Sari la conținut

Sfaturi achizitionare Nepra 650cm3


koteles
 Share

Postări Recomandate

Ce trebuie sa caut cand ma duc sa o vad ? ce probleme au ? cat de greu se repara ?

Va multumesc

 

 

 

complicat sa mergi sa cauti sa vezi cum si ce are, de obicei iti dai seama ce are abia dupa ce o cumperi si te lasa ( ca multe is umblate prin motor, umblate in sens rau) , ideal ar fi sa mergi cu un posesor de nipra care are idee cu ce se mananca, de reparat se repara foarte usor, e un motor destul de simplu ca si constructie, piese se gasesc usor si destul de ieftin( ce-i drept cat dai atat primesti), probleme au peste tot mai putin ambreiajul :) , in rest de la frane la carburatie, de la instalatie electrica la ungere si asa mai departe, dar daca vrei sa nu faci altceva decat sa mergi nu te sfatuiesc sa iei asa ceva, pe langa asta trebuie sa fi foarte tare psihic ca altfel te doboara repede, si ajung sa te internezi doamne fereste printr-un ospiciu......in rest toate bune si frumoase, zilnic uns, grea ca tancu, consum mare, viteza mica......o adevarata aventura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare chestia cu saritul din 1 si 2...cateodata........vrei sa vinzi fierul si nu-i zici la om ca are cutia bulita......doar sare cateodata.....parca ar fi in functie de fazele lunii......Oricum nu e de speriat.....cel mai rapid ar fi sa schimbi cutia cu totul......nu ar trebui sa te ajunga mult....sau o poti desface pe aia si schimba ce e dus.....mai ieftina a doua varianta,dar risti sa incurci treburile mai tare daca nu ai inclinatii mecanice:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare chestia cu saritul din 1 si 2...cateodata........vrei sa vinzi fierul si nu-i zici la om ca are cutia bulita......doar sare cateodata.....parca ar fi in functie de fazele lunii......Oricum nu e de speriat.....cel mai rapid ar fi sa schimbi cutia cu totul......nu ar trebui sa te ajunga mult....sau o poti desface pe aia si schimba ce e dus.....mai ieftina a doua varianta,dar risti sa incurci treburile mai tare daca nu ai inclinatii mecanice:)

ok ok ... inteleg ... dar piesa care trebuie inlocuita de unde o comand? sau merg la strungari ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incurajatil nu-l dezamagiti ,caci altfel ramine in vreo curte si rugineste si uite asa incet dar sigur dispar depe piata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie sa caut cand ma duc sa o vad ? ce probleme au ? cat de greu se repara ?

Va multumesc

Vino la intrunirea de comuniste(saptamina viitoare), faci probe si discuti cu meseriasii!

Editat de krokodilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat un nipru si l-am reconditionat de la primu la ultimu surub .inainte de ea habar nu aveam de mecanica(asta dak nu pun aro-ul meu la socoteala). e un motor si un pumn de fire asa k am luat cartea tehnica si am rezolvat totul cu bine si cu mai multi bani decat ma gandeam. una peste alta merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie sa caut cand ma duc sa o vad ? ce probleme au ? cat de greu se repara ?

Va multumesc

:) ..daca ai pus o stfel de inrebare, inteleg ca nu esti mecanic si n-ai mai avut motoare(poate gresesc)! Trebe sa sti ca un astfel de motor te poate satisface doar in cazul in care le ai cu mecanica. Nu conteaza starea in care este, sau conteaza mai putin! In schimb e bine sa sti de la inceput ca o nipra inseamna multa munca, cunostiinte(daca nu le ai, le capeti rapid), mult timp, si bani si toate astea la nesfarsit...

In cazul tau bine ar fi sa o iei pe probate, sa functioneze totul bine de la inceput, sa apuci sa faci macar cateva drumuri inaintea reparatiilor ce vor urma, sa ai grija mereu sa fie ulei peste tot, in rest succes si drum intins!

 

...inainte de ea habar nu aveam de mecanica............am rezolvat totul cu bine si cu mai multi bani decat ma gandeam. una peste alta merita

...nu cred c-a fost atat de simplu (apreciez ca stii sa incurajezi), de acord cu tine la capitolul: cheltuieli!

