Sari la conținut

Sint Dati Dracu' Italienii Astia!


Andi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Raul se pare ca citesti cam repede si nu "prinzi" esentialul asa ca la rugamintea ta o sa incerc sa te fac sa intelegi ce am vrut sa spun, si anume: DESI JAPONEZII PUTEAU SA FABRICE MOTOCICLETE SUZUKI IN ITALIA(ASA CUM FAC CEI DE LA HONDA), AU PREFERAT SA PRODUCA IN CONTINUARE MOTOCICLETE CAGIVA CU MOTOARE SUZUKI SI CADRU ITALIAN. SI CA SA FIU SI MAI EXPLICIT PUTEAU SA FACA CEEACE A FACUT DAEWOO LA CRAIOVA(OLTCIT "PA" CA NU MERITA). CONCLUZIA ESTE CA "OREZARII" AU CONSIDERAT CA MERITA SA-SI "RISTE" ACTIUNILE CUMPARATE CONTINUAND SA PRODUCA MOTOCICLETE CAGIVA CU CADRU ITALIAN LA CARE SA-SI MONTEZE PROPRIUL MOTOR.CHESTIE CARE SE PARE CA A DAT ROADE DACA NE LUAM DUPA VALOAREA (IN CRESTERE) A ACTIUNILOR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm, eu as zice ca e tocmai pe dos. italienii s-au prins ca n-au nici o treaba cu motoarele, si le cumpara de la japi, ei fac doar pictura, sculptura....sint artisti....cosmeticieni...creatori de moda...

Indiferent de ce s-au prins italienii NU MAI AVEAU CU CE SA CUMPERE MOTOARE(in privinta fabricii Cagiva) noroc cu japonezii care au dat banul si i-au scos din kko. La asta ma refeream mai devreme adica au venit, au constatat (motor=cah, restul bun=>schimbam motorizarea) daca ar fi considerat ca trebuie schimbat si cadrul ar fi facut-o pt. ca bagasera banii intr-o fabrica al carui nume nu mai facea valva ca pe vremuri si le era usor sa schimbe totul transformand Cagiva in "Suzuki Europa"

Aceasta "colaborare" nu este singura, japonezii au avut si au destule proiecte comune cu macaronarii, in care cadrul italian, jentile Marchesini, franele Brembo si nu in ultimul rand designul italian fac casa buna cu motoarele si electronica japoneza ASTA am vrut sa spun dar probabil nu m-am exprimat prea bine sau lipsa de timp a facut sa treceti prea repede peste ceeace am scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul se pare ca citesti cam repede si nu "prinzi" esentialul asa ca la rugamintea ta o sa incerc sa te fac sa intelegi ce am vrut sa spun, si anume: DESI JAPONEZII PUTEAU SA FABRICE MOTOCICLETE SUZUKI IN ITALIA(ASA CUM FAC CEI DE LA HONDA), AU PREFERAT SA PRODUCA IN CONTINUARE MOTOCICLETE CAGIVA CU MOTOARE SUZUKI SI CADRU ITALIAN. SI CA SA FIU SI MAI EXPLICIT PUTEAU SA FACA CEEACE A FACUT DAEWOO LA CRAIOVA(OLTCIT "PA" CA NU MERITA). CONCLUZIA ESTE CA "OREZARII" AU CONSIDERAT CA MERITA SA-SI "RISTE" ACTIUNILE CUMPARATE CONTINUAND SA PRODUCA MOTOCICLETE CAGIVA CU CADRU ITALIAN LA CARE SA-SI MONTEZE PROPRIUL MOTOR.CHESTIE CARE SE PARE CA A DAT ROADE DACA NE LUAM DUPA VALOAREA (IN CRESTERE) A ACTIUNILOR.

Inca odata fara sa strigi. Cum folosesc japonezi technologie italieneasca, cind Italieni cumpara motoare de la ei ca sa isi construiasca propriile motociclete?

Cagiva sunt la fel de italiene ca si Ducati si Aprilia. Atita timp cit scrie Cagiva pe rezervor motocicleta aia este macaronara.

Io personal nu stiu de nici o motocicleta japoneza [Honda/Yamaha/Suzuki/Kawasaki] care sa foloseasca motoare cau cadru conceput si cumparat de la italieni. Chiar foarte multe exemple care dovedesc exact opusul.

Multe compani Italienesti supravietzuiesc tocmai datorita japonezilor [bimota/Cagiva/Mondial de ex]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata fara sa strigi. Cum folosesc japonezi technologie italieneasca, cind Italieni cumpara motoare de la ei ca sa isi construiasca propriile motociclete?

