economisesc Âşi eu gazul ! După cum văd Âşi tu ai fost un pic confuz, dar mai sus ne-a lămurit inițiatorul topicului Âşi al excursiei. Sper să vii Âşi tu Âşi să ne vedem sănătoÂşi ! Ai mai fost prin zona mea, văd că îți place ! cele bune !

Mai la vest de Novaci-Ranca nu am ajuns cu motorul. Si prin Clisura nu am fost de nici o culoare. Dar am vazut pe la altii o gramada de poze si imi doresc tare mult sa ajung. Din pacate am deja planificat altceva saptamana viitoare. :laugh: Daca se intampla sa pice planul ala o sa revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai la vest de Novaci-Ranca nu am ajuns cu motorul. Si prin Clisura nu am fost de nici o culoare. Dar am vazut pe la altii o gramada de poze si imi doresc tare mult sa ajung. Din pacate am deja planificat altceva saptamana viitoare. :laugh: Daca se intampla sa pice planul ala o sa revin.

 

Păi să ținem legătura, chiar ai ce vedea prin zonă ! Nu fac reclamă la Turism ! Printre altele Âşi d-asta n-am plecat dincolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sa incep cu drumul din Tismana pina in Herculane- jumatate bun jumatate in lucru sau era (de la Tismana pina sus in trecatoare este bun, din trecatoare pina aproape de Herculane era plin de gropi), Chiar sus in trecatoare este un izvor cu apa rece rece.

 

La Herculane este camping iar noaptea oasele isi pot reveni cu o baie termala in aer liber gratuita. Linga ,"nu la", 7 Izvoare sunt 2 termale in aer liber- una sub drum si la 50m mai spre Herculane a doua care este si mai vizibila si mai calda la apa si mai mirositoare de sulf. Campingul este cam la 100m inapoi spre Tismana, motoarele se pot parca linga cort sau invers :lol:.

 

De la Herculane pina la Orsova jumate din portiune este in lucru sau era acum o luna.

 

De la Orsova spre Moldova noua este o portiune de cca 2-3 km de drum cu piatra tasata (daca nu or fi asfaltat-o deja) si mai erau vreo 3 portiuni din drum cu max 3-400m de drum iar cu piatra, in rest, sa va tina motoarele sa-i puteti da goarna (asfalt excelent) desi ar fi cam pacat sa pierdeti peisajul:

 

- cum ajungeti deja la apa (nu mai retin a cita curba) pe partea sarbeasca se poate vedea si cu ochiul liber chiar la nivelul apei sculptat in stinca Tabula Traiana, (nu stiu daca am scris corect)- monument sculptat in memoria lui Traian.

 

- urmatorul lucru de vazut este fatzaul lui Decebal (imens) sculptat in stinca din fondurile lui Dragan cel ce a infiintat universitatea din Lugoj "Dragan",

Nu este de ratat deoarece in citiva ani (nu stiu citi) nu va mai fi deoarece lucrarile (si finantarea) de unire a blocului care are chipul sculptat pe el si cel din spatele lui au fost sistate la imbolnavirea lui Dragan, de catre nevasta acestuia, muuult mai tinara decit el. De linga locul unde este monumentul e bine de mers pina in satul de vacanta pt a va putea face o idee de despre "cit de rau o pot duce altii", mentionez ca plimbarea prin satul de vacanta nu dureaza mult.

 

-trecind de astea, cam peste 1-2 km veti ajunge la o biserica, care inainte nu era biserica , era un amplasament folositor navigatiei pe Dunarea de acum mult timp, de dinainte de a fi construit barajul de la Portile de Fier 1. Pe diagonala, pe partea sarbeasca, este o cladire, in format original care deservea aceluias lucru: nivelul apei fiind prea mic nu puteau trece doua vapoare in acelas timp asa ca erau 2 oameni cu baloane - rosu si alb - cind vroiau sa treaca 2 vapoare se ridica balonul alb iar cel de pe partea opusa ridica pe cel rosu, cel cu rosu astepta si albul trecea si invers, un fel de semafor, dar mai antic.

Drumul destinat circulatiei rutiere era mult mai jos si acum sub apa.

