Sari la conținut

ALTA TURCIA 2010


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

cum am mai spus pe topicele altora daca reusesc sa plec 1 sapt merg in turcia de 1 mai. ruta lui ianachim e fortata, cealalta nu-mi place ca include grecia.

ce vreau eu sa fac e cam asa - plecat cum pleaca toti spre sud, trecut cu ferry, mers pe coasta pana la antalia daca se poate.

intoarcere spre istambul pe drumul cel mai rapid daca exista altul. 2 nopti la istambul, cea de la sosire si cea dinaintea plecarii, sa ramana o zi de cascat gura si facut cumparaturi care vreti.

plec ff devreme pe tronsoanele lungi- cca 5-6 dim max. nu merg noaptea. nu dorm la cort. nu mananc musai la restaurant dar nici conserve. nu fac rezervari nici plan de drum. mergem cat putem si cat ne place, ne oprim cand vrem. nu o frecam cat mergem, mai bine mergem sustinut sa ramana timp dupa amiaza de o bere sau admirat peisajul. de principiu la max 5pm descalecarea.

care vreti sa mergeti sa aveti motor bun, experienta si tot ce va trebuie.

Mesaj completat

e drum bun drept in sus - d650 antalia- istambul se trece cu ferry la yalova - cca 675 km, s-ar putea face intr-o zi. la istambul cred ca rezerv hotel de pe drum sa ma duc la fix, sa aiba parcare, sa fie apropape de centru..etc. e bun cartierul ala unde se duc toti romanii, laleli, e aproape de orice, poti merge pe jos. treaba e ca e extrem de aglomerat acolo. pe strada zic, hoteluri sunt din 10 in 10m.

Mesaj completat

cat nu-mi place mie comertul oriental, bazarul din istambul ma fascineaza, casc gura ore in sir, e imposibil sa nu cumpar ceva chiar daca nu am nimic de cumparat. va pun cateva poze.

Mesaj completat

http://www.booking.com/landmark/tr/grand-b...CFRKazAoduX7n9g

Mesaj completat

n-am avut timp de upload merge greu, pun acum. merita de mers la istambul cel putin odata sa vezi ce e de vazut. unele din poze mi se par foarte frumoase.

post-818-1263125668_thumb.jpg

post-818-1263125703_thumb.jpg

post-818-1263125756_thumb.jpg

post-818-1263125783_thumb.jpg

post-818-1263125827_thumb.jpg

post-818-1263125858_thumb.jpg

post-818-1263125908_thumb.jpg

post-818-1263125941_thumb.jpg

post-818-1263125972_thumb.jpg

post-818-1263126011_thumb.jpg

post-818-1263126034_thumb.jpg

post-818-1263126083_thumb.jpg

post-818-1263126123_thumb.jpg

post-818-1263126148_thumb.jpg

post-818-1263126245_thumb.jpg

post-818-1263126282_thumb.jpg

post-818-1263126318_thumb.jpg

post-818-1263126366_thumb.jpg

post-818-1263126401_thumb.jpg

post-818-1263126446_thumb.jpg

post-818-1263126484_thumb.jpg

post-818-1263126510_thumb.jpg

post-818-1263126601_thumb.jpg

post-818-1263126627_thumb.jpg

post-818-1263126656_thumb.jpg

post-818-1263126681_thumb.jpg

post-818-1263126731_thumb.jpg

post-818-1263126777_thumb.jpg

post-818-1263126803_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat in Sultanahmet cu booking de pe site-ul asta si a fost naspa. N-a fost foarte scump, dar n-ai loc acolo nici sa pui piciorul, dar sa parchezi un vehicul (chiar si motocicleta). Pozele de pe sit arata beton si sunt reale, dar cand ajungi acolo, dai 30-40e pe o camera care arata in realitate ca o camera de pensiune de 60 de lei in Romania. Eu personal nu mai stau sub nicio forma in centrul istoric, mai ales ca au centura interioara pe care se merge fara probleme, intri imediat in Sultanahmet.