Cagiva sunt la fel de italiene ca si Ducati si Aprilia. Atita timp cit scrie Cagiva pe rezervor motocicleta aia este macaronara.

Io personal nu stiu de nici o motocicleta japoneza [Honda/Yamaha/Suzuki/Kawasaki] care sa foloseasca motoare cau cadru conceput si cumparat de la italieni. Chiar foarte multe exemple care dovedesc exact opusul.

Multe compani Italienesti supravietzuiesc tocmai datorita japonezilor [bimota/Cagiva/Mondial de ex]

Pai eu ce tot zic aici dar se pare ca ne intelegem ca turcii.Singura deosebire este ca italienii nu cumpara de la japonezi CA NU AU BANI-japonezii au cumparat actiuni la fabricile italiene (deajuns de multe ca sa hotarasca fara acordul macaronarilor) si cu toate astea folosesc cadru italian pe care il considera bun dar monteaza pe el grupul motopropulsor japonez.Iar Cagiva este la ora actuala italiana tot atat de mult cat era si Daewoo romanesc in 1996, sau cum erau filmele "romano-straine" pe vremea lui Cioasca: ei dadeau actorii,costumele si scenariu noi dadeam caii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ doua fabrici Honda in Italia.

Pavele multumesc pt ajutor, sper sa nu se supere "obsedatii"(in sensul bun al cuvantului) de japoneze.

MIE IMI PLAC TOATE MOTOCICLETELE INDIFERENT DE TARA CARE LE PRODUCE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Este adevarat ca am o atractie deosebita fata de Ducati dar asta nu ma face sa-i vad numai calitatile fara sa observ minusurile.

De calarit am la dispozitie Ducati SS 350,Cagiva F 600 River,Aprilia AF 125 Futura, Kawasaki ZZR 250,Yamaha FZ 750,Suzuki GSX_R 750 si GSX-R 1100, de asta ultima chiar imi este frica.Toate imi plac, le stiu sau le "banuiesc" calitatile dar oare cati dintre noi au posibilitatea,ocazia si indemanarea necesara sa foloseasca calitatile lor la maxim fara sa se puna in pericol pe ei sau pe ceilalti.Asa ca detinerea unui motor ultraperformant in Romania mi se pare "un pic cam costisitoare"; daca am avea piste special amenajate in care sa putem sa invatam si sa ne "desfasuram" poate......??!!??

HEI GUVERNANTI NEMERNICI SI ZEFLEMISTI ULTIMA PARTE PUTETI SA O CITITI SI VOI!!!!!!!

BAI FRATILOR OPRITI-MA CA AM LUAT-O RAU PE ARATURA LA INCEPUT ERA VORBA DE ITALIENI...NU??? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu is inebunit cu italientii desi le tot iau atata apararea. Ma enerveaza discutiile in care se vorbeste despre japonezi ca au ajuns la perfectiune si italienii vand doar design. Daca e sa ne luam dupa performantele sportive de la tv, ducati la gp a mers super bine, si aprilia a mers mai bine decat ceva japonezi. O sa spuneti ca trebuie scos din discutie teve-ul ca e "total altceva".

Din punct de vedere a pretului, cel putin la noi sunt mai ieftine decat japonezele. Degeaba se flutura un pret CIP prin fata cand tu platest de te indoaie peste pretul ala in cazul unei motociclete japoneze. Si sa platesc pentru o hiper-motoreta cu care nu o sa alerg niciodata pe circuit (ca nu sunt circuite) doar pentru ca are cei mai multi HP sau ca a iesit mai bine intr-o revista (depinzand de revista) nu are rost.

E adevarat ca nu am ce sa zic despre pretul MV Agusta dar inca mi se pare cea mai atractiva motocicleta de pe piata. NU stiu daca e cea mai scumpa, dar in Romania asta ar fi un avantaj :D La Aprilia diferenta de pret intre modelul standard si factory e data de componentele instalate pe ea. Daca oricum ai de gand sa schimbi suspensiile, frane, roti etc. Nu mai bine o cumperi in din fabrica cu "plusurile" pe ea?

Iti dau dreptate cand spui ca "au motor de japoneza, nici macar un motor nu is in stare sa faca, si se dau MARE FABRICA". Pe de alta parte daca reusesc sa scoata o motoreta cat mai iefina cu motor performant, care e problema noasta, ba din contra ar trebuii sa fim bucurosi (ma refer la Cagiva Raptor) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sabine pt. erezia asta o sa fi pus la stalpul infamiei-cutezi sa te uiti dupa "italiene" in timp ce calaresti o "japoneza' asa ceva o sa fie greu de trecut cu vedera de catre aparatorii japonezelor. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ne-a aratat edgji pe prima pagina este o Aprilia RSV1000R Factory ce are cu 9 CP mai mult decat RSV-R (adica 139 CP/9.500rpm) si mai are in plus de varianta "stamdard" o injectie Siemens cu supape de 57mm...