Daca zici ca si merita, esti un tip fericit! Sa ne vedem sanatosi pe sosea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutia in sine e f usor de reparat la Nipra. Daca sare din viteze cel mai probabil e de la furci si sincroane uzate. Se schimba f usor si nici nu costa mult. Problema e cu totul alta. La capacul de la cutie ai vreo 7 sau opt suruburi care o tin. Corpul cutiei este din aluminiu. Daca a mai fost demontata e foarte probabil ca mesterul care a umblat sa fi strans suruburile ca pe prezoanele de la roti si sa fi futut filetele. Acum nu zic ca e musai sa fie asa, dar mare grija. Daca pui silicon pe garnitura ai grija sa nu intre si in gauri si cand strangi suruburile strangele decent nu la brand.

Cat despre reparatul cutiei mai mult dureaza datul jo de pe motor decat reparatia propriu zisa.

Dneprele in general au fost motoare bune pana au incaput pe mana diversilor meseriasi care le-au reparat pe genunchi.

Daca ar fi sa mai imi iau vreodata o nipra as prefera una care a stat douj de ani da nu s-a umblat niciodata in ea, decat una in stare buna dar care in care s-a umblat. Probabilitatea sa gasesti una in care s-a umblat si care a fost reparata cu simt de raspundere este foarte foarte mica. In general alea nu prea se vand.

Sfatul meu ca fost posesor de nepra ete sa nu te complici cu asa ceva. Asta daca vrei sa-ti iei ceva cu care sa mergi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Daca esti mecanic bun cumpara una. Daca nu... mai bine stai cuminte. Decit sa completezi rindul celor nemultumiti de ele mai bine mai asteapta, mai pune un ban la ciorap si cumpara altceva, indiferent ce. Daca ai gasit una moca si vrei sa-ti umpli timpul si sa-ti cheltuiesti banii mai merge. Decit sa fii dependent de mecanic bun, de electrician, de toanele motocicletei mai bine stai cuminte, intra aici la Coltul comunistelor din cind in cind, citeste, cruceste-te, si rizi pina nu mai poti. Repet, daca esti mecanic bun cumpara una chiar din butoiul cu muraturi, repar-o, pune-o la treaba si vei fi multumit. Nipra este motocicleta care trebuie sa te stie de stapin, in momentul in care te simte ca ti-e frica de ea TE-A ARS, te-a electrocutat, te-a facut sclavul si sluga ei. Te aduce la sapa de lemn, in dosul gol ( a se citi c.. rul gol) cu tendinte de a trece pe la psihiatrie iar maria sa Niprul sta si ride pur si simplu de tine. Mai are o "calitate " este foarte credincioasa. Vrei sa o vinzi, te-ai saturat de figurile ei, gata, nu se mai poate, ne despartim. Nici de-a dracului nu pleaca (adica nu se vinde), sta pe capul tau in batatura si-ti face zile fripte. Este ca un cal salbatic. In momentul in care te-a simtit ca esti calare pe situatie, ca esti pregatit in orice moment ca ea sa faca ce vrei tu nu ce vrea ea, este atit de supusa si cuminte de nu-ti vine sa crezi. Sa stii de la mine Niprul este motocicleta contra naturii. A fost construita intr-o zona in care doua genii militare si-au rupt gitul (Napoleon si Hitler) e foarte normal ca ea sa duca mai departe spiritul de REBELUL STEPEI. Totusi, exceptia intareste regula, mai sint oameni care asa cum scria si recita cineva, Noi sântem fiii veacului bolnav,

Noi sântem canceroÂşii de elită.

Nu ne mai vindecăm cu niciun praf,

Bieți iovi pe o Nipra amarita.

