Sari la conținut

O vopsea buna?


sorin93
 Share

Postări Recomandate

Salut!,vreau sa trec de la negrul mat de pe motocicleta pe un negru lucios.As dori, daca stie cineva sa ma indrume ce vopsea sa aleg(marca) si cum sa fac.Dau cu vopsea direct peste stratul de culoare mat? Tin sa mentionez ca vreau o vopsea lucioasa neagra si daca stiti o marca buna. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba cauti vopsea buna, daca nu stii sa vopsesti!

O sa spui dupa aia ca era vopseaua proasta!

Du-te la un vopsitor si nu-ti mai bate capul, te costa ceva dar iese profi..

Bafta.

Cu asta nu sunt de acord, cati bani poti pierde daca o vopsesti prost ? Singurul lucru la care merita sa te gandesti daca o vopsesti prost este timpul... dar iarna e lunga, poti incerca, nu iese bine mai incerci o data sau o duci la un vopsitor daca vezi ca nu ai nimic in comun cu fenomenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!,vreau sa trec de la negrul mat de pe motocicleta pe un negru lucios.As dori, daca stie cineva sa ma indrume ce vopsea sa aleg(marca) si cum sa fac.Dau cu vopsea direct peste stratul de culoare mat? Tin sa mentionez ca vreau o vopsea lucioasa neagra si daca stiti o marca buna. :D

sal.marca nu conteaza prea mult( atata timp cat e din segmentul profi). inainte sa dai cu noua vopsea peste cea actuala ... obligatoriu aceiasi pasi ca la o vosire normala( slefuire, chituire"daca e cazul" eventual in zonele ciudate un strat de grund ar fi indicat., degresare si.....) altfel risti sa nu iasa nimic

dai prima mana , eventual rectifici "bubele aparute", apoi mana a doua, si daca e cazul a treia( dar nu cred sa fie cazul). apoi , obligat doua sau trei straturi de LAC, la interval de uscare intre ele ( scrie pe cutie perioada de uscare si temperatura)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.marca nu conteaza prea mult( atata timp cat e din segmentul profi). inainte sa dai cu noua vopsea peste cea actuala ... obligatoriu aceiasi pasi ca la o vosire normala( slefuire, chituire"daca e cazul" eventual in zonele ciudate un strat de grund ar fi indicat., degresare si.....) altfel risti sa nu iasa nimic

dai prima mana , eventual rectifici "bubele aparute", apoi mana a doua, si daca e cazul a treia( dar nu cred sa fie cazul). apoi , obligat doua sau trei straturi de LAC, la interval de uscare intre ele ( scrie pe cutie perioada de uscare si temperatura)

 

Plastofix? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg unii..vopsitul nu este ca si cum ai strange un surub sau da jos o roata, asta o face oricine, chiar daca are doua maini stangi, este ceva ce tine de meserie, de arta.La vopsit pregatirea iti ia cel mai mult, nu vopsitul propriuzis.

Daca vrei sa-ti iasa ceva frumos du-o la un vopsitor, daca vrei tiganie incearca tu si vezi ce-ti iese, lasa sfatuitorii de bine de pe aici..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plastofix? :D

??

 

Mesaj completat

Ce nu inteleg unii..vopsitul nu este ca si cum ai strange un surub sau da jos o roata, asta o face oricine, chiar daca are doua maini stangi, este ceva ce tine de meserie, de arta.La vopsit pregatirea iti ia cel mai mult, nu vopsitul propriuzis.

Daca vrei sa-ti iasa ceva frumos du-o la un vopsitor, daca vrei tiganie incearca tu si vezi ce-ti iese, lasa sfatuitorii de bine de pe aici..

exact asa am facut si eu, cu diverse componente de pe motorul meu( ba motorul, mai o bascula spate....) uite asta nu inteleg unii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg unii..vopsitul nu este ca si cum ai strange un surub sau da jos o roata, asta o face oricine, chiar daca are doua maini stangi, este ceva ce tine de meserie, de arta.La vopsit pregatirea iti ia cel mai mult, nu vopsitul propriuzis.

Daca vrei sa-ti iasa ceva frumos du-o la un vopsitor, daca vrei tiganie incearca tu si vezi ce-ti iese, lasa sfatuitorii de bine de pe aici..

Oke.Cred ca o sa-ti ascult sfatul.O sa ma duc la vopsitorie cu ea.:DMersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

??

 

Mesaj completat

 

exact asa am facut si eu, cu diverse componente de pe motorul meu( ba motorul, mai o bascula spate....) uite asta nu inteleg unii...

Cand vopsesti motorul se presupune ca vopsesti si componente din plastic, pentru ca vopseaua sa se lipeasca bine se foloseste in prealabil Plasofix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...