Sari la conținut

Probleme Variator


IonutNFS
 Share

Postări Recomandate

Cred :laugh: , ca este o problema la variator.Ieri am desfacut variatorul si am schimbat ventilatorul acela care sta pe el deoarece am rupt o curea mai demult si nu mai aveam zimtii , dupa ce l-am asamblat la loc , se cam ambaleaza in gol nu mai trage cum tragea inainte , acum nu stiu sigue de unde este prolema cred ca este de la variator , ma gandeam ca este de la cursa aia pe care o face e poate nu o face pe toate nu stiu , voi ce credeti puteti s-a ma ajutati cu un sfat cu ceva??

A da am uitat sa zic toata treaba asta se inampla pe un APRILIA SCARABEO 100 CMC 4T / 2006.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred :laugh: , ca este o problema la variator.Ieri am desfacut variatorul si am schimbat ventilatorul acela care sta pe el deoarece am rupt o curea mai demult si nu mai aveam zimtii , dupa ce l-am asamblat la loc , se cam ambaleaza in gol nu mai trage cum tragea inainte , acum nu stiu sigue de unde este prolema cred ca este de la variator , ma gandeam ca este de la cursa aia pe care o face e poate nu o face pe toate nu stiu , voi ce credeti puteti s-a ma ajutati cu un sfat cu ceva??

A da am uitat sa zic toata treaba asta se inampla pe un APRILIA SCARABEO 100 CMC 4T / 2006.

 

doar "ventilatorul" l-ai schimbat? adica , chestia aia cu niste pale pe ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva ai pus curea mai mare? vezi in manual ce cod are cureaua.

cureaua e originala e exact ca cea pe care am rupto , dar a mers bine pana acum asta nu inteleg eu acum de ce fae asa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate a scapat ceva grasimi pe fuliile variatorului. De cate ori am desfacut variatorul si l-am asamblat, am avut aceeasi problema pt ceva kmetrii. Nu era mare diferenta, dar se cunostea ca se tura mai mult si degeaba, chiar daca nu schimbam nimic. E de ajuns sa fi murdar pe maini cand il manipulezi. Ii trece dupa 20-50 km, pana ce se duce grasimea de pe el daca asta e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur a pus rolele invers.

 

Vezi cand asezi rolele in oala de variator asigura-te ca luneca pe partia lor :)

 

 

Daca nu e asta problema ,incearca role mai grele ,sau arc de presiune mai moale.

cred ca s-ar putea sa ai dreptate , cum adica sa lunece? daca imi poti explica mai bine ti-as fi recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica sa fie toate spre chestia din fata? pai asa le-am pus. ma mai gandeam si la alta treaba este vreo sansa sa m sa fi largit cureaua?

 

 

asa deodata nu cred .Ia vezi cumva daca este vreo saiba intre bucsa si variator ,care sa mareasca distanta dintre cele doua elemente (la variator) care tin la mijloc cureaua .Daca este vreo saiba scoate-o si incearca fara .Sper sa ma fi facut inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...