Sari la conținut

propuneri trasee


Postări Recomandate

Propun acest topic ptr cei care s-au saturat sa faca aceleasi trasee pe care le cunosc deja si le-au batut de atatea ori incat sunt plictisisti de ele si isi doresc ceva nou dar nu stiu pe unde sa mai mearga.

Stiu ca toti tinem uneori secret un anumit traseu ptr a uimii prietenii cu care mergem acolo ptr prima oara,dar cred ca ar fi interesant un topic in care sa facem descrierea unor trasee pe care le consideram interesante si de asemenea poate fi folosit acest topic ca baza de date ptr oricine incepator sau avansat din acest forum,care doreste petreaca o zi sau cateva pe cararile traseelor propuse in acest topic.

Singura mea rugaminte daca va hotarati sa descrieti un traseu,este sa fie date cat mai multe explicatii si cat mai clare despre gradul de dificultate,timpul mediu de parcurgere,eventualele obstacole intalnite si de numarul minim sau maxim de motociclisti care pot lua parte la excursia descrisa.

Atentie o descriere incompleta sau o eronata poate pune in pericol uneori chiar si viata sau sanatatea celor participanti.

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice postari cu detalii privind trasee care ajung in zone protejate vor fi sterse iar autorul sanctionat. cred ca toata lumea e de acord ca orice schimbare de atitudine sau actiune in aceasta zona de interes incepe in primul rand cu noi.

multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice postari cu detalii privind trasee care ajung in zone protejate vor fi sterse iar autorul sanctionat. cred ca toata lumea e de acord ca orice schimbare de atitudine sau actiune in aceasta zona de interes incepe in primul rand cu noi.

multumesc anticipat.

 

De acord 100%, dar daca nu am cunosinta ca la un moment dat traseul meu trece printr-o zona protejata?

Voi fi sanctionat?

 

Mesaj completat

Propun acest topic ptr cei care s-au saturat sa faca aceleasi trasee pe care le cunosc deja si le-au batut de atatea ori incat sunt plictisisti de ele si isi doresc ceva nou dar nu stiu pe unde sa mai mearga.

Stiu ca toti tinem uneori secret un anumit traseu ptr a uimii prietenii cu care mergem acolo ptr prima oara,dar cred ca ar fi interesant un topic in care sa facem descrierea unor trasee pe care le consideram interesante si de asemenea poate fi folosit acest topic ca baza de date ptr oricine incepator sau avansat din acest forum,care doreste petreaca o zi sau cateva pe cararile traseelor propuse in acest topic.

Singura mea rugaminte daca va hotarati sa descrieti un traseu,este sa fie date cat mai multe explicatii si cat mai clare despre gradul de dificultate,timpul mediu de parcurgere,eventualele obstacole intalnite si de numarul minim sau maxim de motociclisti care pot lua parte la excursia descrisa.

Atentie o descriere incompleta sau o eronata poate pune in pericol uneori chiar si viata sau sanatatea celor participanti.

Va multumesc

 

Nu sunt sigur de reusita initiativei tale.

Motive sunt multe.

Primul motiv este mai sus.

Alt motiv este ca multi nu vor sa se "inghesuie" pe traseu. Asta este si bine si rau. Exemplul cel mai bun este Moteoru unde nu te poti da relaxat pentru ca oricand poate veni cineva din sens opus.

Si motivele pot continua.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord 100%, dar daca nu am cunosinta ca la un moment dat traseul meu trece printr-o zona protejata?

Voi fi sanctionat?

 

Mesaj completat

 

 

Nu sunt sigur de reusita initiativei tale.

Motive sunt multe.

Primul motiv este mai sus.

Alt motiv este ca multi nu vor sa se "inghesuie" pe traseu. Asta este si bine si rau. Exemplul cel mai bun este Moteoru unde nu te poti da relaxat pentru ca oricand poate veni cineva din sens opus.

Si motivele pot continua.

Slabe sanse sa fie inghesuiala si acum sincer nu te bucuri cand vezi si alti motociclisti pe traseul pe care il parcurgi?(exceptie face Monteoru,desi nici acolo nu este mare inghesuiala,asa cum spui)

Am fost prin Ciucas pe la Tabla butii si am intalnit cativa motociclisti,am oprit ne-am salutat am schimbat cateva vb,ne-am gasit cunostinte comune,ne-am salutat din npu si fiecare a mers pe drumul lui.A fost numai o pauza de o vb si de o tigara

Mesaj completat

Slabe sanse sa fie inghesuiala si acum sincer nu te bucuri cand vezi si alti motociclisti pe traseul pe care il parcurgi?(exceptie face Monteoru,desi nici acolo nu este mare inghesuiala,asa cum spui)

Am fost prin Ciucas pe la Tabla butii si am intalnit cativa motociclisti,am oprit ne-am salutat am schimbat cateva vb,ne-am gasit cunostinte comune,ne-am salutat din npu si fiecare a mers pe drumul lui.A fost numai o pauza de o vb si de o tigara