E un model super pentru o italiana...  :)  10.699 lire sterline...  :(

Siemens astia nu faceau frigidere, cuptoare sau alte electrocasnice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul se pare ca citesti cam repede si nu "prinzi" esentialul asa ca la rugamintea ta o sa incerc sa te fac sa intelegi ce am vrut sa spun, si anume: DESI JAPONEZII PUTEAU SA FABRICE MOTOCICLETE SUZUKI IN ITALIA(ASA CUM FAC CEI DE LA HONDA), AU PREFERAT SA PRODUCA IN CONTINUARE MOTOCICLETE CAGIVA CU MOTOARE SUZUKI SI CADRU ITALIAN. SI CA SA FIU SI MAI EXPLICIT PUTEAU SA FACA CEEACE A FACUT DAEWOO LA CRAIOVA(OLTCIT "PA" CA NU MERITA). CONCLUZIA ESTE CA "OREZARII" AU CONSIDERAT CA MERITA SA-SI "RISTE" ACTIUNILE CUMPARATE CONTINUAND SA PRODUCA MOTOCICLETE CAGIVA CU CADRU ITALIAN LA CARE SA-SI MONTEZE PROPRIUL MOTOR.CHESTIE CARE SE PARE CA A DAT ROADE DACA NE LUAM DUPA VALOAREA (IN CRESTERE) A ACTIUNILOR.

Honda nu isi fac motocicletele in alta parte decat in Japonia. Mai documenteaza-te inainte sa te arunci in afirmatii.

Sa nu uitam ca japonezii sunt un popor care se respecta, si nu o sa vezi sa isi fabrice produsele de top in alta tara decat Japonia. Vezi aici si electronicele de top.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda nu isi fac motocicletele in alta parte decat in Japonia. Mai documenteaza-te inainte sa te arunci in afirmatii.

Sa nu uitam ca japonezii sunt un popor care se respecta, si nu o sa vezi sa isi fabrice produsele de top in alta tara decat Japonia. Vezi aici si electronicele de top.

AICI SE PARE CA AI GRESIT JAPONEZII AU TREI FABRICI HONDA IN ITALIA ESTE RANDUL TAU SA TE INFORMEZI :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siemens astia nu faceau frigidere, cuptoare sau alte electrocasnice?

IAR EU AM FRIGIDERUL,MASINA DE SPALAT ,ROBOTUL DE BUCATARIE PRECUM SI INJECTIA MULTIPUNCT SI ABS-ul produse de BOSCH :(

Era sa uit pt. doua zile am avut si un telefon Bosch dar l-am dat "putin" de pereti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai puneti poze d-astea ma duc la padure si nu ma mai intorc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda nu isi fac motocicletele in alta parte decat in Japonia. Mai documenteaza-te inainte sa te arunci in afirmatii.

Sa nu uitam ca japonezii sunt un popor care se respecta, si nu o sa vezi sa isi fabrice produsele de top in alta tara decat Japonia. Vezi aici si electronicele de top.

M-AM DOCUMENTAT SI MA ARUNC IN AFIRMATII :(

HONDA ARE FABRICI IN:

BELGIA(MOPEDURI),

ITALIA(prima fabrica a inceput sa produca in 1976)- ROMA,ATESSA(NX 650 DOMINATOR, TRANSALP, CB 500...)

SPANIA MONTESSA (DEAUVILLE, SLR 650)

din anul 1997-TURCIA...(DA..DA.ATI CITIT BINE)VIETNAM SI INDIA

BRAZILIA

MEXIC

OHIO IN STATE

...........SA-SI FI PIERDUT JAPONEZII RESPECTUL DE SINE ASA DE MULT :) :)

NU PREA AM TIMP DE CAUTAT DAR POT SA-TI PUN LA DISPOZITIE PLIANTE REVISTE SI POZE (AM FOST IN PARTEA CU PRICINA,ITALIA, SI M-AM INTERESAT PT. CA IMI PLACE HONDA CHIAR DACA DUCATI ESTE MOTOCICLETA DE"SUFLET" A MEA.

