Sari la conținut

cauciucuri cu suruburi


Postări Recomandate

Ce parere aveti despre suruburile acestea? Mai exact, care ar fi dimensiunea potrivita: 6 sau 12 mm peste piulita?

post-23835-1264443527_thumb.jpg

Ma adresez celor care au experienta similara.

 

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti despre suruburile acestea? Mai exact, care ar fi dimensiunea potrivita: 6 sau 12 mm peste piulita?

post-23835-1264443527_thumb.jpg

Ma adresez celor care au experienta similara.

 

Va multumesc.

 

Cu cat sunt mai inalte cu atat mai mult trebuie sa fii mai atent.

Cu cat mai inalt surubul cu atat mai mare este instabilitatea.

Asa ca mergi pe varianta mai de mijloc.

Aaaa, si ai grija ca atunci cand bascula se comprima foarte mult sa nu atinga cauciucul de toba ca in cazul asta cu suruburile ai sa plangi dupa toba.

Spor la treaba asta de chinez. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat sunt mai inalte cu atat mai mult trebuie sa fii mai atent.

Cu cat mai inalt surubul cu atat mai mare este instabilitatea.

Asa ca mergi pe varianta mai de mijloc.

Aaaa, si ai grija ca atunci cand bascula se comprima foarte mult sa nu atinga cauciucul de toba ca in cazul asta cu suruburile ai sa plangi dupa toba.

Spor la treaba asta de chinez. :(

am si eu cuie adica holdsuruburi am bagat 300 pe spate dar unele au mai intrat inauntru nu mult(am musuri) .nu cred ca as avea rabdare sa bag cu piulita,oricum ia ti ceva de infiletat electric ca te dor miinile si pune pe cele scurte e mai bine ptr gheata noroi dar daca vrei sa mergi pe zapada mai mare pune pe cele lungi dar sa eviti drumul piatra nu ai grip de loc .eu am si fata si la o aterizare pe piatra mi am furat o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei pe gheata, iti recomand sa pui holtzsuruburi, nu suruburi. Au varful ascutit de numa si se infig mult mai bine. Tin si suruburile, dar nu ai asa de buna aderanta. Asta daca vorbim de gheata gheata (lac inghetat). In rest nu stiu, ca nu m-am dat cu cuie/suruburi/holtzsuruburi, numa pe gheata.

 

Si f important, sa fii atent la ce-o zis si baietii mai sus, sa invarti INCET roata cand o pui sa vezi ca nu-ti freaca in toba sau bascula sau altceva (vas expansiune mai este pe 450? io pe 426 il am). Ca daca dai drumu la motor si freaca, te-ai facut de cateva sute de euro, ca le polizeaza instant.

 

Ca sa-ti zic in detaliu cum am facut eu. Am lucrat 2, unul dadea gaura cu un burghiu mic, de 4 cred, direct prin crampon, dinspre exterior, si celalalt baga holtzurubu cu masina de infiletat, dinspre interior, prin locul pe unde o iesit gaura cu burghiul. Asa ne asiguram ca vor iesi fix in mijlocul crampoanelor si nu intre. Dureaza cam juma de ora la un cauciuc, dar depinde si de cate bagi. Noi ne-am facut un "model" ceva de genu: 2 da, 1 ba. Nu-i musai sa bagi chiar in toate, desi e mai bine. Dupa cateva ture daca-s prea lungi holtzsuruburile, se vor indoi.

 

Pe interior am pus o camera sparta taiata in care am bagat camera buna si n-o fost nici o pb de pana sau ceva.

 

 

Spor la lucru! :(

 

 

P.S.: daca vrei musai suruburi, io iti recomand de 12mm. Chiar si in gheata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colega uite reteta:

 

spate- 8x40 pe mijloc

- 8x30/35 pe laterale(ca sa nu dai in bascula sau toba)

 

fata- 6x30/35 in functie de uzura cauciucului

 

foloseste holsuruburi de duritate mare(intreaba cand le cumperi) 8.8 de preferinta au 10.8 daca gasesti

iti trebuiesc in jur de 400 pt fiecare roata

 

gaura tre s-o dai cat mai mica, daca reusesti cu un supiral de 2-2.5 max 3 e ok, la 4 deja unele mai intra inapoi.

 

iata si rezultatul in poze...

post-1864-1264577412_thumb.jpg

post-1864-1264577458_thumb.jpg

post-1864-1264577514_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foaaarte tare ! Vă invidiez că vă dați ! Mulțumiri pentru sugestii, că tot contemplu ideea să-mi găuresc niÂşte cauciucuri vechi, dar să bag Âşuruburi cu cap rotund căci am o cameră cu pereți de 4,5 mm. Sper să mă țină !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colega uite reteta:

 

spate- 8x40 pe mijloc

- 8x30/35 pe laterale(ca sa nu dai in bascula sau toba)

 

fata- 6x30/35 in functie de uzura cauciucului

 

foloseste holsuruburi de duritate mare(intreaba cand le cumperi) 8.8 de preferinta au 10.8 daca gasesti

iti trebuiesc in jur de 400 pt fiecare roata

 

gaura tre s-o dai cat mai mica, daca reusesti cu un supiral de 2-2.5 max 3 e ok, la 4 deja unele mai intra inapoi.

 

iata si rezultatul in poze...

Sal, cate iesiri tin astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe gheata si pamant tin mult da in secunda in care ai iesit pe pietre sau asfalt tin cateva ore

 

vezi ca o sa gauresti camera daca nu ii pui un manson dintr-o camera mai veche....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colega uite reteta:

 

spate- 8x40 pe mijloc

- 8x30/35 pe laterale(ca sa nu dai in bascula sau toba)

 

fata- 6x30/35 in functie de uzura cauciucului

 

foloseste holsuruburi de duritate mare(intreaba cand le cumperi) 8.8 de preferinta au 10.8 daca gasesti

iti trebuiesc in jur de 400 pt fiecare roata

 

gaura tre s-o dai cat mai mica, daca reusesti cu un supiral de 2-2.5 max 3 e ok, la 4 deja unele mai intra inapoi.

 

iata si rezultatul in poze...

bai jumba esti nebun!prea mari,am pus la fel dar le am taiat nu poti merge decit pe lac si noroi dar prin padure o furi cu alea asa mari intra inauntru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...