Sari la conținut

Slefuirea pieselor din aluminiu


gn77b
 Share

Postări Recomandate

m-am apucat sa-mi slefuiesc capacele de aluminiu de la motor (mai mult de nevoie, datorita unor zgirieturi pe email). tehnica folosita e urmatoarea: dau jos emailul cu smirghel de 500 (sper ca-mi aduc aminte bine), apoi finisez in citeva rinduri cu 1000-1500 (uscat si ud). in final, folosesc o roata de pisla pusa pe bormasina si unsa cu Autosol. obtin o finisare suficient de buna, cu toate ca am vazut si mai lucioase.

intrebari pt. cine a mai facut asa ceva:

- cum slefuiti in zonele greu accesibile (de exemplu in jurul literelor reliefate)?

- ce trebuie sa fac ca sa obtin o finisare perfect, cu aspect de crom?

- ce fel de scule folositi (discuri, perii, pasta de slefuit etc) si de unde le cumparati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am apucat sa-mi slefuiesc capacele de aluminiu de la motor (mai mult de nevoie, datorita unor zgirieturi pe email). tehnica folosita e urmatoarea: dau jos emailul cu smirghel de 500 (sper ca-mi aduc aminte bine), apoi finisez in citeva rinduri cu 1000-1500 (uscat si ud). in final, folosesc o roata de pisla pusa pe bormasina si unsa cu Autosol. obtin o finisare suficient de buna, cu toate ca am vazut si mai lucioase.

intrebari pt. cine a mai facut asa ceva:

- cum slefuiti in zonele greu accesibile (de exemplu in jurul literelor reliefate)?

- ce trebuie sa fac ca sa obtin o finisare perfect, cu aspect de crom?

- ce fel de scule folositi (discuri, perii, pasta de slefuit etc) si de unde le cumparati?

eri am facut un retus de asta, am luat zgarieturile cu 320 si am slefuit cu 800, apoi am vopsit locul in cauza.

Fara sa vopsesti cred ca trebuie sa cumperi o perie de flex sau bormasina... banuiesc

Mesaj completat

pe louis.de:

10003811

10003798

eu am deja setul ala mic. inca nu l-am folosit

pomana...

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe, sa vezi cit sint niste discuri de pisla Bosch in Dedeman ;) cind am vazut m-a busit risul. dar am gasit mult mai ieftine in Praktiker.

da, dar cu alea sigur vei obtine o oglinda ca aia din baie... cu alea de la Praktiker sigur nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura piesa ce o slefuiesc din cand in cand ca ma plictisesc la mobra e scutul; ii din Al... daca are urme ~ adanci de la pietre aruncate, il iau mai intai la smirghel, dupa care cu pasla ca am vazut ca se gaseste pe toate gardurile(pardon, rafturile) la practiker; de iesit iese bine, is multumit, numai ca nu stiu cum as putea pastra luciul ala mai mult timp.

 

de fapt, nu pra conteaza, ca si asa e plin de namol mai tot timpul ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aluminiu este de preferat sa folosesti doar "perii" de lustruire in combinatie cu pasta abraziva corespunzatoare.

 

In domeniul profesional se folosesc discuri din bumbac, care prin pliurile materialului permit lustruirea diferitelor tipuri de profile.

 

Pentru a obtine o calitate foarte buna se folosesc discuri de prelustruire si ulterior discuri pentru finitie (bumbac fara pliuri si cusaturi) cu diferite paste de lustruit incepand cu granulatia P2000(imporant este sa fie pentru metal) si finalizant cu Polish (cu sau fara silicon).

 

Pentru lustruirea in zone inguste se volosesc discuri tip V.

 

http://www.eickelit.de/index.php?lang=de&a...enu=polierringe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate Eickelit nu are reprezentanta in RO. Colaboreaza cu firme dedicate din RO, iar produsele sunt livrate direct catre ele.

 

Orientativ vb. un disc de lusturire pentru finitie ajunde undeva la 40 euro, iar unul de prelustruire 15-40 euro in functie de model.....

 

.... dar diametrele sunt de 40 cm si durata de viata este foarte lunga....

 

Merita incercat la 3M Romania care are produse similare... profesionale cat si hobby ...

De asemenea merita incercat si la SIAROM (reprezentant SIA si Leipert-Unipol).....

 

PS. In principiu toti porducatorii au 90% din tehnologia concurentei !!! ;)

 

Producatori dedicati de paste de lustruire ar fi Menzzerna, Unipol, 3M !

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles, multumesc de raspuns.

concluzia e ca-i o treaba pe care mai bine o lasi pentru profesionisti. sculele si accesoriile costa prea mult, plus ca e o munca migaloasa.

 

Desigur....

 

OBS. interiorul "A"-ului din YAMAHA de pe capacul motorului (SIMPLU EXEMPLU) nu va fi lustruit nici de mama firmei de produse de lustruire.... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...