oameni care se simt bine pe ele si care chiar le iubesc. Cred ca aici este secretul. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Daca esti mecanic bun cumpara una. Daca nu... mai bine stai cuminte. Decit sa completezi rindul celor nemultumiti de ele mai bine mai asteapta, mai pune un ban la ciorap si cumpara altceva, indiferent ce. Daca ai gasit una moca si vrei sa-ti umpli timpul si sa-ti cheltuiesti banii mai merge. Decit sa fii dependent de mecanic bun, de electrician, de toanele motocicletei mai bine stai cuminte, intra aici la Coltul comunistelor din cind in cind, citeste, cruceste-te, si rizi pina nu mai poti. Repet, daca esti mecanic bun cumpara una chiar din butoiul cu muraturi, repar-o, pune-o la treaba si vei fi multumit. Nipra este motocicleta care trebuie sa te stie de stapin, in momentul in care te simte ca ti-e frica de ea TE-A ARS, te-a electrocutat, te-a facut sclavul si sluga ei. Te aduce la sapa de lemn, in dosul gol ( a se citi c.. rul gol) cu tendinte de a trece pe la psihiatrie iar maria sa Niprul sta si ride pur si simplu de tine. Mai are o "calitate " este foarte credincioasa. Vrei sa o vinzi, te-ai saturat de figurile ei, gata, nu se mai poate, ne despartim. Nici de-a dracului nu pleaca (adica nu se vinde), sta pe capul tau in batatura si-ti face zile fripte. Este ca un cal salbatic. In momentul in care te-a simtit ca esti calare pe situatie, ca esti pregatit in orice moment ca ea sa faca ce vrei tu nu ce vrea ea, este atit de supusa si cuminte de nu-ti vine sa crezi. Sa stii de la mine Niprul este motocicleta contra naturii. A fost construita intr-o zona in care doua genii militare si-au rupt gitul (Napoleon si Hitler) e foarte normal ca ea sa duca mai departe spiritul de REBELUL STEPEI. Totusi, exceptia intareste regula, mai sint oameni care asa cum scria si recita cineva, Noi sântem fiii veacului bolnav,

Noi sântem canceroÂşii de elită.

Nu ne mai vindecăm cu niciun praf,

Bieți iovi pe o Nipra amarita.

oameni care se simt bine pe ele si care chiar le iubesc. Cred ca aici este secretul. Asfalt uscat numai sub roti.

 

superba pledoarie!! :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Daca esti mecanic bun cumpara una. Daca nu... mai bine stai cuminte. Decit sa completezi rindul celor nemultumiti de ele mai bine mai asteapta, mai pune un ban la ciorap si cumpara altceva, indiferent ce. Daca ai gasit una moca si vrei sa-ti umpli timpul si sa-ti cheltuiesti banii mai merge. Decit sa fii dependent de mecanic bun, de electrician, de toanele motocicletei mai bine stai cuminte, intra aici la Coltul comunistelor din cind in cind, citeste, cruceste-te, si rizi pina nu mai poti. Repet, daca esti mecanic bun cumpara una chiar din butoiul cu muraturi, repar-o, pune-o la treaba si vei fi multumit. Nipra este motocicleta care trebuie sa te stie de stapin, in momentul in care te simte ca ti-e frica de ea TE-A ARS, te-a electrocutat, te-a facut sclavul si sluga ei. Te aduce la sapa de lemn, in dosul gol ( a se citi c.. rul gol) cu tendinte de a trece pe la psihiatrie iar maria sa Niprul sta si ride pur si simplu de tine. Mai are o "calitate " este foarte credincioasa. Vrei sa o vinzi, te-ai saturat de figurile ei, gata, nu se mai poate, ne despartim. Nici de-a dracului nu pleaca (adica nu se vinde), sta pe capul tau in batatura si-ti face zile fripte. Este ca un cal salbatic. In momentul in care te-a simtit ca esti calare pe situatie, ca esti pregatit in orice moment ca ea sa faca ce vrei tu nu ce vrea ea, este atit de supusa si cuminte de nu-ti vine sa crezi. Sa stii de la mine Niprul este motocicleta contra naturii. A fost construita intr-o zona in care doua genii militare si-au rupt gitul (Napoleon si Hitler) e foarte normal ca ea sa duca mai departe spiritul de REBELUL STEPEI. Totusi, exceptia intareste regula, mai sint oameni care asa cum scria si recita cineva, Noi sântem fiii veacului bolnav,

Noi sântem canceroÂşii de elită.

Nu ne mai vindecăm cu niciun praf,

Bieți iovi pe o Nipra amarita.

oameni care se simt bine pe ele si care chiar le iubesc. Cred ca aici este secretul. Asfalt uscat numai sub roti.

De ce nu scrii o carte 'nea Victore.Sint nerabdator sa ascult un recital live, doar citind si mi-au dat lacrimile :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TE-A ARS, te-a electrocutat Totusi, exceptia intareste regula, mai sint oameni care asa cum scria si recita cineva, Noi sântem fiii veacului bolnav,

Noi sântem canceroÂşii de elită.

Nu ne mai vindecăm cu niciun praf,

oameni care se simt bine pe ele si care chiar le iubesc. Cred ca aici este secretul. Asfalt uscat numai sub roti.

Ce vorbesti frate te doare capul,,,,,te pui cu nea Victor,,,,,,eu i-mi vad de treaba ca altfel ma injura lumea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...