Sari la conținut

Am Patit-o!


Edgji
 Share

Postări Recomandate

Gata am sosit acasa sunt relativ intreg (cred ca am ceva de pisica in mine,ca n-am crapat) am ceva vanatai pe piciorul drept, genunchiul stg. un pic modificat dar trece. Si cum va spuneam:

Ma intorceam de la Azuga (la 17 20" am plecat) pe la 18 30" eram la 30-40 m de casa(in Ploiesti) asteptam cuminte la semafor sa se faca verde la stanga, timp in care patru tipi dintr-un Oltcit admirau motorul meu, iar eu eram "tantos ca curcanul pe balega" infine se face verde bag in viteza ii las pe tipi sa o ia inaintea mea sa vada si fata ca deh iar eu tiptile-tiptile peste liniile de tramvai dar nu am apucat sa le trec; un tembel cu o dacie rosie vine din sens opus trece pe rosu si BAU nu am apucat decat sa incerc sa o culc pe o parte dar nu am ajuns decat sa ma inclin caci idiotul (care nu a pus frana) mi-a luat roata din fata cu laterala masinii, m-a intors pe directia lui si trosc cu mine jos. Idiotul s-a oprit la vreo 20 de metri dar nu a apucat sa se dea jos din masina pt. ca eu ma ridicasem hotarat sa "execut sumar" pe cel care atentase la fierul meu. Si acum regret ca m-am potolit(scosesem casca din cap si vroiam sa i-o bag in fata prin geam).

Ce mai tura-vura am ajuns la politie unde cretinul spunea ba ca am taiat-o prin fata lui ba ca Tzusti am intrat pe galben; norocul meu ca tipii din Oltcit( sa le dea Dumnezeu sanatate )au venit la politie fara sa-i chem eu si au spus cum a fost iar politaii desi este dumineca si ora sapte de acum(schimb de tura) au mers la fata locului unde s-au prins ca teroristul minte drept pt. care (victorie desi nu ma incalzeste prea mult) i-au luat carnetul, l-au amendat iar eu ramane sa ma lupt cu cei de la asigurari ASTRA.

Concluzie: CHIAR DACA AVEM VERDE TOT TREBUIE SA FIM CU OCHII IN PATRU pentru ca dupa cum mi-a strigat bestia.." motociclistu' a incercat sa se strecoare dom'le el este de vina"

NO BAFTA SI FERITI-VA DE PROSTI DIN TOATE PARTILE!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce boala am pe astia care mint cand fac accident. imi vine sa le car pumni in gura....pe bune domne...am patit-o si eu cu masina odata. mai sa-l iau la bataie pe ala...( lol...eu 20 ani atunci el 30-35 si mai si era ditamai namila de om... :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut baftalau mare cu aia din oltcit. Da nu mai spuneti intamplari dastea ca io deabia mi-am luat carnetu(deocamdat nu am motor) si cand vezi peste tot ca motociclistii sunt priviti ca un fel de nar-mai-fi (in trafic) nu te mai sui pe 2 roti cu aceeasi incredere. Eu pana acum am mers numai pe deal si m-am obisnuit doar cu riscul de a cadea nu stiu daca sunt in stare sa ma mai feresc si de tot felul de cretini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general la orice patzanie cu motoru, daca scapi, poti sa zici "noroc ca....putea fi si mai rau" . Asta e definitia optimismului.

Cat despre "colegii" de trafic... eu personal adopt stilul de mers al omului invizibil. Presupun ca sunt invizibil si de-aia ma comport in consecinta. In intersectie, daca am prioritate, ma misc foaaaarte incet, pana cand ala care trebuie sa cedeze opreste de tot. Abia atunci stiu ca m-a vazut. Alta tehnica pe care o folosesc : ma lipesc de vreo masina care are aceeasi directie - fie imediat in spatele ei, fie in paralel.

In general, grija sporita la masinile prapadite. Mai mult ca sigur, soferii respectivi au alte griji (revizie lipsa, probleme in familie :)) , politistii de ocolit), decat "niste biciclisti". Ochii mari pe toate vehiculele din zona, fie oprite(poate omu nu stie ca i s-a ars semnalizarea), fie in mers, atentie paralela la maxim pentru banuirea intentiilor fiecaruia, distanta maxima fatza de toti "dusmanii" - o groapa mare face pe oricine sa traga de volan pentru a o ocoli, cu gandul la cat costa un pivot/o bucsa + service etc...

