Sari la conținut

A 5-a Viteza La Dnepr?


mihai_
 Share

Postări Recomandate

se poate ....si in iasi este :(

in loc de marsarier ai a-5-a dar dezavantajul e ca schimbi viteza din schimbatorul de marsarier si poate fi dezastros ....fiind in a5-a schimbi cu schimbatorul normal in 4 si se rupe cutia in 2 :) se cupleaza si pinionul de a 4-a si cel de a 5-a ....normal scoti din 5 cu schimbatorul de marsarier apoi cu schimbatorul normal bagi 4(schimbatorul fiind pe liberul dintre vitezele 3-4) manevrele pot fi grele daca tre sa le executi intr-un timp scurt...

mai degraba pune-ti grup de solo...

bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Botosani sunt cateva Nepre care au viteza a cincea in loc de marsalier.Cum zicea si Orestte e mai nashpa la schimbat dar la drum lung e foarte avantajos.De exemplu stiu aici o Nepra cu a cincea fara grup de fuga si mergea cu 120 usor.(ei bine nu chiar usor :( dar mai ducea motorul).Si consumul scade.Pentru cei interesati parca toata operatiunea ajungea pe aici in jur de un milion jumate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exista si pinioane de a 4a de fuga

impreuna cu grupul de fuga poti merge lejer cu 130km/h fara sa tragi de motor

numai ca este indicat sa-ti pui si pistoane bombate ca sa comprimi motorul sa poata duce.............

toate astea se gasesc la moldoveni si sunt garantate de fabrica

fara sa faci tu calcule si prostii............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu costa cam 1,5 mil sa itzi pui a 5-a (manopera + piese)

iar pinionul de a 4 -a ..ala de fuga costa 600 un grup de fuga 1 mil (daca stii de unde sa il iei)...deci cam aceiasi bani ....

mie personal nu imi place chestia cu a 5-a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca merita chestia cu a 5 pt ca motorul nu este asa turat la viteza de 80-100 la ora si nici nu consuma cit ar consuma cu a 4 la viteza de 100

parerea mea :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut pt Dnepra mea si cred ca e ceva foarte bun

Aveam viteza de croaziera pe la 110 si consum <5%

Daca e cineva interesat sa incerce mai am un set de pinioane la care asigur si montajul

Si daca stau bine sa ma gandesc .....cred ca am si o cutie de viteze de dat ca eu mi-am pus motor si cutie de BMW pe a mea

Sper ca nu suna a lauda sau reclama dar daca e cineva interesat de fiare sau sfaturi sau chiar date despre modificari la motor-cutie eu sunt disponibil la tel ca pe net nu prea am timp sa ma dau 0723930216

 

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul nu este asa turat la viteza de 80-100 la ora si nici nu consuma cit ar consuma cu a 4 la viteza de 100

pai exact aceiasi chestie se intampla si cu pinion de fuga + grup de fuga....+ ca itzi ramane si marsarierul...ca sa nu mai vb de metoda de schimbare a vitezelor

 

@ paulbratu....metoda ta pt a 5-a e tot cea care utilizeaza maneta de marsarier sau direct de la pedala de la schimbator>?.....a doua metoda zau ca mi-ar place si mie :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...