Sari la conținut

Echilibrare roti tubeless cu Dyna Beads


Dan Cata
 Share

Postări Recomandate

http://aircooledtech.com/tools-on-the-cheap/balancing_beads/

 

o chestie la care nu m-am gandit... daca bagi bile in roata, nu mai poti sa folosesti spray-ul ala ca sa rezolvi o pana; musai snur!

Mesaj completat

5119714950_6bcf5db665_z.jpg

 

5119713510_d22abb8592_z.jpg

 

5119714204_caf075295d_z.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Salutare,

 

am sa reinvii eu discutia asta, dupa 5 ani. Ma intereseaza daca stie cineva de unde se cumpara din Romania dyna beads. Nu ma trimiteti la google, acolo apar niste firme care au ultimele accesari in 2011.

De ce vreau originalul si nu bilute de metal cum si-a pus un prieten (si e f multumit)? Simplu, pt ca am senzori de presiune in roti. Si desi teoretic, bilutele alea nu vor atinge niciodata senzorul care este in spatele valvei, pe janta, io-s paranoic...

So, any ideas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

am sa reinvii eu discutia asta, dupa 5 ani. Ma intereseaza daca stie cineva de unde se cumpara din Romania dyna beads. Nu ma trimiteti la google, acolo apar niste firme care au ultimele accesari in 2011.

De ce vreau originalul si nu bilute de metal cum si-a pus un prieten (si e f multumit)? Simplu, pt ca am senzori de presiune in roti. Si desi teoretic, bilutele alea nu vor atinge niciodata senzorul care este in spatele valvei, pe janta, io-s paranoic...

So, any ideas?

Dexxter, man, ce sens are sa folosesti tampeniile astea? pe jantele de 1200gs se lipesc foarte bine plumbi , trebuie plumbi de calitate si degresata zona.

 

in plus daca tin eu bine minte, gaura prin care iese aerul din rdc e mai mica decat interiorul unei valve normale , s-ar putea sa nici nu-ti intre alea pe acolo.

 

in plus pierzi posibilitatea de a repara o pana cu spray

 

iar despre echilibrare... la masini ce-i sub 5g pe roata nu prea se simte iar la motociclete chiar 10-15.g

 

cat dai pe bilutele astea iti cumperi adaptoare si conuri si-ti echilibrezi singur jantele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de o vreme incoace daca ma apuca, e cald afara si am timp chef... dupa ce schimb o guma o echilibrez babeste, static.

si iese bine...

 

acum sunt cu guma de spate neechilibrata, bine la regimul meu de viteza nu cred ca trebuie oricum sa ma agit prea tare.

 

de recomandat echilibrare dinamica pe masinarie, daca operatorul stie ce face e sfanta iese perfect...

si tot la fel merge si static daca cel care face treaba stie meserie.

e o firma aici de care am auzit ca foloseste sistemul cu bilute... abia acum am aflat despre ce este vorba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...