Sari la conținut

Motocicleta vs. animal


Jorge Lorenzo
 Share

Postări Recomandate

un caine inalt la 150 km/h! motorul facut praf, cainele a murit. Eram in exterior, dar era trafic intens si cainele a iesit din spatele unei masini de pe contrasens in fuga, l-am vazut cu vreo 5m inainte sa-l lovesc. am cazut chiar pe mijlocul soselei, am alunecat vreo 50m pe spate, masinile ma ocoleau sa nu ma calce, mai urat ca in filme! a fost in 13 noiembrie 2008, eram full echipat, nu mi-am simtit vreo 3 zile piciorul si mana stanga. si ma durea rau gatul din cauza la casca! poate daca nu o purtam, nu ma mai durea gatul :lol:

Editat de danieI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

un caine inalt la 150 km/h! motorul facut praf, cainele a murit. Eram in exterior, dar era trafic intens si cainele a iesit din spatele unei masini de pe contrasens in fuga, l-am vazut cu vreo 5m inainte sa-l lovesc. am cazut chiar pe mijlocul soselei, am alunecat vreo 50m pe spate, masinile ma ocoleau sa nu ma calce, mai urat ca in filme! a fost in 13 noiembrie 2008, eram full echipat, nu mi-am simtit vreo 3 zile piciorul si mana stanga. si ma durea rau gatul din cauza la casca! poate daca nu o purtam, nu ma mai durea gatul :lol:

 

Sigur nu te mai durea gatul....defapt nu te mai durea nimik ever :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este!

Nici eu nu as purta altceva decat integrala.

Riscurile sunt prea mari.

Si cand mergeam in tricou si ma lovea o buburuza, zici ca era glontz. Asa tare durea. Daca eu vin cu 100kmph si albina vine neregulamentar pe sensul meu de mers cu 40kmph => rezulta un impact la 140kmph :disappointed:

Imagineaza-ti scenariul unde cineva are casca half-face / braincap etc si nu poarta ochelari de protectie (soare, vant ...) SI ia o gaza in ochi.

In functie cat de mare e gaza el poate sa si orbeasca, nu mai zic ca atunci poate pierde controlul motocicletei si sa faca accident

 

Pe vremea cand ciopaream, aveam o astfel de casca open face, dar din oarecare prevedere mi-am pus o basma la gat, sa fie. Si, pe Bucuresti-Pitesti, rulam cu vreo 130, asa, just for fun, cand imi iau ceva fix in gat, mai exact la omusor, cred ca era ori un muscoi mai bazat, ori un bondar, cert e ca m-am simtit efectiv impuscat in gat. O saptamana fix m-a durut la orice inghititura, se facuse o vanataie mai mare dragul. Fara caterinca, daca il luam in ochi cred ca pierdeam. Ochiul. Tineti viziera lasata, sau daca vreti musai cu ea sculata, macar puneti niste ochelari, de soare sau transparenti, dupa gusturi....

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vrei sa zici ca l-ai luat in marul lui Adam(protuberanta laringelui) ca daca l-ai luat in omusor, inseamna ca mergeai la 130 cu gura deschisa, si ce ai luat, apoi ai si inghitit :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e vorba de animale lovite in mers, eu pot sa ma laud cu vre-p 2 intamplari mai interesante; ma duceam de la Pitesti la C de Arges si la un moment dat imi sare in fata o pisica foarte grabita care evident ca nu s-a asigurat, rezultatul pisica rupta in doua, fara niciun fel de daune la motocicleta, de fapt s-a simtit mult mai putin decat ma asteptam deci aveam cam 120.

A doua intamplare s-a petrecut pe A1 pe la vre-o 230 la ora, cand m-a lovit un porumbel in umarul stang, m-a lovit asa de tare incat am crezut ca ma arunca de pe motocicleta, socul a fost asa de puternic incat eram sigur ca mi-a rupt clavicula, dar am scapat decat cu o vanataie si o durere de vre-o cateva zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un iepure lovit intr-un sat, aveam 90km/h.

 

Nu am patit nimic am avut un voblaj controlabil si o sperietura. Cred ca as fi cazut insa daca eram in curba. Sfat: Daca aveti timp de reactie si ati vazut de unde vine animalul, incercati sa-l evitati exact pe directia lui. In general animalele se sperie si din iluzia de siguranta, se intorc. Asa mi s-a intors si mie iepurele dupa ce s-a speriat (practic trecuse de sensul meu, era pe contrasens). Similar a patit un prieten cu un caine, in pajura. Cainele a trecut, prietenul meu a vrut sa-l ocoleasca prin spate, cainele s-a speriat si s-a intors.

 

Un caine lovit la sensul unic de langa Podul Grant (cel pe care mergi dinspre grivitei ca sa te incadrezi sa intri pe linia lui 41, catre piata presei.

 

A iesit dintre masinile parcate pe dreapta, nu am avut timp de reactie. Viteza aveam cam 60, am cazut cam in cap, pe dreapta, am dat cu capul de asfalt si m-am oprit cu capul intr-un logan parcat.

 

Echipamentul: Geaca, casca si manusile si-au facut treaba. Am bocanci cu bot de otel, s-a ros pielea de pe bocancul drept pana la otel, pantalonii (nu erau de moto) s-au gaurit in genunchi.

 

Eu: Dureri si contuzii, clavicula dreapta, incheieturi, pe partea dreapta, genunchi drept usor luxat, sange la genunchi ca si cum am cazut mai rau la fotbal pe asfalt. Am fost 3-4 zile ca dupa o mare febra musculara + ca nu puteam incaleca bine motoreta, genunchiul ma durea (am protectii de genunchi, dar de lene probabil nu le-am purtat atunci = retardat)

 

Motoreta: Zgarieturi, ciudat, pe far, in dreapta, pad ghidon polizat pe dreapta, maneta frana polizata, rezervor usor indoit din impactul cu ghidonul, oglinda polizata, dar nu rupta, recipientul pentru lichid de frana polizat.

 

Ce am gresit? Ca am mers prea aproape de masinile parcate in dreapta, limitandu-mi astfel sansa de a reactiona in caz ca iesea dintre masini un caine, un copil, sau daca deschidea cineva usa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...