ORICUM NKZ SPER SA NU AI NKZ PE MINE. NU AM VRUT SA FIU RAUTACIOS DAR CEI DE LA HONDA AR FI FOST DE MULT ISTORIE DACA NU S-AR FI EXTINS SI AR FI AVUT UN MANAGER "CONSERVATOR" CA TINE. COLABORAREA CU ITALIENII(AIA LIMITATI SI TEMBELI CARE FAC "CADRE ZABRELITE" SI MOTOARE CARE "SUNA A TRACTOR") I-AU SCUTIT PE JAPONEZI DE APROX. 12 ANI DE CERCETARI SI TESTARI(CEL PUTIN ASA CRED JAPONEZII). DACA VREI SA AFLI MAI MULTE GASESTI TOTUL PE INVENTIA ASTA MINUNATA DE INTERNET.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era il 71 quando arrivò la Honda CB 500 four e poco dopo il grande successo delle four fu cosÏ eclatante che venne usata anche nei modi di dire e addirittura nelle

battute ( cosa fa' una Kawasaki in riva al mare? aspetta l' Honda ! )

 

Caratteristiche tecniche:

Motore: 4 cilindri a 4 tempi raffreddato ad aria - 498cc(56x50,6mm) - 50cv a 9000 giri -4 carburatori da 22mm a comando desmodromico - accensione a batteria/bobine - cambio 5 velocitĂ  - avviamento elettrico e a pedale - trasmissione a catena - telaio doppia culla in tubi e lamiera - sospensione ant. telescopica e post oscillante a due ammortizzatori - freno anteriore a un solo disco e un solo pistone , post. a tamburo - pneumatico ant da 3,15 x 19" post. 3,50 x 18" - serbatoio da 14 litri - 184 kg - 175 km/h. I colori disponibili erano accuratamente studiati e andavano dal verde all'oro metallizzato e nero, oltre a uno splendido viola metallizzato.

 

sunt dati dracu italienii????? nu!!!???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era in 71. honda a incercat si ea marea tehnologie cu care ne tot scoate ochii ducacati. a vazut ca e naspa. a vazut ca raspunsul la problema lor era altul: METALURGIE MAI BUNA, dar macaronarii nu si-o permiteau, asa ca veneau cu carpeli denumite pompos (desmiosugici). asa ca si-a revenit din visare, si a continuat sa faca motoare cu valve normale, cu metalurgie superioara, etc.

 

so ?

ce demonstreaza asta ?

where's the big point ? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic altceva decat ce am scris :japonezii produc motoare in Italia. Dealtfel nu este nici o scofala numai ca unora nu le vine sa creada ca se pot produce motoare ca Honda,Yamaha etc. in afara Japoniei.... Ei si ce-i cu asta?!?.. i-a picat "rangu" Hondei ca a colaborat cu macaronarii, este cumva mai proasta din cauza asta, nici vorba!!!!! Eu cred ca tocmai asa a devenit cea mai tare,fiind "deschisa" colaborarii!!!!!Pot spune ca unele modele fabricate in Japonia au avut defecte si ca orice firma care se respecta le-au retras cat au putut de repede din piata; lucru care nu s-a prea intamplat cu modelele produse in Italia.NIMIC din toate astea nu au impiedicat Honda pana acum de ocupa locul unu la motoare. Asa ca nu stiu sincer de ce unii dintre voi va "ambalati" asa tare cand va spune omul ca japonezii au fost indeajuns de destepti sa se foloseasca si de conceptiile altora (mai putin "japonezi"). SPER SA INTELEGETI ODATA CA NU AM FACUT NICI O AFIRMATIE CU RAUTATE IN LEGATURA CU MOTOARELE JAPONEZE. TOTUL A FOST PUR INFORMATIV, DACA STIAM CA "INGHITITI' CU GREU FAPTUL CA JAPONEZELE NU SUNT DE CONCEPTIE 100% JAPONEZA MA ABTINEAM.CREDEAM CA CEL MAI IMPORTANT ESTE CA MODELUL,FIRMA CE INDRAGITI SA CAUTE IN PERMANENTA SA FIE CEA MAI BUNA!!!!!!!!!!!!!!!!Chiar daca asta inseamna colaborarea cu firme pe care voi nu le agreati.

IN FINAL VA PROVOC LA O DISCUTIE IN JURUL UNEI BERI (DE CACIULA,PARDON CASCA), CA SA PUTEM STINGE PSEUDOCONFLICTUL!!!!!!!!! :(

NKZ,BHAIRAVA,RAUL....AVETI LEGATURA!!!!!!!

PS

DEJA AM OKIT O "MACELAREALA" CARE FACE NISTE MICI a-I-a ca sa putem "combate" mai bine

post-6-1078164015_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...