Sari la conținut

uleiul de amestec


jullius
 Share

Postări Recomandate

salut am o aprilia rx 50 din 2002 motor 2t Ce ulei de amestec ar trebui sa folosesc la ea ca ce am pus pina acum nu se arde complet si mi-l arunca pe toba Mai exact pe la imbinarea dintre prima si a doua toba Binenteles as putea sa etansez mai bine imbinarea Problema e ca nu se arde complet Spuneti-mi si mie o denumire exacta.... Mineral , sintetic, etc Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi nu numai, poate folosi orice ulei care să fie măcar sintetic.

Verifică Âşi în ce cantități îi pui ulei, dacă îi pui prea mult obții câteodata rezultatul ăsta.

 

Are pompa ei de ulei care e data la minim Ok o sa incerc cu sintetic multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca daca ai ulei in toba, problema e mai degraba de la amestecul prea bogat.

Ma refer aici la carburator si nu la ameste ulei/benz.

 

Mesaj completat

Vezi ca daca ai ulei in toba, problema e mai degraba de la amestecul prea bogat.

Ma refer aici la carburator si nu la ameste ulei/benz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da m-am gindit si la asta Problema cu carburatoru care il are este ca in afara de surubu care ridica clapeta de acceleratie, nu mai are nici un fel de reglaj... E fix

A si inca ceva Filtrul de aer care este original e facut din...burete... Doua felii de burete cu densitati diferite, prinse intre ele ... e normal???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul pe care il folosesc eu nu demult este ulei Motul 710 Full Sintetic(la noi aicea ii 63 de lei litru) .ulei de nota 11 merge brici motoru cu el ...inainte foloseam si eu prosti dinalea de uleiuri minerale (cele mai penale posibil).si buretele asa veam si eu inainte...SFatul MEU SCHIMBAL!!!!!!!!!! cu unu de motor te duci ii iei o ''Coala'' de burete pentru filtre de aer de motoare si iti decupezi dupa filtru ca sa steie bine acolo.asa am facut si eu si mere ceas motorul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut am o aprilia rx 50 din 2002 motor 2t Ce ulei de amestec ar trebui sa folosesc la ea ca ce am pus pina acum nu se arde complet si mi-l arunca pe toba Mai exact pe la imbinarea dintre prima si a doua toba Binenteles as putea sa etansez mai bine imbinarea Problema e ca nu se arde complet Spuneti-mi si mie o denumire exacta.... Mineral , sintetic, etc Multumesc

 

Din ce zici tu..am impresia ca iti e dusa garnitura de la toba finala,daca e asa poti pune silicon.Ca ulei iti recomand motul 710.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e normal sa iti arunce zeama dca nu e etansa complet evacuarea. pierzi si putere din cauza asta.

 

la motorul in 2t carburantul iese nears pe evacuare si se intoarce in piston in unele momente :) daca tu nu ai etansare il pierzi, motorul merge prost, etc.

 

pentru referinta:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Arbeitsweise_Zweitakt.gif

 

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Two-stroke_engine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...