Si eu vreau sa fac Turcia in 2010, dar nu am bani de amenzi, asa ca sunt in cautarea unui grup care ori are antiradar, ori merge regulamentar :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa fac Turcia in 2010, dar nu am bani de amenzi, asa ca sunt in cautarea unui grup care ori are antiradar, ori merge regulamentar :wacko:

 

In ritmul asta o sa apara un nou grup de Turcia ca-s mai multi care cer asta. Oricum, nu te baza pe nici un detector, au si bucle inductive (ca pe DN1) si alea nu le detectezi. Doar sa le stii pozitia GPS dar ma indoiesc ca exista asemenea lista la zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ritmul asta o sa apara un nou grup de Turcia ca-s mai multi care cer asta. Oricum, nu te baza pe nici un detector, au si bucle inductive (ca pe DN1) si alea nu le detectezi. Doar sa le stii pozitia GPS dar ma indoiesc ca exista asemenea lista la zi.

 

* pai si care-ar fi atunci solutia? adica ori mergi ne-regulamentar si atunci ar cam trebui sa dublezi bugetul de Turcia, ori mergi dupa reguli si atunci faci mai putini km sau mai multe zile. nu? :wacko:

 

un lucru devine aproape cert, vad. nu poti face un grup omogen si de incredre pe forum. poate pentru distante scurte, nu stiu daca pentru o tura de 3500 km si mai mult. sau iti trebuie multa vointa ca sa faci un grup pe forum. dar, in general, vad ca nu vointa (una comuna) conteaza aici, ci mai mult parerile personale, care de obicei nu coincid cu ideea intiala si se mai si bat cap in cap pe alocuri. sunt in ceata! recunosc...

 

revin daca gasesc o forumula mai ...certa.

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* pai si care-ar fi atunci solutia? adica ori mergi ne-regulamentar si atunci ar cam trebui sa dublezi bugetul de Turcia, ori mergi dupa reguli si atunci faci mai putini km sau mai multe zile. nu? :wacko:

600km/zi nu sunt o problema, doar ca ii faci in ceva mai multe ore. Cheia succesului sunt pauzele putine si scurte :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

solutia in astfel de situatii este sa mergi cu viteza traficului. nu e cazul sa fii smecher, am fost eu in olanda si am platit acasa de mi-a ajuns. este o problema cu grupurile dar e naturala, fiecare are alt ritm interior, alte preferinte, standarde...etc. devine un chin o vacanta sau un drum lung pe care trebuie sa-l faci in ritmul altuia, mai bine singur. referitor strict la motocicleta, multi o folosesc pe post de eliberator de stres, motiv pentru care dau in ea, o chinuie, ma rog, circula la limita. eu am trecut de faza asta, a durat cativa ani, acum m-am relaxat, circul de placere.

@yellow - da exact asa e cei mai multi merg prost pt ca pierd mult timp aiurea pe drum. odata am si cronometrat, s-au pierdut peste 2 ore pana la sighisoara. pauze faci 15 min la 300 km cand bagi gaz.

Mesaj completat

@yellow - da asa e hotelurile turcesti din centru asa-zis de 4 stele arata ca niste moteluri de 3* dar pretul e corect. opinia mea e ca mai bine te deplasezi pe jps in zona, eventual cu taxiul pana la top kapi, este foarte iesftin. toate celelalte obiective se afla intr-o raza de max 30m mers pe jos. as avea un stres permanent sa car motorul si casca dupa mine peste tot, sa gasesc turcii atarnati de ea sau holbandu-se.

Mesaj completat

hotel am sa aleg best western pt ca are parcare proprie gratuita si apartine unui lant international.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* pai si care-ar fi atunci solutia? adica ori mergi ne-regulamentar si atunci ar cam trebui sa dublezi bugetul de Turcia, ori mergi dupa reguli si atunci faci mai putini km sau mai multe zile. nu? :wacko:

Doua solutii:

1) orice se merge in limita legala de viteza fara rezervari, fara tinte exacte de atins si unde te prinde apusul te cazezi.

2) sau se merge la tinta dar tintele sunt calculate in functie de viteza medie posibila pe acel tronson, plus timpul pentru opriri, plus o rezerva.

 

Prima varianta e boema doar ca exista riscul sa te prinda noaptea prin creierii muntilor. A doua varianta este mai safe dar numarul de KM/zi e relativ redus.