Bafta la reparatii, si la biologic si la utilaj !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Insanatosire grabnica :) Macar bine ca nu te-ai grabit ca poate te lua in plin.

 

Mai tine-ne la curent cu asigurarea, personal sunt curios cum fac evaluarea pagubelor, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt. raspunsuri. Ce sa va spun idiotul a depasit cele doua masini care au oprit la rosu si a accelerat sa treaca rapid prin intersectie eu nu prea aveam cum sa ma tin in rand cu oltcitul pentru ca picura deja si treceam peste doua randuri de sine de tramvai asa ca eram ocupat cu abordarea lor din pozitia paralel in "cat mai perpendicular" pe ele odata cu evitarea crevaselor de langa sine iar pe (cuvant urat) l-am simtit mai mult ;cand l-am vazut nici n-am mai apucat sa "o pun pe o parte" ca ma pus el de tot. Oricum tipi de la politie au fost de treaba si ei au venit au masurat ,constatat si concluzionat -"...mai nea las-o 'ncolo de minciuna ca ai dat trei declaratii in 20 " toate diferite si nici una conforma cu urmele de la locul accidentului" asa ca teroristul a incasat-o. Astazi am fost din nou la politie pt. ca a inceput sa se cam inegreasca piciorul drept fara sa ma doara prea tare iar incheietura mainii dr. arata normal dar a inceput sa doara al dracu de tare Tipi au spus sa ma duc la spital pt. control si mi-au mai spus ca NEBUNUL este "recidivist" a avut permisul suspendat pt. neoprire la semnal(si l-au alergat cu echipajul) iar acum cateva luni i-au mai saltat permisul pt. NEACORDARE de prioritate cu tamponare(dar fara victime) ocazie cu care i-au retras si autorizatia de TAXIMETRIST..

Ei ce ziceti meserias baiatul.

PS

Tipi din oltcit 3x super daca va zic ca trei din ei erau "broneti" n-o sa va vina sa credeti; ce mai omul este OM indiferent de culoare, credinta,etc. etc.

Bafta si va multumesc pt. mesaje

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce boala am pe astia care mint cand fac accident. imi vine sa le car pumni in gura....pe bune domne...am patit-o si eu cu masina odata. mai sa-l iau la bataie pe ala...( lol...eu 20 ani atunci el 30-35 si mai si era ditamai namila de om... :) )

Eu am 42 de "coti" din iulie , 1,85m si 90 kg iar individul are 45 de ani aprox. 1,60 si 60 kg. asa ca nu era pe masura mea(m-am multumit ca i-am scos usa din balamale si l-am "invitat" afara sa vada semaforul) dar tot i-as fi bagat casca pe gat cu geamul de la portiera cu tot.

PS

Pentru o deascarcare de cateva secunde nu se stie ce iesea si o'ncasam si eu pt. agresiune, asa ca da-l dracu de talamb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sa fii sanatos, ca taximetristi sunt destui.

Am avut si eu un acrosaj si reparatiile(inclocuire) mi-au fost acoperite destul de acceptabil de catre asigurator.

Iti doresc bafta si reparatie usoara.

Uneori chiar este bine sa nu-ti lasi nervii sa vorbeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. solidaritate.

O veste buna este ca accidentul s-a petrecut in intersectia din fata a doua banci; am fost la BCR si se pare ca doua din camerele de supraveghere au inregistrat momentul in care dobitocul depaseste coloana oprita la semafor , intra pe rosu "si ma invita pe mine la dans" asa ca abia astept sa-i vad mutra cand o sa se vada "actor" in rolul negativ.

PS

Ce 'ti si cu tehnica asta bre!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca o sa am posibilitatea pt. ca cei ce se ocupa de treaba asta mi-au spus ca vor trimite filmuletul numai cu adresa din partea tribunalului sau parchetului si direct lor.Daca pun mana pe film ,evident ca al doilea lucru care o sa-l fac va fi difuzarea lui pe site -primul lucru va fi binenteles vizionarea in familie in care eu si fimiu ne vom manifesta energic profunda indignare si "totalul" dezacord fata de elementele reactionare care nu urmaresc altceva decat inducerea in eroare a publicului cu privire la fenomenul moto si destabilizarea circulatiei automoto in iubita noastra tara. Pentru aceasta vom folosii cuvinte si expresii dure, concrete pe alocuri porcoase care va intarii pozitia noastra de motociclisti cinstiti si educati fata de aceste elemente retrograde.

