Sari la conținut

Quick Shifter


BlackCrown
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu mare lucru despre el.Stiu doar ca se monteaza de obicei pe motocicletele sport pentru a schimba vitezele fara a mai folosi ambreiajul.Este de folos doar pe circuit sau ar ajuta si pe strada?Aveti montat asa ceva pe moto vostru?Care stiti mai multe despre "shifteru" asta,nu ezitati sa va dati cu parerea!

Apropo pretul e 668RON la United Motors,merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu mare lucru despre el.Stiu doar ca se monteaza de obicei pe motocicletele sport pentru a schimba vitezele fara a mai folosi ambreiajul.Este de folos doar pe circuit sau ar ajuta si pe strada?Aveti montat asa ceva pe moto vostru?Care stiti mai multe despre "shifteru" asta,nu ezitati sa va dati cu parerea!

Apropo pretul e 668RON la United Motors,merita?

 

 

sunt mai multe tipuri de quick shifter...depinde de motor...uneori e necesar sa folosesti neaparat si power comander cu el...

Ca si utilitate nu ii vad decat 2 intrebuintari:

- performanta ...schimbi vitezele fara reduceri de acceleratie

- schimbatul vitezelor la mersul pe o roata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate monta decat cu Power Commander.

Este foarte util la liniute !

 

 

se poate pune si fara power comander....sunt mai multe modele...unele necesita power altele nu ( alea fara power sunt mai scumpe...si crede-ma ca stiu ce spun :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quickshifterul de la Dynojet, cel de la United Motors, are nevoie de Power Commander pentru ca acesta intrerupe pentru o fractiune de secunda alimentarea exact atat cat are nevoie pentru a schimba viteza.

 

Quickshifterul de la Translogic, nu are nevoie de Power Commander, el intrerupe aprinderea. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam quickshifter d-asta pe Jawa, si tare era bun cand mi se rupea cablul de ambreiaj :hurt: Totusi, aprinderea intrerupea numai cand ramaneam fara curent :angryfire: , si nu era un lucru bun :eek: . Dar puteam pleca de la stop fara sa ating ambreiajul, cuplam din schimbator :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Power comander la United e 833RON,deci ajungi la un total de 1501RON,cred ca e prea scump la rolul pe care il are(vad ca doar la liniute are un rol important).Voi aveti asa ceva pe motoare sau aveti de gand sa va puneti?Ca eu la pretul asta nu ii vad rostul,decat daca ai face bani din liniute(ilegale) sau daca ai o lene "ucigasha"in tine,de ti greu si sa apesi ambreiaju!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca primul si primul pas e sa iti iei carnet si echipament.

Si abia apoi quick shifter si alte minuni cand ai sa afli cum se poate conduce motorul ala ...

Am carnet! :) Echipament imi cumpar pe la iarna,dar din pacate motor abia la anu :) !Dar mi s-a parut foarte interesanta chestia asta cu "shifteru" si tocmai de asta am facut topic:sa ma interesez caci parea ca face "calaritul" mult mai usor!Si vream sa vad daca merita sau nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...