 

Oricum, daca ai 7 zile concediu, e o tampenie sa-ti programezi 7 zile de concediu, in fiecare zi X sute de KM. Iti programezi o calatorie de 5-6 zile si lasi 1-2 de backup. Daca vezi ceva interesant sau ai probleme la motor, mai ramai, daca destinatia e sub asteptari, iti strangi bagajul si salvezi niste bani.

 

un lucru devine aproape cert, vad. nu poti face un grup omogen si de incredre pe forum. poate pentru distante scurte, nu stiu daca pentru o tura de 3500 km si mai mult. sau iti trebuie multa vointa ca sa faci un grup pe forum. dar, in general, vad ca nu vointa (una comuna) conteaza aici, ci mai mult parerile personale, care de obicei nu coincid cu ideea intiala si se mai si bat cap in cap pe alocuri. sunt in ceata! recunosc...

Asta pentru ca exista ambitii copilaresti, si organizatori de tipul "cine nu zboara cu mine sa stea acasa" dar si participanti de genul "nuuu, vreau sa mergem cu 60km/h sa mai fac si eu o poza din mers, si neaparat oprit la toate manastirile de pe traseu!".

 

Cheia reusitei unei excursii in grup e flexibilitatea si independenta la destinatie. Faci drumul impreuna, ajungi la Kusadasi, acolo unii merg sa vada pietrele de la Efes, altii sa faca baie la Aquapark si restul la shopping in bazar. Daca se impune dorinta unuei persoane intregului grup, apar frustrarile si iese un fiasco.

 

600km/zi nu sunt o problema, doar ca ii faci in ceva mai multe ore. Cheia succesului sunt pauzele putine si scurte :lol:

600km/zi pe coasta Turciei, e alergatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua solutii:

...

 

Asta pentru ca exista ambitii copilaresti, si organizatori de tipul "cine nu zboara cu mine sa stea acasa" dar si participanti de genul "nuuu, vreau sa mergem cu 60km/h sa mai fac si eu o poza din mers, si neaparat oprit la toate manastirile de pe traseu!".

 

Cheia reusitei unei excursii in grup e flexibilitatea si independenta la destinatie. Faci drumul impreuna, ajungi la Kusadasi, acolo unii merg sa vada pietrele de la Efes, altii sa faca baie la Aquapark si restul la shopping in bazar. Daca se impune dorinta unuei persoane intregului grup, apar frustrarile si iese un fiasco.

 

 

600km/zi pe coasta Turciei, e alergatura.

 

* da, corect cu cele doua variante. si cu grupurile. eu nu prea am in "caracter" sa particip la actiuni cu figuri impuse. sunt mai degraba o singuratica (desi nu par). asa incat orice lucru care nu-mi convine la un moment dat incepe sa genereze stres, asta inseamna nervi si atentie (la drum) diminuata. asta NU imi doresc in vacanta in nici un caz. stiu cum e sa mergi in grup (am mers si cu peste 10 motorete si un scuter odata!), dar a fost un we. si am rezistat. in orice caz, compromisurile mici si dese sunt de dorit, cum spui si tu, la locul faptei face fiecare cum vrea programul, dupa preferinte. la drum si la obiective trebuie sa existe flexibilitate, dar nu faci compromis. in sensul ca eu nu as sta in nici un caz 2 zile dupa cineva care nu s-a ingirjit de motoreta si are probeme cu ea pe drum la un moment dat. nu-s mama ranitior (not anymore!). in acelasi timp, n-as cere/astepta cuiva sa faca asta ptr. mine. cel mult sa ma ajute cu niste informaii, telefoane, idei, etc. in caz de accident (Doamne fereste!) stau si fac tot ce e posibil sa ajut.

ideea de grup e benefica, mai ales in cazul meu, ca sunt femeie(!) nu e un loc unde sa merg de capul meu, Turcia..., si drumul e totusi prea lung.