APLAUZE, OVATII se scandeaza.. beeep..soferilor

Cred ca mi se trage de la tranta....oaree..oi fi l'oat-o razna!!??! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tineti-va bine de scaune astazi am aflat cat mi-au evaluat cei de la ASTRA motorul pe care VAMA ROMANA CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE L-A EVALUAT LA 78 milioane lei si am platit 15.232.000 lei TVA ,comision vamal, etc acum TREI SAPTAMANI. EI BINE 580 euro adica aprox. 21 milioane. Daca o furam din Italia si o caram intr-o sacosa venind cu trenul fara bilet si tot ma ducea mai mult de 6 milioane asa ca tot nu ma incadram in "generoasa " oferta a cinstitului asigurator care este societatea ASTRA.

Nu pot decat sa spun RUSINE domnilor guvernanti care au facut asemenea legi tembele.

PS

Se pare ca in '89 am impuscat marionetele si am lasat in viata exact pe cine nu trebuia PE CEI CARE TINEAU SFORILE SI CARE LE TRAG SI ASTAZI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa...

super naspa ca s-a intamplat o data sa trec si eu prin intersectie cand aveam cedeaza.... am avut tot drumu prioritate si in intersectia asta era cedeaza... da eram foarte senin si sigur ca io trebuia sa trec (vorbeam cu fata din spate)...

 

singura faza e ca si eu ma bag tot "in umbra" altora... si de aia am scapat neaccidentat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am auzit ca nu reusesti sa-ti acoperi paguba prin asigurari decat daca ai pile bune si mari la ei, dar n-am vrut sa vorbesc aiurea inainte. Ideea e ca toti platim prostia aia obligatorie si nu ne gandim decat ca nu ni se intampla nimic dar abia atunci cand ajungi la ananghie vezi adevarata fata a sistemului.

Dar lamureste-ma si pe mine: asigurarile nu dau banii in functie de facturile pe care le duci tu de la magazin si service pentru piese si pentru interventii? Parca astea trebuiau sa se incadreze in nu stiu ce limite ca sa se implice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reparatiile depasesc valoarea calculata de ei , ii doare drept in cot si nici macar; poanta dura ca odata dat acceptul de a primi bani de la asigurator nu mai poti sa capeti diferenta de la "inculpat" pentru ca deja sa facut "transferul de responsabilitate" catre asigurator si te F..beep..E el cum vrea muschiuletul lui de hot (pentru ca asta este de fapt asiguratorul roman).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri mergeam pe str. Eminescu (Bucuresti), la intersectia cu Vasile Lascar (sau cum se numeste strada cu linii de tramvai care duc spre piata Galati) aveam verde si mergeam linistit inainte.

Odata vad din stanga intrand pe rosu o Dacie, intra in intersectie si vireaza stanga, adica tot in sensul meu de mers (Eminescu e sens unic), ma gandesc ce (cuvant urat), hai sa-l depasesc pe stanga, cand brusc vireaza inca o data stanga si intoarce inapoi 360 grade.

Eu am franat cat am putut, dar inainte sa ma opresc de tot mi-a luat roata cu partea stanga a masinii si mi-a sucit ghidonul din mana, a trebuit sa pun motorul jos.

Eu am ramas in picioare (cred ca deja eram oprit in momentul ciocnirii), am ridicat motorul si m-am dus dupa el (a oprit la vreo 50 m).

L-am facut bou imputit si (cuvant urat) ticalos, dar altceva n-aveam sa fac.

Bine ca nici motorul nici eu nu am patit nimic.

Si acum imi pare rau ca n-aveam un martor pe care sa-l iau cu mine si sa ma duc la politie cu cretinul.

Zicea ca nu m-a observat.

Dar sa intre pe rosu in intersectie si sa intoarca acolo era ceva nornmal pentru el.

