Sari la conținut

Cross - Supermoto


Postări Recomandate

Daca imi cumpar o motocicleta de cross ce trebuie sa-i fac ca sa o folosesc si la supermoto.

Decat cauciucurile? sau mai sunt si alte lucruri care trebuiesc schimbate?

Mi se pare ideal sa poti sa faci 2 lucruri destul de diferite cu aceiasi motocicleta. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi cumpar o motocicleta de cross ce trebuie sa-i fac ca sa o folosesc si la supermoto.

Decat cauciucurile? sau mai sunt si alte lucruri care trebuiesc schimbate?

Mi se pare ideal sa poti sa faci 2 lucruri destul de diferite cu aceiasi motocicleta. ;)

...in principiu cam atat dar sunt destul de scumpe gentile de super moto si caucicurile no sa fie un chilipir...si poate k mai trebuie sa cumperi pinioane noi k ai nevoie de alt raport ...si cross 4 timpi obligatoriu...e distractie si cu super moto .....succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mare, schimbarile sunt:

- jentile (vor fi pe 17" amandoua),

- anvelopele (slick-uri f. moi ca sa aibe aderentza),

- discul de frana fatza(mai mare pt. SM) si evident cu alt etrier mult mai mare(performant).Aici implica si niste suporti pt. etrier si disc.

- setarile la suspensie, trebuie sa o faci batz ca sa nu se ingroape la prima frana.

Daca am omis ceva.....mai adaugati ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mare, schimbarile sunt:

- jentile (vor fi pe 17" amandoua),

- anvelopele (slick-uri f. moi ca sa aibe aderentza),

- discul de frana fatza(mai mare pt. SM) si evident cu alt etrier mult mai mare(performant).Aici implica si niste suporti pt. etrier si disc.

- setarile la suspensie, trebuie sa o faci batz ca sa nu se ingroape la prima frana.

Daca am omis ceva.....mai adaugati ;)

da mah franele si suspensia ..... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da . Uite de exemplu eu am cumparat o Yamaha XT 125 X . Si i-am cumparat roti de enduro. 21 fata 18 spate. Si le pot skimba oricand , dar mai mult imi place cu alea enduro ! Si e inmatriculata , no probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa te luminez putin :banana:

 

ai aici tot ce iti trebuie , super calitate , pret relativ mic . transportul din state este 300 $ cu un curier relativ rapid (7 zile)

 

KIT CONVERSIE ENDURO -> SUPER MOTO

 

PS : sa nu renunti la cauciucuri pt a scadea 30-50 $ din pretul transportului , pt ca o sa platesti 200-300 Euro pentru ele aici :D. Asta in caz ca vei comanda kitul . Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am KTM 525EXC la care kitul (nou) de supermoto ( roti cu discuri de frana + suport etrier... ) m-a costat in jur de 1000 EUR.

 

Am fost la mare, pe Transfagarasan, etc... dar pot sa spun ca imi place mai mult pe dealuri !!!

:D

 

 

 

 

Detalii despre echipament FULL poti primi de la KTM Romania ! :banana:

Editat de geza.benedekfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa dau pe motocicleta vreo 2000-2500 E sau motorul meu la schimb. Trebuie sa imi ramana bani de echipament ca vreau in principal sa rup muntii si bani pentru kit-ul de conversie.

pai nu faci nimic cu banii aia

un enduro bun inmatriculat( si care sa nu sughita pe asfalt) incepe de la 3000 de euro la care mai adaugi mia pt. supermoto + echipament etc....

de 2000-2500 nu poti sa-ti iei decat o strutzo-camila inmatriculata gen dere, dominator, xt, bla-bla-bla cu care iti faci treaba si pe asfalt si pe un forestier, dar cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...