Sari la conținut

Omologare artizanala


Pijama
 Share

Postări Recomandate

Salut, dupa multa bataie de cap am reusit sa pun pe picioare un Simson AWO 425 Sport pe care l-am adus intr-o stare foarte buna. Motocicleta este intr-o mare proportie restaurata cu piese originale, toba, saua si filtrul de aer fiind din alt film. Am primit-o gratis deoarece ruginea la cineva in curte, persoana respectiva pierzandu-i de-a lungul anilor actele.

 

Acum vreau sa circul cu ea pe drumurile publice si ma declar pierdut in spatiu cand vine vorba de actele necesare pentru o omologare artizanala, daca asa se cheama aceasta metoda.

 

Cert este ca nu am niciun act la aceasta motocicleta insa poate trece de orice verificare fara probleme.

 

As vrea sa stiu care sunt pasii pe care-i am de facut pentru a mai vedea asfalt public sub roti. Cat ar costa, ce am de facut, unde am de umblat etc.

 

Va multumesc si astept raspunsuri cat mai ontopic :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista totusi o portita, Trebe sa-l ei de mina pe cel ce ti-a dat motorisca si sa mergeti la un notar ,iar omul care nu mai stie de acte sa dea o declaratie precum : actele s-au pierdut in negura timpului ,si datorita virstei nu poate face altele{ cel mai bine consulti un notar}, faceti o copie legalizata , si pe urma te inscri in audienta la comandantul politiei rutiere de unde aparti, De aici nicolo birocratie, DAR se poate cu rabdare.

Depinde de tine daca vrei asta cu adevarat, ptr ca simsonul numai este o motoreta de mers zilnic cu ea,,,,,bafta :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva mai are vreo idee/sugestie/experienta asemanatoare din care a scapat il invit sa ne relateze :)

 

idee-omul(proprietarul) merge la r.a.r unde cere un duplicat dupa acte pe motiv de pierdere,cei de acolo stiu procedura,probabil trebuiesc date la monitorul oficial,etc. dupa ce se obtine duplicatul faci contract de vanzare -cumparare si il treci pe numele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

idee-omul(proprietarul) merge la r.a.r unde cere un duplicat dupa acte pe motiv de pierdere,cei de acolo stiu procedura,probabil trebuiesc date la monitorul oficial,etc. dupa ce se obtine duplicatul faci contract de vanzare -cumparare si il treci pe numele tau.

Din pacate ,daca nu a avut carte rar-ul nu-i poate da nimic (poate un sfat).

Editat de Soti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut

exista o solutie pentru tine: serviciul de inmatriculari Iasi

 

o sa iti spun, unul cate unul pasii de urmat, fara insa sa te simti ofensat:

1. te asiguri ca motocicleta a fost inmatriculata

2. daca mai stii numarul de inmatriculare ( daca ai tabla de numar e si mai bine ) , mergi la un notar cu propriatrul si iti face o imputernicire, sa il reprezinti la toate institutiile pentru inmatricularea, cu numere noi, a Simsonului ( exista si varianta de a merge cu omul de mana la inmatriculari)

3. te duci la serviciul de inmatriculari ( nu la politia rutiera ) si le lasi cerere, sa iti dea copii ale documentelor de inmatriculare pe care le au ei pt motocicleta ( te asigur 100% ca exista la ei)

4.se elibereaza un duplicat sau adeverinta inlocuitoare a certificatului, faci apoi carte a motocicletaei, ITP, RAR, etc

5. ai scapat de griji

 

Daca vrei alte detalii, pe PM te "luminez" :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...