am optat ptr. varianta initiala pentru ca se apropie mai mult de ce vreau eu cu Turcia. am concediu o luna (deci nu se pune probema de timp), vin pe 16 aprilie, plec pe 15 mai. imi doresc sa plec sambata spre Turcia, 1 mai, si sa ma intorc acasa duminica, 9 mai, deci in total 9 zile, eu cred ca bucata aia se poate face in intervalul asta, fara sa alergi. dar cum s-a mai spus aici, fiecare gestioneaza mai bine sau mai prost timpul. mie nu-mi trebuie pauze lungi si dese, doar o camera curata si cu dus seara, o masa pe timp de zi si o cina cu oameni placuti seara, that's all for confort. in rest, vreau sa vad oamenii si sa cunosc viata lor acolo, nu numai sa fac poze la ruine.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti bun de politician. Ai luat ce am spus eu, ai particularizat pentru un context bine ales si inexistent in ce am spus eu (coasta Turciei) si ai demonstrat ca e alergatura.

Pe nationalele din Turcia, viteza maxima e 90Km/h. Deci o sa iasa o medie de ~ 70Km/h, fara opriri. Cu opriri foarte scurte de alimentare, 60Km/h. Adica 10 ore de mers. Ziua in perioada aia are cam 13 ore de lumina, daca pleci direct la rasarit. Aproape imposibil, ca nu iei micul dejul pe intuneric, e vacanta, nu invadarea armata a Turciei. Seara, trebuie sa ajungi cu o ora inainte de apusul soarelui, ca nu vrei sa cauti hotel pe intuneric. 13 ore de lumina -10 pe drum - 2 dimineata si seara, ramane doar o ora pe zi de mancat, vizitat, fumat, pozat, dezechipat, mictionat si echipat. QED: 600Km pe zi la o limita maxima de 90Km/h, e alergatura. Indiferent daca e pe coasta, national sau autostrada.

 

Asta e problema cu majoritatea: fac intr-o zi 1000Km pe motor, uita atunci si-au rupt posteriorul, si-au luat o amenda radar si n-au apucat sa vada sau sa manance nimic, si apoi ii planifica toate excursiile cu 1.000Km pe zi. Well, una e 1.000Km pe zi, alta e 7.000Km pe saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut ruta garmin pt turcia. sunt cca 1700 km bucuresti antalia si cca 1300 antalia - buc prin istambul. traseul se poate face in 7-10 zile, fiecare cum vrea si cum poate. cum arata vedeti mai jos, am pus si pagina de rute, click AICI

sunt poi-uri puse exact pe rampele de ferry sa nu va rataciti, le-am verificat in google earth. la istambul ruta trece prin hotelul best western din centrul vechi unde este parcare gratis. sunt doua tronsoane, construite in city nav eu 2010-2, verificate sa corespunda cu harta turceasca. daca nu aveti gps si va trebuie harti, instalati map source, deschideti ruta - file- open - si faceti zoom cat doriti apoi print. care va pricepeti transcodati pt igo daca se poate sau verificati daca merg direct, formatul este *gdb.

post-818-1263316852_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi, dar iGO le vede ca POI si nu poate sa calculeze un traseu. Lui iGO nu-i dai linii de traseu, ci puncte pentru care calculeaza el un traseu un functie de setari. Adica daca ii dai Bucuresti-Constanta, iti da un traseu pentru masina si altul pentru modul pieton/bicicleta.

 

Solutia e stergerea punctelor intermediare, dar atunci fiecare o sa aiba traseul in functie de setarile iGO-ului.

 

PS: fisierele KML se pot vizualiza cu Google Earth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand tuturor sa-si ia gps garmin. se rezolva astfel o sumedenie de probleme. iti poti lucra rutele in calculator, le vezi in google earth, te asiguri ca sunt cum si ce trebuie...incarci numai cand e totul gata.

Mesaj completat

doru, rutele astea le faci intai pe PC si apoi le urci in gps?

 

ce soft folosesti pe PC ca sa le creezi?

da le faci in pc cu map source - vine cu hartile garmin. lucrezi la detaliu, faci zoom pe orice punct sau zona cu o precizie de cca 2m. poti sa vezi in google earth ce ai in harta. incarci cand e gata.

Mesaj completat

@adam - si la garmin e la fel dar la transcodare vrea sa-si ia drumurile cu el sa le mute in igo si le ia ca o succesiune de poi-uri.

Mesaj completat

schimbare de plan. am sa merg in thassos unde toata lumea a fost numai eu nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...