:D Iar daca sunt asa multi cum zici desi eu nu am patit asa ceva se poate pune de o prieteneasca

Mesaj completat

Slabe sanse sa fie inghesuiala si acum sincer nu te bucuri cand vezi si alti motociclisti pe traseul pe care il parcurgi?(exceptie face Monteoru,desi nici acolo nu este mare inghesuiala,asa cum spui)

Am fost prin Ciucas pe la Tabla butii si am intalnit cativa motociclisti,am oprit ne-am salutat am schimbat cateva vb,ne-am gasit cunostinte comune,ne-am salutat din npu si fiecare a mers pe drumul lui.A fost numai o pauza de o vb si de o tigara

Mesaj completat

 

:) Iar daca sunt asa multi cum zici desi eu nu am patit asa ceva se poate pune de o prieteneasca

Exista forumuri americane unde ei isi pot impartasi experiente de genul asta si sunt topicuri care au mii de posturi si vizionari.Sincer de acolo m-am inspirat

Pacat ca sunt prea departe de noi ca altfel ne-am fi intalnit prin Grand Canion.............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna ideea ta...cu toate ca sint multi care nici nu vor sa auda de dezvaluirea traseelor din diferite motive, incepind de la faptul ca se aglomereaza si nu mai ai loc de enduristi pe munte, pina la cei pe care ii inteleg ,cei care scot bani din asta...

 

In legatura cu ideea de a fi sanctionat cel ce pune trasee prin zone protejate...eu cred ca ar trebui doar sters postul respectiv, deoarece nu cred ca cineva ar face intentionat ture si sa le faca publice...

Cred ca multi dintre noi din gresala au mai intrat in zone protejate...

 

Eu am sa incerc sa pun trasee pe care le-am facut eu, trasee care in marea lor majoritate au fost pe forestiere si alte drumuri neasfaltate, deci nu cred ca am intrat in zone protejate, in plus peste tot am dat de exploatari forestiere, unde se facea jaf ca-n codru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun acest topic ptr cei care s-au saturat sa faca aceleasi trasee pe care le cunosc deja si le-au batut de atatea ori incat sunt plictisisti de ele si isi doresc ceva nou dar nu stiu pe unde sa mai mearga.

Stiu ca toti tinem uneori secret un anumit traseu ptr a uimii prietenii cu care mergem acolo ptr prima oara,dar cred ca ar fi interesant un topic in care sa facem descrierea unor trasee pe care le consideram interesante si de asemenea poate fi folosit acest topic ca baza de date ptr oricine incepator sau avansat din acest forum,care doreste petreaca o zi sau cateva pe cararile traseelor propuse in acest topic.

Singura mea rugaminte daca va hotarati sa descrieti un traseu,este sa fie date cat mai multe explicatii si cat mai clare despre gradul de dificultate,timpul mediu de parcurgere,eventualele obstacole intalnite si de numarul minim sau maxim de motociclisti care pot lua parte la excursia descrisa.

Atentie o descriere incompleta sau o eronata poate pune in pericol uneori chiar si viata sau sanatatea celor participanti.

Va multumesc

uite, eu iti propun sa mergi la concursurile de enduro (asa evitam zonele protejate), iei un gps dupa tine, memorezi traseele si dupa aceea le pui pe topic sa merg si eu cu prietenii. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ketemeu.....in cazul descris de tine ve fi chemat la sediul coltului enduristilor, vei fi testat cu poligraful daca aveai sau nu cunostiinta de incalcarea ariilor protejate si se va face un comitet de analiza si decizie. oricum, promit sa imi iau o harta pe care sa o am la mine non stop pentru verificarea oricaror postari ulterioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si cum propui sa prezentam traseele fiindca imi vine greu sa cred ca cineva nimereste intrarea in (padure/traverseuri de livada/miile de potecute pe care uneori si noi ne ratacim) intr-o zona total necunoscuta..sau e vorba doar de soft enduro??

 

daca cineva are chef de o tura prin valcea "just call me"..de regula iesim in fiecare week si putem face echipe ca sa nu aglomeram traseele..oricum finalul tot la bere este. :D

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ketemeu.....in cazul descris de tine ve fi chemat la sediul coltului enduristilor, vei fi testat cu poligraful daca aveai sau nu cunostiinta de incalcarea ariilor protejate si se va face un comitet de analiza si decizie. oricum, promit sa imi iau o harta pe care sa o am la mine non stop pentru verificarea oricaror postari ulterioare.

 

Sa vin si cu buletinu'? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite cum ai putea face ca sa descoperi noi trasee. Fa plinu la motor, eventual ia o rezerva la tine si ce crezi tu ca ti'ar mai trebuii si mergi pe un drum pe care nu stii niciodata unde duce... nu cred ca sti toate drumurile din zona ta unde duc, si uite asa descoperi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...