 

Din Dubova se pot face plimbari cu vaporasul prin Cazanele Mici si Mari, nu am cunostinta de tarif.

 

Mergind spre Moldova Veche,pe partea stinga se vor vedea 2 turnuri ramasite ale cetatii Trikule.

Dupa intersectia cu Garnic, pe partea cu Dunarea si chiar linga apa este iarasi un camping.

 

Ce se mai poate vedea si vizita,a, inainte de Coronin ,sat pescaresc cunoscut sub denumirea de Pescari pina dupa terminarea embargoului de prin '90, pe partea dreapta cum veti veni se afla un mic loc de parcare si cu un izvor linga, usor de dibuit, de aici este o poteca, multi nu stiu, pe care se poate ajunge la pestera Gaura cu Musca in interiorul careia inca mai rezista (vremii si inscriptiilor cu grafiti) un zid dintro fosta cetate dacica, de asemena se pot face poze.

La nici un km mai spre Moldova, pe partea stinga iese din apa o stinca "Baba Kaia" - se zice ca pe vremuri domnitorul romin de atunci avea o sotie beton care normal ca la inselat cu capetenia dusmanilor. Asta ofticat so dus la o vrajitoare si ia poruncit sa o transforme pe tipa in piatra, tipa a inceput sa plinga si sa-i spuna cit de rau ai pare bla-bla-bla si de atunci io ramas numele de Baba Kaia - femeie caieste-te, vis-a-vis la sabit este castelul Golubaky vizibi si cu ochiu rosu sau liber.

 

Inainte de a intra in Moldova Veche, pe stinga o sa vedeti insula Ostrov, rezervatie a faunei si florei protejata prin lege dar veti observa si niste case construite mai la apa, dovada ca in Romania nu sunt toti sunt muritori de foame si sub incidenta legii :laugh:. Vis-a-vis de Ostrov este o "plantatie de steril, de pe vremea lui Ceausescu, care vroia sa duca sterilul de la Moldomin cu ajutorul unei conducte pina in mijlocul Ostrovului, (iubea el pasarile), Moldominul va ajunge un morman de fiare vechi la fier vechi.

 

In Moldova nimic interesant de vizitat.

 

Moldova Veche-Oravita iarasi neinteresant, ce se poate mentiona ca de pe drumul asta se poate trece pe linga vama cu sarbii, tot de pe acest drum se poate ajunge pe Cheile Nerei, la Ochiul Bei. Nu va grabiti sa-i dati prea repede drumul a la acceleratie pina ce nu ajungeti la drumul din beton pt ca sunt ceva lucrari la carosabil. Poate aveti ceva noroc sa vedeti si vreun camion incarcat cu lemne in flacari :lol:)))))))))))))).

 

Oravita -Anina

 

Asfalt excelent, padure din plin, traversati muntii Banatului. Pe partea stanga o sa vedeti muntele mutat de donsoara Elena, Ceausescu, linga exploatarea miniera, a vrut ea sa faca o termocentrala care care sa functioneze pe shisturi bituminoase la vremea respectiva in valoare de cca 1 miliard de dolari, prin '88 se intimpla, NU A FUNCTIONAT DELOC.

Sa aveti grija la drum, este foarte slab circulat, dar puteti avea surpriza neplacuta la taierea unei curbe sa aveti masina din fatza.

 

Anina-Resita

 

Asfalt din nou ca in palma, multe curbe, multa padure, racoare.

 

Puteti face o minipauza pe podul de la Carasova, un suc-un mic, numai bine aruncati si o geana de pe pod spre formatiunile stincoase cu care incep Cheile Carasului.

 

Resita-Semenic

 

Gropi multe incepind din oras si pina sus pe munte, numai bun de drum turisitic nu e drumul asta.

 

Intre cele 2 repere puteti opri pentru o baie la Valiug, din drumul de Resita-Semenic, in satul Valiug faceti dreapta spre satul de vacanta Crivaia (2-3km). Pe dig nu aveti voie-interes teroristic si nu mai este voie pe el. Se poate campa si aici, ori linga dig ori in spatele lacului sau sau la cabana Militari unde casuta de 2 paturi este 25 de lei /noapte. Se poate consuma pastrav la gratar cu cartofi pai si cascaval pane asortat cu salata de buretiacri de pe munte :D.

