Sari la conținut

Big Proglema


Postări Recomandate

Am un releu de incarcare(ca toata lumea),da habar nu am cum intra firele in el. Releul in cauza e unu cu o mufa in lateral in care intra toate firele( contact,altarnator,baterie), DAR CUM SI UNDE EXACT ??? Cine stie poate sa puna o schema,ceva si sa ma salveze de internarea inerenta si grabnica in sectia de periculosi de la spitalul de boli nervoase nr.9.

Salut si astept. :ok: :rose: :lol: ;) :P :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clasicul releu de la Cristi, o cutie alba cu niste chestii rotunde pe ia,condensatori sau ce-or fi si care se conecteaza la restul instalatiei printr-o mufa care e intr-un capat si care nu are ABSOLUT NICI UN MARCAJ. E releul care se pune pe Ijuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tii releul in mana cu mufa in partea dreapta pinii sunt dupa cum urmeaza:

 

de sus in jos:

 

randul 1: stanga: + la rotor si la baterie,/// drapta: DE LA stator (oricare din cele 3 fire identice)

randul 2: stanga: tot de la stator, din cele 3 fire (parca alb, sau galben), dreapta: la becul care iti indica daca incarca sau nu (cealalta borna a becului se leaga la masa, pe sasiu sau la minusul de la baterie), iar becul e stins cand releul incarca, deci functioneaza

randul 3: stanga: liber, nu se conecteaza; dreapta: masa, pe sasiu, la baterie

randul 4: stanga: ultimul din cele 3 fire identice, de la stator; dreapta: minus la rotor. Asta nu vine legat la baterie, ca o sa iti incarce continuu. Firul asta iti regleaza incarcarea.

 

Sper sa te descurci. Daca mai ai nelamuriri, scrie-mi PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este exact ordinea in care le-am scris si eu.

Sa fiu mai explicit, in cazul in care nu cunosti detaliile astea: de la alternator vin/pleaca 5 fire, (plus unul la platina sau 2 daca ai jupiter)

 

Sunt 3 fire care se leaga pe stator, si 2 care se leaga de periile rotorului.

Cele 3 fire (care sunt de aceeasi culoare se leaga la nr 2, nr 3 si nr 7

 

re la rotor, unul dintre fire (cel din exterior de obicei) vine pe PLUS la baterie (dupa cuntact, nu direct) si pe NR 1.

 

nr 4 merge la un bec care iti indica incarcarea la bord

 

nr 5 nu se conecteaza

 

nr 6 la masa, minusul de la baterie, pe sasiu

 

nr 8 la al doile fir care se leaga pe peria de la rotor.

 

Happy? (frumos desen)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...