 

Asadar, fiti cu ochii-n patru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tineti-va bine de scaune astazi am aflat cat mi-au evaluat cei de la ASTRA motorul pe care VAMA ROMANA CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE L-A EVALUAT LA 78 milioane lei si am platit 15.232.000 lei TVA ,comision vamal, etc acum TREI SAPTAMANI. EI BINE 580 euro adica aprox. 21 milioane. Daca o furam din Italia si o caram intr-o sacosa venind cu trenul fara bilet si tot ma ducea mai mult de 6 milioane asa ca tot nu ma incadram in "generoasa " oferta a cinstitului asigurator care este societatea ASTRA.

Nu pot decat sa spun RUSINE domnilor guvernanti care au facut asemenea legi tembele.

PS

Se pare ca in '89 am impuscat marionetele si am lasat in viata exact pe cine nu trebuia PE CEI CARE TINEAU SFORILE SI CARE LE TRAG SI ASTAZI.

Pune-le motocicleta in brate sa o repare singuri si spune-le ca vii cu inspectie de la firma producatoare cand e gata sa vada daca corespunde parametrilor. Nu accepta nici un ban de la ei si nu o repara singur pentru ca o faci din banii tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tineti-va bine de scaune astazi am aflat cat mi-au evaluat cei de la ASTRA motorul pe care VAMA ROMANA CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE L-A EVALUAT LA 78 milioane lei si am platit 15.232.000 lei TVA ,comision vamal, etc acum TREI SAPTAMANI. EI BINE 580 euro adica aprox. 21 milioane. Daca o furam din Italia si o caram intr-o sacosa venind cu trenul fara bilet si tot ma ducea mai mult de 6 milioane asa ca tot nu ma incadram in "generoasa " oferta a cinstitului asigurator care este societatea ASTRA.

Nu pot decat sa spun RUSINE domnilor guvernanti care au facut asemenea legi tembele.

PS

Se pare ca in '89 am impuscat marionetele si am lasat in viata exact pe cine nu trebuia PE CEI CARE TINEAU SFORILE SI CARE LE TRAG SI ASTAZI.

Din pacate nu faci o comparatie corecta. Ai platit vama la o motocicleta care este considerata cu o vechime de cinci ani! Adica poate sa aiba si 10 ani, ca la vama nu mai conteaza, ea fiind considerata doar.... de 5 ani. Plecand de aici, cei de la asigurari au calculat probabil valoarea exacta, pe baza vechimii reale (apropos, eu nu stiu din ce an e motocicleta ta, dar ma gandesc ca e mai veche de 5 ani).

 

Cu alte cuvinte, compari boi cu capre.

 

Dar, pentru ca exista un dar, evaluarile se fac dupa un catalog international, cel putin asa se face la masini, iar tu poti sa verifici valoare si sa-i dai in judecata daca nu l-au respectat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu precis dupa ce cataloage s-au luat dar ei spun ca motocicleta noua ar fi costat 9340DM(4600 euro) cu taxe cu tot (acest pret este la MITO125 nu la RIVER 600)si de la aceasta valoare ajung la cea actuala de 580 euro(calculand o medie de 10000km/an la fel ca pt. autoturisme fara sa se uite la kilometraj-31000km )desi legea specifica luarea in considerare a km.-lor parcursi(inspectorul s-a scuzat pt. ca a "uitat" acest amanunt). Asa ca pe undeva ai dreptate ,numai ca ei nu fac diferenta dintre "boi si capre" si respectiv MITO125-RIVER600.

Pe "firul scurt" am aflat ca de fapt pretul este de 10380DM fara TVA si taxe vamale (care la nivelul anului 2000 se plateau si pt. EUR 1).

Problema prietene Dobrescu, este ca STATUL face pt. acelasi obiect legi diferite in functie de cum ii convine; cand are de luat bani de la noi motorul "nu poate avea mai mult" de cinci ani si cand are de platit asiguratorul, motorului ii scade brusc valoare cu 10% chiar din primele luni daca inspectorul de daune "constata o uzura prematura" a motorului (acest lucru mi l-a spus chiar inspectorul astazi)

Daca ma intrebi ce interes are statul sa nu plateasca asiguratorul mult...pai are fiecare banut platit noua diminueaza din profitul societatii si implicit diminueaza impozitul pe profit datorat statului; asa ca ..noi sa fim sanatosi ca belelele curg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...