 

Spre semenic dupa satul Valiug dupa aprox 6-9km se face o alta intersectie -dreapta Semenic, iainte Garinta-locul festivalului de jazz si 3 Ape. La 3 Ape se poate face iarasi baie, daca va tine inimioara.

 

In Garina,la pensiunea Lupo situata pe dreapta se poate minca pizza pe vatra iar de pe terasa din spate se poate admira in departare Muntele mic, Muntele Tarcu. Si la Garina si la 3 Ape se poate monta cortul.

 

Pe Semenic de asemenea este loc de cort.

 

Semenic-Caransebes

 

Pina in REsita langsam pe drumul turistic, din Resita pina la Caransebes in limte legale de max 110 in afara localitatii: asfalt bun si se pun radaristii, mai nou in cascada.

 

Caransebes-Muntele Mic

 

De la iesirea din Caransebes si pina la telescaun mai domol cu viteza, drum neasfaltat si cu gropi.

De la telescaun pina sus asfalt f bun cu multe curbe.

Se merge la crucea de pe vf, eventual afine daca mai sunt.

 

Muntele mic-Poiana Marului

 

Drum jumatate asfalt jumatate placi in beton.

 

Zmeura pe marginea drumului dupa dig. Pe dig poze foarte rpd si tulit de acolo. Pe digul ala mai aveau putin si interziceau si pasitul, o sa vedeti un indicator cu interzis mai tot.

Plin de pensiuni,loc numai bun de pauza. Aici iar se poate campa in liniste.

 

Poiana Marului-Sarmisegetuza

 

Asfalul e f ok, de vizitat in afara de runie eu altceva nu stiu, poate va ajuta altcineva.

 

Sarmi-Hateg

 

Din nou asfalt zuper.

 

Hateg -Petrosani

 

S-a decopertat asfaltul,sunt semafoare, portiuni bune cu portiuni mai putin bune, de recomandat a se pastra distanta- plin de pietricele pe drum.

 

In rest....drum bun si distractie din plin.

 

 

Mesaj completat

Mama cit am scris :()))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul Orsova - Moldova Noua este aproape terminat. Acum 2 zile am fost pe acolo si mai sunt 2-3 km neasfaltati dar cu piatra tasata , in rest asfalt bun si trafic aproape inexistent. Clisura Dunarii este foarte frumoasa, chiar dacadrumul permite, am mers cu aprox. 70km/h ca sa pot admira peisajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. ieri m-am intors din zona. curtea de arges ramnicu valcea, horezul , tg jiu, turnu severin orsova si retur. drumul e super( peisaje, liber, ) cu exceptia unui pod pana in horezul, si unei bucati de asfalt(sic) decopertate( cam 3 km) la iesire din tg jiu.ar mai fi ceva denivelari pe la malovat dar nu de speriat..

buba mare este intre turnu severin si orsova ( se lucreaza pe viaducte)

de rest mare grija intre rm valcea si horezul( vineri era o cascada de radare )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat de multe lucruri bune despre zona si totusi atat de putini doritori...Vreti sa modificam data de plecare sau o parte a excursiei?Intre 25 august si inceputul lui septembrie, oricand.

 

 

Salut,

 

Eu am sa merg pe Clisura cu un coleg de lucru din Cluj care isi aduce si ceva prieteni, tot cu motoarele, si mai vine o colega din Buc si inca vreo 2 sau 3 moto din Resita.

 

Doar ca o sa facem tura invers: Resita-Semenic-Valiug-Anina-Oravita-Moldova Veche-Orsova- poate PDF 1 - Herculane-Caransebes-Muntele Mic-Tarcu-Caransebes.

 

De perioada inca nu stim cu exactitate, e posibil sa prindem o instalare de 2 saptamini , ne gindeam sa mergem 11 sau 12 pina pe 16 august, in 15 ne intra salariul >:makeout:, dar e discutabil din cauza lucrului.

 

Mai posteaza cind te hotarasti sa pleci si cine stie, poate ne vedem la Herculane, sau nu :wink:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...